Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Zumba - nejlepší cvičení a zábava pro všechny

 Beto Perez, instruktor aerobiku z Kolumbie, si na jednu ze svých hodin zapomněl vzít kazetu s hudbou. Nezbývalo mu než zaimprovizovat. Měl sebou ale kazetu s oblíbenou salsou, merengue atd. a zažil s ostatními výrazně intenzivnější a zábavnější hodinu, než tomu kdy předtím bylo. Lidé se usmívali a dokonce se potili více než obvykle. Z improvizace vznikla pravidelná hodina a ta se brzy stala nejpopulárnější hodinou ve fitness studiu. Beto koncem 90.let odešel z Kolumbie do USA a začal svůj nový fitness program šířit dál. Jeho styl si nacházel stále více příznivců. Skrze své populární hodiny se seznámil s obchodníky Albertem Perlmanem a Albertem Alghionem a vytvořili značku Zumba a nový fitness styl, který si získává příznivce po celém světě. V současné době se  Zumba cvičí a tančí skoro v 80ti zemích světa a čítá kolem 85 000 instruktorů.
 
900kcal spálíte na jedné hodině Zumby
  Zumba sama o sobě není žádný tanec. Ve své podstatě je to "balíček", ve kterém naleznete příjemnou směs jednotlivých skladeb, jež reprezentují různé tance, či mixy tanců. Díky měnícím se prvkům a krokům různých tanců se s novou skladbou aktivně zapojují vždy nové svalové skupiny. Pracuje však vždy celé tělo. Velkým benefitem Zumby je, že zaměstnává hluboký stabilizační systém páteře a svalstvo uvnitř těla, na které máme tendenci zapomínat. Udává se, že na jedné hodině spálíte dokonce až 900kcal, což je podobné jako při spinningu a vychází to právě ze zapojení celého těla. Zumba je ideální také pro ty, kteří chtějí hubnout, protože se jedná o intervalový trénink a během hodiny se nepracuje stále v jednom tempu. Tepová frekvence, potažmo nasazení a intenzita, se mění vždy s novou skladbou, což je právě pro hubnutí absolutně ideální stav.

Na hodině cvičení jako na bujaré party
   Zumba je fitness disciplína, která spojuje benefity aerobiku, tance a spontánní zábavy, kterou zažíváte při parties, večírkách, plesech atd. Základ specifické hudby tvoří latino tance, zvláště pak salsa, samba, merengue, batchata, quebradita, chacha, reggaeton, bogaloo, latin hip hop, cumbia atd. Zumba seznamuje sportovce a tanečníky se základními kroky nejen latino tanců, ale přibírá i africké tance, orientální prvky atd. Kroky jsou opravdu jednoduché, stačí se nechat ovládnout rytmem a bedlivě sledovat instruktora. Začátek hodiny – rozehřívání může připomínat aerobik, protože se používají jednoduché kroky na zahřátí těla. Následuje řada choreografií a improvizací – vše záleží na instruktorovi. Na zemi se necvičí, celá hodina, včetně závěrečného protahování probíhá ve stoje.

Druhy Zumby
Specializované lekce smí vést pouze instruktoři, kteří již absolvovali oficiální kurz u Zumby. Například instruktor, který vede Zumbu pro děti a vlastní jen licenci na Zumbu nemá k dalším druhům Zumby dostatečné opravánění a zaškolení. Jednou ze specialit je Zumba Gold, která je určena pro starší populaci, či pro osoby fyzicky méně zdatné, kde fyzická stránka vyžaduje mírnější přístup. Dokonce se dá praktikovat i varianta pro vozíčkáře. Hodinu plnou tanečních prvků nabízí Zumba Toning, tentokrát s přídavkem cviků, zaměřených výrazněji na posilování. Používají se činky, které imitují maraca (rumba koule). Latino party v bazénu, to je Aqua Zumba. Instruktor je "na břehu" a předvádí pohyby cvičencům ve vodě. Hravý sportovní program zas nabízí Zumbatomic, a je připravený přesně na míru dětí a teenagerů.

Chystáte se poprvé na hodinu Zumby?
Chystáte-li se na svou první hodinu Zumby, pak se oblečte opravdu na lehko – legíny, šortky, tílko, a pohodlně a počítejte s tím, že vše propotíte.  Pro jistotu si s sebou vezměte i mikinu a ručník, což se může hodit zvláště v létě, kdy je potřeba chránit tělo proti prochladnutí způsobeným klimatizací. Správná obuv je taková, která vám umožní otočit se na špičce o 360°.  S sebou si určitě nezapomeňte vzít dostatek tekutin. Optimální je vypít předem alespoň o půl litru více tekutin, než běžně pijete.
   A co muži, je Zumba určená i pro ně? Vzhedem k tomu, že ji vymyslel právě muž, pak jsou všem pánům dveře otevřené! Je pravda, že pro latino populaci oproti té středoevropské je tanec přirozenější součástí života, ale proč to u nás nezačít měnit, tím spíše, pokud se říká "co Čech to muzikant". Ženy a dívky v sále přítomnost mužů zaručeně ocení. Pokud Vám něco na první hodině nepůjde, nenechte se odradit. Všechny ženy v sále kolem vás byly také jednou na své první hodině a také jim to nešl, navíc vám jistě rádi poradí a pomohou.

KV - Ilustrační foto:zumba.estranky.cz

Přihlášení