Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Tipy na internetu – II. díl

Tipy na internetu – II. díl

http://infectedornot.com
Jak poznáte, že jste něco chytili? Poměrně jednodudše – bolí vás v krku, vržou vám kosti a celkově je vám mizerně Jak poznáte, že něco chytil váš počítač? To už je složitější. Obvykle ho nic nebolí a na první pohled funguje jako zdravý čipera. Ale o to může být jeho nákaza nebezpečnější! Zajímavý proekt najdete na webu Infectedornot.com. Stačí otevřít stránku a kliknout na Scan Your PC. Na váš harddiskse nainstaluje malý prográmek a důkladná prohlídka může začít. Než skoní, vynervuje vás informace v záhlaví stránky, že zhruba 23% pécéček na světě je nakaženo. A to vaše? Nechte se překvapit. Pokud e zdravé, máte důvod k oslavě. A pokud nakažené, je nejvyšší čas s tím něco udělat.

http://nastroje.lupa.cz/mereni-rychlosti
Máte pocit, že se vám dnes internet v počítači jen tak vleče? Možná to není jen pocit. Rychlost připojení může kolísat a žádný poskytovatel rozhodně negarantuje tu rychlost, kterou inzerue v reklamách. Jen tenhle detail obvykle píše do smlouvy malými písmeny. Ono je to částečně logické, protože kvalita internetu závisí na mnoha faktorech, z nichž některé poskytovatel ani nemůže ovlivnit. takže se moc netěšte, že si na svého poskytovatele budete moci nějak moc vyskakovat. Rozhodně však neublíí, když si rychlost změříte, a to v různých situacích i v časech. Lze to udělat velmi jednoduše na některém specializované serveru, například na Lupě. Dostanete dvě, lépe řečeno tři čísla: rychlost downloadu (neboli stahování dat z internetových serverů, udává se v kilobitech nebo megabitech za vteřinu), rychlost uploadu (tedy rychlost, s jakou nahráváte svá data na nějaký server) a tzv. odezvu (tedy čas v milisekundách, který váš počítač potřebuje k navázání spojení s internetovým serverem). Pro vás je nejdůležitější rychlost downloadu – ta má největší vliv na uživatelské pohodlí.

http://www.anonymouse.org
Název služby Anonymouse je slovní hříčka. Anonymous znamená anglicky samozřejmě anonymní, ale když k tomuto slovu přidáme v angličtině na konec e, máme tam najednou mouse neboli myš. A provozovatelé služby, která funguje už od roku 1997, naúvodní stránce píší: „Spousty myší surfují na webu s iluzí, že jejich kroky jsou soukromé a anonymní. Ale naneštěstí to tak není. Kdykoliv si na nějakou stránku zaskočíte pro kousek sýra, necháte tam vizitku, kde je napsáno, odkud jste přišli, jaký počítač používáte a další detaily. A tak mají spousty koček k dispozici záznamy vašich návštěv a můžou vás kdykoliv chytit! Tato služba vám umožní surfovat, aniž o sobě prozradíte jediný údaj!“ A tak to je. Anonymouse skryje vaše data (především IP adresu) podle které lze téměř každý připojený počítač vypátrat) a iluzi internetového soukromí změní na realitu. Adresu stránky napíšete do řádky na webu a pak už surfujete běžným způsobem (při kliknutí na další link zůstávte připojeni přes Anonymouse). Jediným poplatkem je vyskakující reklama, která se objeví při načtení každé nové adresy. Za ochranu soukromí je to v momentech, kdy soukromí potřebujete, celkem přijatelný obchod. Paranoici jistě budou přemýšlet, co s našimi daty asi dělá Anonymouse...

http://www.passwordbird.com
Podle statistik si stále víc než čtvrtina lidí volí jako heslo slovo heslo (případně v anglické verzi password) a další desítky procent si vybírají hesla podle jmen svých partnerů, dětí či dalších příbuzných. Experti na bezpečnost to samozřejmě nedoporučují. Ale kdo si má všechna ta hesla pamatovat? Takové neprůstřelné heslo by ělo mít aspoň osm znaků, a to velkých i malých písmen a také číslic. Nemělo by dávat žádný smysl. Jinými slovy – pokud si takové heslo zvolíte, msíte si ho buď někam poznamenat (to také odborníci nedoporučují), nebo si ho zapamatovat, ale pak na všech webových stránkách musíte používat stále to samé (a to odborníci také nedoporučují), protože víc než jedno takové heslo si nezapamatujete. Určitý kompromis mezi nebezpečným a zapamatovatelným heslem nabízí stránka Password Bird. Je to jednoduchá služba, která vám na základě vašeho oblíbeného jména, oblíbeného slova a oblíbeného data navrhne nové heslo. Protože se skládá z výše uvedených komponentů, je jistá pravděpodobnost, že si takové heslo zapamatujete. Víc služba nenabízí. Navržené heslo se nikam neuloží, takže k němu nikdo nebude mít přístup – a to ani vy, když i tohle heslo zapomenete.

Zdroj: 199 + 1 fakt dobrej tip, Miloš a Vavřinec Čermákovi, Extramedia, Praha, 2008

Ilustrační foto:sxc.hu

Přihlášení