Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Tref svůj dům aneb historie golfu

Tref svůj dům aneb historie golfu

Hra, která odvádí od vojenských povinností
Snad nejpravděpodobnějším předchůdcem byla holandská hra „kolí“, dokumentovaná již na konci 13. století a vyobrazená na mnoha holandských krajinkách ze 16. století. „Golfisti“ určitě hráli křížem krážem přírodou, s holemi a s míčem, ne však do jamky, pouze se strefovali do výrazných orientačních bodů v krajině, obvykle do určitých budov.
   Skutečná hra se vyvinula teprve ve Skotsku. Po celém jeho východním pobřeží se stala tak populární kratochvílí, že v roce 1457 musel král James II. golf zákonem zakázat – fotbal také – protože odváděl lidi od výcviku v lukostřelbě. Ovládání luku a šípů bylo nesmírně důležité pro udržení Angličanů mimo Skotsko. Hra zůstávala výlučně skotskou – snad jedině s holandským protějškem „kolfem“ - dokud se skotský král James VI. nestal i králem Anglie a nepřenesl hru i na jih ostrova. V Blackheathu, nyní Royal Blackheath na jihu Londýna, založili skotští šlechtici sedmijamkové hřiště, aby na něm mohli pokračovat ve své oblíbené hře. 

Na kolik hrát jamek?
První hřiště ve Skotsku se jen málo podobala dnešním. Hrávalo se na veřejných pozemcích – jak tomu ještě je dodnes – s přírodními překážkami a závadami. Součástí hry byly nejenom zdi a příkopy, ale hráči si často museli klestit cestu mezi jinými osobami, které se oddávaly odlišným zálibám – jízdě na koni, kriketu, pikniku atd. Hráči si najímali nosiče – kedy – nejenom proto, aby jim nosili hole – golfové brašny (begy) byly vynalezeny až kolem roku 1870 – ale také proto, aby jim pomáhali razit cestu a pravděpodobně i hlídat míčky. Hřiště byla zcela přírodní, udržovaná pouze ovcemi a králíky. Nebyla žádná oficiální odpaliště; hráči prostě natýčkovali míč pár kroků od předcházející jamky.

První odměna pro vítěze – 10 liber
Během let se samozřejmě vyvíjela pravidla a byly zakládány golfové kluby. Nejstarší z nich, Honourable Company of Edinburgh Golfers, nyní se sídlem v Muirfieldu, byla založena v roce 1744, o 10 let později vznikla Society of St. Andrews, Golfers. Postupně byla sjednocována pravidla různých klubů a hřišť podle St. Andrews, kde začali používat hřiště s 18 jamkami. Před rokem 1764 mělo hřiště v St. Andrews 22 jamek, jiná měla třeba jen 6, ale i 25. Ale v roce 1858 bylo vše sjednoceno. Society of St. Andrews, Golfers, která se v roce 1834 stala „Royal and Ancient Golf Club of St Andrews“, nyní rozhodla, že jedno kolo golfu má tvořit 18 jamek. A tak to zůstalo.
   Hra se rychle vyvíjela v polovině 19. století se začala hrát i profesionálně. Allan Robertson, první velký profesionální golfista, zemřel v roce 1858. Říká se, že jeho smrt si vynutila uspořádání prvního profesionálního mistrovství v Prestwicku v roce 1860, aby se našel nový národní mistr. Soutěž byla v roce 1861 zpřístupněna i amatérům a stala se první British Open. V roce 1863 činila odměna pro vítěze 10 liber. V roce 1961 Open vyhrál Tom Morris starší, který byl úspěšný i ve třech dalších ročnících.
   V roce 1968 vyhrál Open jeho syn, který dokázal zvítězit třikrát po sobě. Podle tehdejších pravidel se stal trvalým držitelem trofeje. Jelikož se vyráběla nová trofej – džbán s víčkem – byl jeden ročníky Open vynechán. V dalším roce potom opět zvítězil Tom Morris mladší, který tak dosáhl rekordních čtyř vítězství po sobě. Od té doby se už vyvíjela hra do dnešní podoby. Když Tom Morris vyhrál při prvním Open oněch 10 liber, jen málokoho by napadlo, že přijde doba, kdy se golfisti stanou přes noc milionáři. Dosáhl toho v roce 1987 Ian Woosnam, když zvítězil v milionovém turnaji v Jižní Africe.

  KV                                                   Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení