Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Rybářský prut na novou sezónu

Rybářský prut na novou sezónu

Druhy prutů podle materiálu
Dříve se používaly hlavně bambusové a kovové pruty. Bambusové pruty našly uplatnění především při lovu lehčích ryb, ale vyžadovaly značnou údržbu. Jejich hroty se totiž po větším zatížení ohnuly. Kovové pruty se příliš nerozšířily, sklolaminát a později i pruty vyrobené ze směsi s uhlíkových či kevlarových vláken se ukázaly být mnohem praktičtější.
   Štípané a lepené pruty jsou vyráběny z bambusu. Z tuhých a vyzrálých stébel se štípou jednotlivé části a šest těchto opracovaných kusů se slepuje do jednoho prutového dílu. Podílu ruční práce při jejich výrobě odpovídá také cena, ale ani ta není jediným důvodem pro je dnes ve výbavě sportovních rybářů uvidíte jen velice zřídka. Stejně jako u kovových prutů i v tomto případě si větší oblibu získaly nové materiály.
    Pruty z plného sklolaminátu jsou zhotovovány z jemných skelných vláken a umělé pryskyřice. Mají stejnou hmotnost jako bambusové, navíc jsou velice pevné, trvanlivé a nepodléhají únavě materiálu. Ale ani plný sklolaminát neušel svému osudu a začal být nahrazován sklolaminátem dutým, zhotoveným ze skelných vláken a tkanin. Na pevné jádro se přiloží jedna vrstva skleněných vláken a potom další. Obě se napustí umělou pryskyřicí a vše se obalí plastovou látkou. Pevné jádro se vyjme a část prutu je hotová. Celek je velmi pružný, pevný, udržuje si tvar a je nenáročný na údržbu. Oproti svým předchůdcům je podstatně lehčí a je možné jej vyrobit i jako teleskopický.
   Obdobným způsobem se vyrábí také pruty z grafitových (tj. uhlíkových) vláken. Jsou většinou teleskopické, dlouhé 1,8 až 7 metrů a hlavně ještě lehčí, pružnější i pevnější. Ale pozor při manipulaci s těmto posledními výkřiky techniky poblíž vedení elektrického napětí, vynikají totiž mimořádnou vodivostí elektřiny!

Druhy prutů pro začátečníky i pokročilé
Biče

Biče patří k nejlevnějším prutům. Umožňují aktivní a velmi jemný způsob rybařiny. Nemají očka ani naviják, zato vynikají citlivou, jemnou špičkou. Jsou vyráběny z dutého sklolaminátu, dražší z grafitu, kevlaru a titanu, nebo jejich kombinací. Krátké biče nepřesahují svou délkou hranici 3 metrů, střední mají délku do 6 metrů a dlouhé většinou do 14 metrů. Jsou buď teleskopické (do 11 metrů), kombinované, kdy první část je teleskopická a druhá nasazovací z jednotlivých dílů, nebo skládací po celé své délce. Těm se říká děličky, nebo také odkládačky, protože při záseku ryby se oddělují a odkládají na stojan.
   Krátké biče se hodí pro lov povrchových ryb, především ouklejí, a jsou také dobrým náčiním začínajících rybářů. Montáž se navazuje z jednoho kusu vlasce, bez slabšího návazce, s háčkem číslo 18 až 20 a se splávkem, který unese jeden až dva bročky.
   Po zvládnutí základů tohoto lovu, lze kupovat delší a samozřejmě dražší pruty. Střední bič se hodí pro lov povrchových ryb a v délce prutu od 5 metrů i pro lov u dna. Delší doba, po kterou na rybu čekáte, je odměněna velikostí úlovku. Takové pruty jsou používány na stojatých vodách, délka prutu kolem 6 metrů je vhodná pro lov na řece, ale delší biče už vyžadují více zkušeností. Biče s délkou do 8 metrů jsou amatérské rybaření dostačující.
   Děličky jsou podstatně dražší a uplatnění najdou především v rybářských závodech. Jejich hlavní výhoda spočívá v tom, že se dají postupně sesazovat podle potřeby lovu. Chytá se pod špičku, a tak se dá splávek dobře přidržovat i v silnějším proudu. Celá montáž i s háčkem je přesně v zakrmeném místě. Pruty jsou vyráběny z komponentů, které umožňují, aby byly velice lehké, na druhou stranu jejich cena dosahuje závratných výšek.

Odhozové pruty
Podobně jako u bičů, můžete postupně kupovat lepší, ale i cenově náročnější vybavení. Vždy však záleží na tom, co by měl prut podle vašich představ splňovat. Závodní pruty musí mít jiné vlastnosti než prut, který budete používat jen pro rekreační rybolov. Na trhu existuje celá řada kvalitních prutů v různých délkách a z různých materiálů. Důležitá je akce prutu, podle které se dají rozdělit do čtyř skupin:
Prut s krátkým výkyvem, soustředěným do špičky prutu, čili s hrotovou akcí. Pruty jsou spíše tvrdé a používají se pro vláčení.
Prut s výkyvem soustředěným do horní třetiny má mírnější hrotovou akci. Jsou to pruty měkčí a používají se na vláčení a tvrdší muškaření.
Prut s výkyvem soustředěným do horní poloviny je ještě měkčím prutem a má střední hrotovou nebo poloparabolickou akci. Používají se pro muškaření, tvrdší pruty pro plavanou a na těžko.
Prut s výkyvem rozloženým skoro po celé délce má parabolickou akci, a je proto i nejměkčí. Takové pruty najdou uplatnění při jemném muškaření, plavané a položené.

Pruty pro absolutní profíky
I ostatní vybavení prutu je vyráběno v různých kvalitách. Pro začátečníka je určitě nejlepší dát na radu rybáře, který má dostatek zkušeností, a prut si také před nákupem pořádně „osahat“. Rozhodně však platí, že kvalitnější prut více vydrží a chytání s ním je lepší.
   Špičkové pruty, kterou jsou používány účastníky velkých světových závodů, je možné přirovnat k formuli 1 „tichých bláznů“. Takový bič musí splňovat celou řadu někdy i zdánlivě protichůdných požadavků. Špička musí být tuhá a přitom pružná, střední část tuhá tak, aby se neohýbala a konec prutu je vyroben z materiálů vyhovujících spíše vkusu závodníka. Prut je obvykle sestaven z několika částí, které se sestavují dle potřeby, a musí být co nejlehčí. Ani při délce 7 metrů, která je nejčastější, nesmí být jeho vlastnosti ovlivněny povětrnostními vlivy. Pokud se tomuto druhu sportu budete v budoucnu chtít věnovat profesionálně, pak počítejte s tím, že vaši kolegové mají na každou sezónu novou, vylepšenou výstroj a jenom cena samotného prutu pro lov na plavanou se pohybuje v cenovém rozmezí 70 000 – 100 000 korun a ani pruty pro ostatní disciplíny nejsou nijak zvlášť levnější.

  KV                                                   Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení