Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Užitečné i šílené nápady ekologů

Nádobí, kterému nevadí, když ho odhodíte v lese
   Mezi chytré nápady ekologů  a to již od roku 2002 patří například nádobí na zahradní party nebo na výlety, které se samo zrecykluje. Po konzumaci stačí talíře zahrabat u plotu nebo na kraji louky a jednoduše je zasypat. Do tří měsíců se biologicky rozloží a brzy nato se na zahradě nebo v přírodě zazelenají mladé rostlinky. Kromě držáku na víno je totiž každý talíř vybaven i speciální kapsou, v níž je uloženo semínko slunečnice. Toto nádobí je vypalováno z rostlinného škrobu, a to bez přídavku jakýchkoliv chemikálií či plastů.


 
Solární kabelky vhodné pro země třetího světa
 Také umělečtí návrháři začínají při výrobě zboží stále více spolupracovat s ekology i technickými vývojáři. Výsledkem spojení známého magazínu Elle s ekologicky smýšlející architektkou Sheilou Kennedyovou jsou luxusní kabelky se zabudovanými solárními panely, USB portem nebo malou svítilnou. Prostřednictvím takového příručního zavazadla si lze dobít mobilní telefon nebo poslouchat muziku. Za nápadem ekologických kabelek stojí zkušenost návrhářky z cestování po odlehlých oblastech Mexika. Po návratu do New Yorku vytvořila první model tašky s přenosnými solárními panely, dobíjecí baterií, svítilnou a USB portem. Pokud vystavíte solární panel venku na přímé slunce zhruba na pět hodin, z dvouwattové baterie pak můžete dostat až osm hodin čistě bílého světla. Sheila Kennedyová doufá, že se tento nápad brzy rozšíří i do zemí třetího světa, kde lidé bojují s výpadky dodávek elektřiny. Mohlo by to podle jejích slov pro mnoho lidí znamenat možnost, jak si vytvořit nezávisle na čemkoliv alespoň malou zásobu elektřiny, například při celodenní tvrdé práci na poli. Možnost nabít si mobil, rádio nebo si posvítit, to může pro mnoho lidí znamenat opravdu velký rozdíl. Tenhle maličký zdroj energie by pro ně mohl znamenat vykročení z chudoby a nedostatku energie," dodala.

Revoluce v ekologickém praní prádla
Revoluci v praní prádla přinesly míčky do pračky. Jde o "příbuzné" florbalových míčků, naplněných ovšem směsí podobnou prášku na praní. Neobsahuje ale fosfáty ani agresivní chemikálie, takže je šetrnější k životnímu prostředí, nepoškozuje vlákna textilií ani nezpůsobuje jejich blednutí.
Jeden míček je možné použít až stopadesátkrát, respektive tisíckrát (podle velikosti balení), takže jedna prací várka přijde na jednu až dvě koruny (při praní běžným pracím práškem vychází cena kolem sedmi korun). Chytrý míček vám navíc zajistí i změkčení prádla, takže se obejdete i bez aviváže.
"Ježatí" kolegové pracích míčků se zase používají do sušičky, kde umějí výrazně zkrátit proces sušení a ušetřit tak až 25 % energie. Dva míčky se speciálně tvarovanými hroty od sebe v průběhu sušení prádlo oddělují, a tím urychlují sušení. Snižují také tvorbu žmolků i vznik statického náboje a usnadňují žehlení.
Míčky do sušiček patří mezi velmi žádané produkty, proto je nabízí již řada firem. Ecozone je má v nabídce ve svém internetovém obchodě, v Česku je od německého výrobce dováží velkoobchodní firma Mobax. Lze je tak koupit přímo v obchodech, které s ní spolupracují.
Velmi šetrně lze předejít i tvorbě vodního kamene, není nutné kupovat drahé chemické přípravky. Stačí uložit speciální magnet do nádrže toalety či bubnu pračky. Ten pak až po dobu pěti let polarizuje vápníkové ionty, čímž naruší krystalickou strukturu vodního kamene a znemožní jeho usazování.
Názory na účinnost těchto magnetů se však někdy liší, zejména v souvislosti s úpravou pitné vody.
Netradiční WC blok Magnoloo od firmy Ecozone, která byla založena v Británii v roce 1997, je vyrobený z vysoce jakostní nerezové oceli při kontaktu s vodou a vzduchem zase neutralizuje nepříjemné pachy. Není třeba jej doplňovat a vydrží až několik desetiletí.
Nerezová ocel se používá i na výrobu "mýdel" do domácností, která napomáhají zbavit ruce typických kuchyňských "vůní" - cibule, česneku apod.

 Pořídili byste si chodící eko-dům?
Některé nápady ekologů jsou šílené. Magazín Bydlení serveru iDnes informuje o dánském uměleckém uskupení N55, které ve spolupráci s americkými vědci navrhlo pohyblivý ekologický dům. Dům vypadá jako malá černá buňka se šesti nohama, která se dokáže pohybovat rychlostí až 5 km/h, údajně jakýmkoliv terén. Může tak snadno “utéct” třeba před povodní, což může být brzy aktuální třeba v Holandsku. Je určen pro kočovný způsob života, tvůrci se údajně inspirovali u romské kultury. Na střeše chodícího domu jsou umístěny solární panely, dalším zdrojem energie může být větrná elektrárna. Základem domu je ocelová konstrukce vážící 1200 kg, interiér je obložen dřevem a moderní izolací. Výrobní cena domu je dnes asi 30 000 liber (necelý 1 milion Kč), nicméně podle designérů by to mohlo být mnohem méně. Helen Robinson z Wysing Arts Centre o projektu řekla: “Tohle je mnohem víc než jen karavan. Je to o udržitelném stylu života - dokáže podporovat život po mnoho let.” V domě je toaleta, obývací pokoj, kuchyně, postel a kamna na dřevo.
 
Samozavlažovací květináč
Newyorští designéři ze společnosti Prepara se zase vydali pro inspiraci pěstování rostlin až do vesmíru. Vyvinuli speciální samozavlažovací květináč, v němž zeminu nahradila houbička napuštěná výživnými látkami. Bylinky ve vaší kuchyni teď porostou až dvakrát rychleji.
Kanadský průmyslový návrhář Dennis Cheng zase přišel s návrhem mísy na ovoce eva2o, která se sama ochlazuje. Důmyslný systém využívá dvojitého dna a víka k cirkulaci vzduchu a vody. Napomáhá tak odpařování, které ochlazuje mísu i její obsah na 15 °C.

Mísa na ovoce eva2o
Ovoce a zelenina v procesu zrání vylučuje plyn zvaný ethen (známější je pod starším názvem etylén), který sám o sobě zrání urychluje a často je příčinou předčasného kažení potravin.
Tomu lze předejít regulací vyloučeného plynu, což je právě doménou vynálezu nazvaného 'Vajíčko' (anglicky EGG - Ethylene Gas Guardian). Jeho náplň ze sopečného popela pohlcuje přebytečný ethen, zpomaluje zrání a udržuje tak ovoce a zeleninu déle čerstvé.
 
Sluneční žárovka
Úspornou žárovku Biobulb ocení nejen lidé trpící sezónním výkyvem nálad. Má až třikrát vyšší svítivost než běžná žárovka, její jasné světlo se podobá slunečnímu svitu a díky tomu zlepšuje náladu. Stowattová varianta má příkon 25 W, čímž spoří 75 % energie. Životnost žárovky je až 10 000 hodin.

KV                                             Ilustrační foto: Stock.XCHNG

Přihlášení