Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Úžasné schopnosti dětí

 Narození dítěte zůstává přes veškerý technický pokrok nevysvětlitelným zázrakem. Jako by k nám děti přicházeli z jiné dimenze, jsou posli jiného světa. Mnohdy to poznáme podle toho, že můžeme na dětech po porodu pozorovat schopnosti, které po krátké době ztrácejí. Některé zmizí nadobro, jiné se ukáží znovu až ve chvíli, kdy na ně nastane vývojově ten pravý čas. To, že dětská duše je plná záhad, každý rodič tuší, vědci teď ale přišli s tvrzením, že dětský mozek dokáže tak neuvěřitelné věci, že nad nimi můžeme stát jen v němém úžase.

Po porodu můžeme na zdravých novorozencích pozorovat jeden z nejdůležitějších reflexů kterým je „chůze“, a kterou si dítě nacvičuje již v děloze. Tyto „kroky“ jsou dobře vidět, když se dítě chytí za ručičky a uvede do vzpřímené polohy – tehdy začne střídavě zvedat nohy a ve vzduchu „chodit“. Skutečný význam tohoto pohybu je však jiný a má svůj smysl. Když se nahé dítě přiloží mamince po porodu na nahé tělo, začne se velmi účinně odrážet nohama a plazit se tak po břiše k bradavce. Tento cílený pohyb zároveň funguje jako masáž maminčina břicha a pomáhá vypuzovat placentu z dělohy .Pokud to podmínky umožňují a dítě může strávit oněch prvních devadesát minut svého života v kontaktu s matčinou kůží, málokdy ho uslyšíte plakat. Dítě je totiž za těchto podmínek ve stavu klidné bdělosti, kdy má doširoka otevřené oči a pohybuje se jen málo nebo pomalu. Naopak miminka položená do postýlky vedle matky proplakají v první hodině a půl svého života asi půl minuty každých pět minut. Výjimečná je v tuto chvíli schopnost novorozence vydržet v klidném stavu téměř hodinu a půl, což je v porovnání s chováním starších novorozenců neobvykle dlouho. Proč to dítě dělá? V tomto stavu je uvolněné a soustředěné a navíc – novorozenec touží po pohledu z očí do očí! Nejen že je to pro maminku i dítě nezapomenutelný citový zážitek, ale především mamince pomáhá doslova se do dítěte zamilovat a dítě tak posiluje své šance na dobrý život. 

Může se stát, že dítě zaujaté seznamováním se s maminkou začne projevovat zájem o prs až třeba za půl hodiny. Je to v pořádku, má zkrátka zrovna jiné starosti. Kromě těchto reflexů můžete již čtyři hodiny po porodu pozorovat reakce dítěte, které znamenají již opravdovou komunikaci. Pokud dítě prožije během prvních deseti až patnácti minut svého života pohled z očí do očí se svou maminkou, je schopno ji za čtyři hodiny již rozeznat od obličejů jiných žen!

 Všeobecně také platí, že již v této chvíli upřednostňuje miminko obrázek normálního obličeje před pouhou čmáranicí. Krátce po porodu už dítě rozeznává také hlas svých rodičů. Za experimentálních podmínek bylo zjištěno, že hlas matky rozezná od hlasu cizí ženy v 95 %, hlas otce rozezná v 80 %. Novorozenec má také vyvinuté schopnosti, které jdou napříč různými smysly. Například dudlík, který cítí v puse, fixuje očima na obrázku. Prokazuje také schopnost imitace (k té se ale nesmí nutit, musí se čekat na správný okamžik, protože ke hře tu vyzývá dítě) – v dítěti jsou „přednastaveny“ všechny lidské emoce – umí je napodobovat, respektive je v sobě objevovat pomocí druhých lidí. Protože velmi záleží na tom, jakou náladu má matka po porodu, co dělat proto, aby ji měla v rámci možností co nejlepší, tedy jak důležitá je pro matku kolem porodu emoční podpora.

Dětský mozek je i v pokročilém stadiu vývoje stále zázračný a umí neuvěřitelné věci – například přesně vystihne tón a barvu jazyka, a proto mají malé děti tak výbornou výslovnost cizích slov. Již ve čtyřech měsících dokáže rozeznat, jestli na něj mluvíte rodným jazykem nebo cizím. Bohužel u každého tato fantastická vlastnost mizí v osmi letech a ani vědci neví proč. Faktem zůstává, že novorozenec rozeznává slovíčka podstatně lépe, než většina z nás.

Další fascinující poznatek je ten, že dítě slyší již v matčině břiše a hned po porodu chce komunikovat, ale lidé mu nerozumí, proto se obrací na jiné novorozence nebo zvířata.

KV - Ilustrační foto:Stock.XCHNG

Přihlášení