Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Věděli jste, že... aneb vše o filmu Pelíšky

Věděli jste, že... aneb vše o filmu Pelíšky

-Scéna, kde Jaroslavu Duškovi začnou hořet vlasy od plynové karmy, se musela opakovat celkem šestkrát.
-S „nabídkou kvalitního sexu“ a „erotickou předehrou se skleněným těžítkem“ přišel Jaroslav Dušek, nápad nepochází od scénáristů, ale je skutečně z jeho hlavy.
-Jaroslav Dušek při natáčení často improvizoval. A při natáčení milostné scény prý byl ochoten jít donaha.
-Jaroslav Dušek musel scénu, kdy mu od karmy chytnou vlasy, točit šestkrát. Nakonec si musel vzít příčesek, protože přišel o příliš vlastních vlasů.
-Scéna kde Bolek Polívka zapíchne hořící prskavku do vlasů Simony Stašové, je jeho improvizací.
-Úlohu paní Krausové – manželky Jiřího Kodeta, měla původně hrát Iva Janžurová, ale roli odmítla, údajně kvůli pověrčivosti, protože tato postava ve filmu zemře.
-Na venkovní projekci pouští Elien francouzský film Hrabě Monte Christo (1955).
-Když Miroslav Donutil muchlá a trhá obrázek (máničky), tak má na sobě svetr, ale když je záběr na jeho ruce, má pouze bílou košili.
-Film se odehrává v roce 1968. V jednom záběru (ihned po shození z kola) je záběr na konec ulice, kde stojí bíla ŠKODA 120 (počátek výroby 1976)
-Scénář se přepisoval celkem osmkrát, např. v něm nebyl srpen 68 a obsazení Československa.
-Pelíšky chtěl prý Jan Hřebejk zfilmovat už před natočením svého debutu Šakalí léta.
-Jiří Kodet dal při natáčení scény, kdy jeho postava praští postavu Jaroslava Duška holí, Duškovi takovou ránu, že prý měl několik dní modřinu.
-Účes Simony Stašové je vytvořen z jejích vlastních vlasů.
Škola, ve které učil Saša Mašlaň, je ve skutečnosti Fakulta tělesné výchovy a sportu v pražských Vokovicích
-Dům rodiny Šebkových a Krausových se nachází v ulici Schodová, hned vedle ulice Před Cibulkami v Praze Košířích.
-Domov mládeže 1. Máje najdete na rohu ulic U Sanopzu a U Malvazinky, v areálu zde sídlí Centrum plastické a estetické chirurgie Perfect clinic.

Některé slavné hlášky

Proletáři všech zemí, vyližte si prdel.

Mami, mami, brácha je mrtvej. Strejdo, má hlavu v troubě a tráví se. V naší elektrický troubě? To snad ne.

Co to je? Lžičky. No, lžičky, to se hodí, tolik lžiček. No pozor. To nejsou obyčejné lžičky. To jsou lžičky z umělé hmoty-lehké, ohebné, pružné. To jsou lžičky, které vyvinuli výzkumníci z NDR.... (Za chvíli se všechny lžičky v kafi roztečou) Já jsem ti říkala, nech je až na polárkovej dort. To přece není do horkýho kafe. Mě by jenom zajímalo, kde udělali soudruzi z NDR chybu. 
 
Co si přeješ, holčičko? Tatínek vám přeje hezký svátky... Děkuji. A vzkazuje, jestli by alespoň na Boží Hod nemohl být klid. Tatínek... (Sejde ze schodů.) Pojď mi to povědět sám, ty Koněve! Nemusíš za sebe posílat spojku, tady nejseš na generálním štábu. … Odkdy ty držíš Boží Hod? Já se z toho zblázním. Dobytku, kterej se zleješ i na Štědrej večer jako mužik!

Nejsou ty knedlíčky trochu mazlavé? Noky přece musí být trošičku mazlavé. Na povrchu. Noky? Slyšel jsem dobře? Řekla jsi noky? Maminčiny noky přece. Pravý nok je na povrchu mazlavý a uvnitř kyprý a vláčný. Ale mluvila jsi o maminčiných vynikajících bramborových knedlících? Mluvím o senzačních maminčiných nocích. O těchto nefalšovaných typických vídeňských bramborových knedlících? A ty se je opovažuješ nazývat... Noky. Knedlíky. Vysvětlím vám rozdíl mezi knedlíky a noky. Je to prosté. Knedlík se vaří ve vroucí vodě ve formě podlouhlých válečků, a teprve po vyjmutí z lázně se krájí na tenké plátky. A po obrubě těchto plátků může být takový knedlík trochu oslizlý. Naproti tomu typický nok, se ve formě kuliček nebo šišek, vaří každý kousek oddělený zvlášť, a tudíž je slizký po celém svém povrchu.

Co je to tady za hnusnou máničku? Myslíš Gagarinova bratra? A to jsem ti chtěl tu nástěnku svěřit, smrade.

Teď tady něco smrdí. Matko, neser.

Udělej tam značku. Jak... jak mám udělat značku, ty vole?! Drápem, ne? Ty vole. To je blbec. … Uzlinko, Uzlinko pod...podej mi vidličku, jo? Tati, zabruč. Co říkáš? Zabruč. Já ti zabručim, až slezu dolu!

  KV                                                         Ilustračni foto:-m-

Přihlášení