Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Zasněžené ale otevřené hrady a zámky v Čechách a na Slovensku

Zasněžené ale otevřené hrady a zámky v Čechách a na Slovensku

Hrad Svojanov
Nádherný hrad, zvaný také Vila českých královen, v letošním roce poprvé otevírá své brány i v zimě, a tak se můžete vypravit na prohlídku každý víkend od 10 do 16 hodin. Interiér si lze projít s průvodcem v 11, 13 a 15 hod. Ve sloupové síni na vás čekají lovecké trofeje, ve sklepení výstava strašidel a mučicí nástroje. Navštívit můžete hradní kuchyni nebo několik stylově vybavených salonků. Pouze v případě sněhové kalamity je hrad uzavřen. Přímo v areálu hradu se můžete ubytovat, a to i v zimě.
Vstupné: podle okruhu – od 25 Kč bez průvodce po 110 Kč za dva okruhy s průvodcem. Více najdete na www.svojanov.cz

Zámek Hluboká nad Vltavou
Kdo by neznal z filmů či obrázků krásný státní zámek Hluboká nad Vltavou. Přímo pohádková stavba láká každý rok tisíce turistů od nás i ze zahraničí, a tak pro velký zájem nabízí letos i zimní prohlídkový okruh. K prohlídce lákají apartmá posledních čtyř generací majitelů, k vidění jsou lovecké trofeje, historické zbraně, kolekce porcelánu nebo tkaných tapiserií. V zimě můžete zámek navštívit denně od úterý do neděle, a to od 10 do 16 hodin.
Vstupné: dospělí 140 Kč, děti 90 Kč, rodinné vstupné 320 Kč, více na www.zamek-hluboka.eu

Zámek Stránov
Krásný novorenesanční zámek Stránov najdete kousek od Mladé Boleslavi a možná právě proto, že nepatří k nejznámějším, rozhodně stojí za návštěvu. V posledních letech se o něm mluví jako o nejpohádkovějším zámku u nás. Toho si všimli i filmaři a natáčeli zde pohádky O svatební krajce, Začarovaná láska, nebo Princezna Zívalka. Krásný zámek je veřejnosti přístupný teprve od roku 2004 a nabízí spoustu nádherný interiérů i exteriérů, včetně věže s vyhlídkou. V zimě je otevřeno denně kromě pondělí, a to ve všední dny od 11 do 15 hod., o víkendu od 10 do 16 hod.
Vstupné: do interiérů dospělí 40 Kč, děti 20 Kč, na věž jednotné vstupné 20 Kč, více na www.zamekstranov.cz

Zámek Mníšek pod Brdy
Státní zámek Mníšek pod Brdy se nachází jen 12 kilometrů od Prahy v podhůří Brdské vrchoviny. Nabízí dva okruhy, ve kterých vstoupíte do historického světa mezi dvěma světovými válkami, do období První republiky. Také tento nádherný zámek se dá navštívit v zimě – v lednu sice jen po telefonické domluvě, zato v únoru se sem můžete vypravit o víkendech od 10 do 16 hodin.
Vstupné: za oba okruhy 150 Kč dospělí, 100 Kč děti, více na www.zamek-mnisek.cz

Zámek Sychrov
Také novogotický státní zámek Sychrov, který můžete znát z pohádek Nesmrtelná teta nebo Zlatovláska, otevírá své brány návštěvníkům celoročně, a to denně včetně pondělí. Zámecké pokoje jsou zařízeny původním nábytkem, obrazy a dalšími doplňky a většina místností také vyniká bohatou řezbářskou výzdobou. Vytvoříte si tak skvělou představu o tom, jak se ve 2. polovině 19. století žilo na venkovském sídle bohaté šlechtické rodiny. Prohlédnout si můžete i klenotnici nebo akvárium, pro děti je připravený pohádkový svět.
Vstupné: 100 Kč dospělí, 70 Kč děti – za jeden okruh, klenotnice, akvárium a pohádkový svět se platí zvlášť, více na: www.zamek-sychrov.cz

Na Slovensku - zámek Bojnice
Jeden z nejromantičtějších a zároveň nejnavštěvovanějších zámků nejen na Slovensku, ale v celé Evropě – to jsou Bojnice. Nádherná památka láká každoročně tisíce turistů, a tak má své brány otevřeny i v zimě, konkrétně od úterý do neděle. Pohled na místní nádherný oltář ze 14. století nebo Zlatý sál s vyřezávaným dřevěným stropem pokrytým zlatem, byste si rozhodně neměli nechat ujít. Zámek pořádá i celou řadu speciálních prohlídek – dětské nebo noční a spoustu dalších speciálních akcí, které najdete na jejich stránkách. Ve dnech 12. – 14. 2. mají pro všechny zamilované páry připraveny speciální překvapení. Třeba prohlídky v netradičně vyzdobeném zámku nebo soutěže, v nichž můžete vyhrát zajímavé ceny. Více informací na www.bojnicecastle.sk.

Kežmarský hrad
Další památka, která rozhodně stojí za návštěvu, Kežmarský hrad, je jediný zachovaný hrad na Spiši. Kdysi byl přestavěn na luxusní renesanční sídlo a nechyběla v něm ani nádherná barokní kaple s výzdobou. Dnes ale slouží jako muzeum, a tak zde najdete řadu velmi zajímavých stálých expozic, stejně jako aktuálních výstav. Vašeho partnera i děti jistě potěší nově otevřená expozice historických vozidel a hasičské techniky, velice zajímavé jsou stálé výstavy věnované řemeslům, najdete zde i lékárnu a hladomornu. Až do dubna je otevřeno každý všední den, o víkendu potom na objednání. Více informací na www.kezmarok.com

Oravský podzámok
Jeden z nejmalebnějších hradů na Slovensku – právě tak se mluví o Oravském podzámku. Dnes také slouží jako muzeum a jeho návštěva rozhodně stojí za to. Najdete zde rozsáhlé expozice vlastivědného muzea, k vidění je i starobylý nábytek, plastiky, zbraně, či trofeje. V historické expozici se dozvíte více z dějin tohoto krásného hradu a za návštěvu stojí i překrásná kaple sv. Michala, která se po důkladné rekonstrukci veřejnosti otevřela až v roce 2006. Až do dubna je zde otevřeno denně, a to od 10 do 15 hodin. Více informací na www.oravskemuzeum.sk

Trenčianský hrad
Trenčín má tu výhodu, že se od našich hranic nachází, co by kamenem dohodil, a tak pokud se vám nechce jezdit nikam daleko, je tím pravým místem pro vás. Dominanta malebného slovenského města zde stojí již od 11. století a v dnešních dnech je sídlem Trenčianského muzea. A tak zde můžete vidět historické zbraně, nábytek, obrazy, navštívit stálou galerii nebo se podívat na budovy bývalých paláců či malou hladomornu. A to vše za necelé jedno Euro, asi 25 Kč. Otevřeno je denně kromě pondělí. Více informací na www.muzeumtn.sk

KV                                             Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení