Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Zážitková turistika – nový fenomén v cestovním ruchu

Zážitková turistika – nový fenomén v cestovním ruchu

Cestovní kanceláře nabízející skutečné zážitky z dovolené se jí snaží ušít  přesně na míru jednotlivým klientům. Už totiž nemusí strávit celé dny na pláži pod slunečníkem nebo pochodem po historických památkách. Vyberou si přesně to, co je nadchne. Zážitková turistika je založena na interaktivitě, také vy jste těmi, kdo určují program a náplň své dovolené. A navíc – taková dovolená při které objevíte svůj nezúročený potenciál vám může proměnit celý život!
   Jedním z nejoblíbenějších typů zážitkové turistiky jsou sportovní a adrenalinové dovolené. V začátcích byly dovolené plné sportů souvisejících s vodou, počínaje vodními lyžemi, přes parasailing po slaňování či rafty na horských řekách. Dnes se setkáváme s mnoha dalšími formami adrenalinové dovolené. Cestovky lákají třeba na projížďku jeepem po dunách či v pravé džungli.
   Dalším prototypem zážitkové turistiky byly návštěvy po různých výrobnách - exkurze v pivovarech, lihovarech, vinných sklípcích či výrobnách doutníků. K tomu se přidaly jedinečné restaurace, čokoládovny či výrobny sýrů. Všude si návštěvníci mohou vyrobit třeba vlastní sýr báječné chuti či si vylisovat extra panenský olivový olej. Kurzy vaření jsou ve světě velmi oblíbené, mnozí neváhají zaplatit za to, že se mohou učit Co se učit s pravými mistry indické či thajské kuchyně

V Čechách je nejoblíbenější návštěva elektrárny
Toužíte-li po romantické dovolené a čekáte od ní víc než jen ranní vstávání a procházku za východu slunce, můžete si vyjet bydlet na zámek. Ranní pohled přes šálek kávy rovnou do zámecké zahrady, vám jistě pomůže cítit se jako pohádkový princ a princezna. Také z koňského hřbetu je svět krásnější a některé cestovky se již specializují na to, že vás naučí jezdit a nakonec budete moci se svým koníčkem vyjet i bivakovat jako ve starých amerických westernech. 
Samostatnou kapitolou zážitkové turistiky je agroturistika a její odnože. Lidé z měst vítají možnost trávit svůj volný čas na „opravdové zemědělské farmě“. Zde po dohodě s majiteli mohou pomáhat i s některými jednoduchými pracemi. Některé farmy nabízí možnost zkusit pomoci při dojení krav, jízdy na koních nebo podle roční doby i možnost vyzkoušet ostříhat si ovci.
   Oblíbenou destinací pro lovce zážitků v České republice je například elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách. Právě tato stavba byla vyhodnocená v roce 2005 čtenáři iDnes.cz jako nejzajímavější technická památka České republiky. Vy se však před plánovanou návštěvou musíte zaregistrovat dlouho dopředu. Jinak, především v sezóně, se zkrátka na počkání pro velký zájem do elektrárny nedostanete.

Tipy pro vás na výlety plné zážitků v Čechách

Grafický důl Český Krumlov
Při návštěvě Českého Krumlova se nabízí možnost prohlídky atraktivního podzemí grafitového dolu. Na prohlídku se vydávají návštěvníci důlním vláčkem. Délka grafitových poloh dosahuje až 1000 m (obvykle kolem 300 m) a jejich mocnost dosahuje až 20 m s obsahy okolo 20% grafitického uhlíku. Po celou dobu jsou v péči odborných průvodců. Děti již od 6 let mají možnost, zkusit si zafárat do dolu.
Klesněte do pražského podzemí
Uvidíte podzemní tunely - kolektory, v nichž je uložena převážná část inženýrských sítí zajišťující chod moderního velkoměsta. Odborníci vás seznámí s technologií výstavby kolektorů a se způsobem uložení inženýrských sítí. Ukáží vám centrální dispečink, kde uvidíte jeden z nejmodernějších a nejrozsáhlejších způsobů monitoringu na světě. Nabídnou ukázky průvrtů s inženýrskými sítěmi vedoucími z kolektoru přímo do sklepů domů. Budete si moci prohlédnout důlní nádraží a svézt se důlní lokomotivou. Nahlédnete až 40 metrů pod zemský povrch. Projdete se pod historickými památkami, jako je Prašná brána, Obecní dům, Staroměstské náměstí, Týnský chrám a řada dalších. Uvidíte pražské technické podzemí, které jezdí obdivovat odborníci z celého světa.  Fixní cena za skupinovou vstupenku je pro všechny trasy stejná a činí 4 500,- Kč, cena pro jednotlivce pak 300,- Kč. V případě zájmu je možné zakoupit dárkové poukazy jak pro jednotlivce, tak pro skupinu. 

Další místa hodná návštěvy

 

    KV                                                          Ilustrační foto:photoxpress.com 

Přihlášení