Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Umění přežít v přírodě.

Nezbytnosti dobrodružného turisty
   Pokud se vydáváte do přírody na dobu delší než jedno odpoledne, je vhodné být vybaven a připraven na neočekávané události, které vás mohou potkat. Je tedy dobré mít u sebe a v batohu: vhodné oblečení pro pohyb v přírodě dle ročního období. V zimě tedy termoprádlo, více tenčích vrstev, svrchní vrstvu vodě odolnou, kvalitní nepromokavé boty a batoh, náhradní rukavice, čepici a ponožky. V létě pak pokrývku hlavy, sluneční brýle s UV filtrem, kvalitní boty do přírody, náhradní teplejší oblečení pro případ nouzového přenocování. Dále se vám bude určitě hodit aktuální mapa dané oblasti nebo GPS navigace, kvalitní nůž, vodovzdorné zápalky nebo zapalovač, dostatek tekutin, lehké ale energeticky vydatné potraviny, baterku a náhradní sadu baterií. Nepostradatelná je také osobní lékárnička, která by měla obsahovat náplasti, obvazy, škrtidlo, dezinfekci, léky na tišení bolesti, gel na zastavení krvácení, přípravky na poštípání hmyzem, opalovací krém, přípravek na spálenou kůži od slunce apod. Pro případ ztráty orientace se vám samozřejmě vždy hodí také mobilní telefon s nabitou baterií.

 

Stavba nouzového přístřešku
Nemáte-li stan, poohlédněte se po přírodním přístřešku (jeskyně, skalní převis) nebo po krmelci, mysliveckém posedu, apod. Pokud není nic takového v okolí, je možné postavit nouzový přístřešek. Přístřešek je vhodné stavět ve svahu. Na vrcholu kopce totiž bývá větrno a chladno. V údolí zase bývá vlhko a v noci také chladno. Nikdy si nestavte přístřešek pod osamoceným stromem, zde hrozí nebezpečí uhození blesku. Pro stavbu přístřešku je vhodné najít místo mezi dvěma stromy. Na toto místo nejprve nahromaďte spoustu chvojí, a to zejména kvůli izolaci od země. Čím větší vrstva, tím tepleji vám bude.
    Na dva stromy přidělejte kládu nebo silnou větev, jako oporu pro střechu. V případě, že u sebe nemáte lano nebo pořádný kus provázku, využijte např. tkaničky od bot. V krajní nouzi použijte tenké kořeny stromů. Poté opírejte o kládu mezi dvěma stromy větve tak, až vznikne přístřešek ve tvaru písmene A. Je lepší větve zabodávat do země kvůli vyšší pevnosti přístřešku. Na střechu improvizovaného přístřešku nahromaďte chvojí, které nepustí vodu dovnitř. Jeden z konců přístřešku ucpěte chvojím (nebude skrze přístřešek profukovat vítr). Pamatujte -stavba přístřešku vám zabere nejméně hodinu času, proto se pro stavbu rozhodněte včas, abyste jej stihli dokončit ještě před setměním.

 

Oheň
   Pozor – obecně platí, že v lese je zakázáno rozdělávat oheň, zejména v období extrémního sucha a za silného větru. Pokud lze předpokládat teplou noc a máte dostatek nezávadné vody a potravin, které nevyžadují tepelnou úpravu, oheň nerozdělávejte. Pokud nezbytně potřebujete oheň k zahřátí a přípravě jídla nebo horké vody, pečlivě vyberte místo pro ohniště. Nejlépe v blízkosti vody (nebo mějte dostatek vody na uhašení), nikdy v lese nebo v hustém porostu, pod větvemi stromů, na suchém listí, suché trávě nebo rašelině. Místo pro oheň zbavte listí, trávy (odstraňte drny a vytvořte jamku) a ohraničte tento prostor kameny. Před odchodem z místa nebo před spánkem pečlivě uhaste oheň vodou nebo pískem (příp. hlínou, drobným kamením) a ujistěte se, že nehrozí samovolné vznícení. Z ohniště se nesmí kouřit a popel musí být chladný. Vychladlé ohniště přikryjte opět drny trávy.


 
Voda
Máte-li nedostatek vody, použijte vodu z nejbližšího pramene nebo vodního toku. Naleznete jej obvykle v každém větším údolí. Při hledání se zaměřte na charakter vegetace a vlhkost půdy (čím zelenější tráva a vlhčí půda, tím blíže je vodní zdroj). V našich klimatických podmínkách se stává jen výjimečně, že potoky nebo prameny vyschnou. Pokud ale najdete vyschlý potok, vydejte se po proudu, vody se jistě brzy objeví v některém přítoku. Vodu nejprve prozkoumejte (zrakem a čichem, např. je-li v korytě nažloutlá pěna, voda je chemicky znečištěná), potom ochutnejte. Máte-li možnost, vodu před použitím každopádně převařte.
V zimě je možné získat vodu rozpuštěním sněhu nebo ledu. Po rozpuštění tuto vodu ale převařte. Podle zkušeností je lepší rozpouštět led než sníh, jeho rozpouštění je efektivnější při stejné spotřebě tepla v poměru k získanému množství. Dalším možným způsobem získání vody je zachytávání dešťové vody a její následné převaření.
 
Potrava
Možnost získání potravy v přírodě je dost podstatně ovlivněno ročním obdobím. Na jaře, v létě a na podzim se dají sbírat různé plody jako jsou lesní jahody, borůvky, maliny a ostružiny, jablka, hrušky, třešně, atd. Může vám pomoci také sběr hub. Další možností je lov ryb.

 

KV                                                                   Ilustrační foto: Stock.XCHNG

Přihlášení