Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Rodinný cyklovýlet nebo běh s kočárkem?

Rodinný cyklovýlet nebo běh s kočárkem?
Stačí zapojit do hry xDriver

Pro každou sportovkyni, která se stane matkou, nastává problém – jak udržet formu a skloubit trénink s péčí o dítě? I pro mne bylo vynechání sezony nepředstavitelné, a tak jsem hledala možnosti, jak tomu zabránit.
  Běhám vše od tří kilometrů po maraton, trénuji šestkrát týdně a proběhla jsem i devíti měsíci. O xDriveru (dříve Kozlík) jsem se dověděla asi ve čtvrtém měsíci těhotenství, kdy jsem testovala různé kočárky, včetně těch tzv. „sportovních“. S tehdy pětikilovým synovcem jsem se nadřela jak mezek, a kdybych oběma rukama nedržela kočár, skončil by malý ve škarpě. A v půl roce už se do kočáru nevešel. Kozlíka jsem zkusila o tři měsíce později. Dvouleté dítko jsem vezla po rovných, leč travnatých cestách s drny. Běželo se mi i ve 30. týdnu dobře, přičemž vozík stačilo jen lehce strkat – držel směr a nelítal sem tam jako v předchozím případě. Holčička, po obou rodičích velká, tam pohodlně natáhla nohy. Bylo rozhodnuto.

 
  Kozlíka jsme pořídili, když byly synovi tři týdny a já začínala s lehkým tréninkem. Protože běh je náročný na otřesy jak pro dítě, tak i pánevní orgány (a svaly pánevního dna, které je musí udržet), na rychlé obnovení základní vytrvalosti mi to nemohlo stačit. Osedlali jsme proto v tomto ohledu mnohem milosrdnější kola a o vozík se střídali. Jeden táhl, druhý jistil zezadu, zvláště na silnici s auty. K připevnění za kolo jsou ve výbavě dva sety právě proto, aby jej bylo možné bez problémů během jízdy „přecvaknout“ z jednoho kola na druhé. Snadné je také přizpůsobit vozík z cyklistického na běžecký – pouhým vyjmutím (sklopením a vyklopením) závěsné tažné tyče. Takže ideální pro matky triatlonistky.
 Zpět na dráze a své kilometráži jsem byla za tři měsíce po porodu, za pět měsíců jsem běžela maraton. Můj syn Matěj mne provázel čtyřikrát týdně včetně běhů dlouhých až 30 km (kromě tréninku rychlosti). Trénink zabere čas, který ale xDriver umožňuje trávit spolu s dítětem. Miminko většinou spalo, ale bylo-li třeba, nakojili jsme, přebalili a jeli dál. Batole rádo kouká ven nebo si hraje. I teď ve třech letech se s námi občas projede a stále se do vozíku vejde.
 
Lehký závoďák
Vozík musí být hlavně bezpečný a lehký. xDriver je vyroben z ultralehké konstrukce s reflexními prvky. Kola 20" jsou lehká a klopená jako u závodních formulek vozíčkářů, jedno menší kolo vpředu. Díky tomu má minimální valivý odpor, při vysoké rychlosti vysokou stabilitu a snadno se ovládá – v běhu vyberete ostrou zatáčku pouhým zvednutím předního kola. Vše při váze jen 7,2 kg a nosnosti 50 kg (model xDriver Basic), tandem na dvojčata váží 10 kg. Přitom jiné vozíky na 10 kg teprve začínají! Jen pozor – na kole jste s vozíkem „dlouzí“, hlavně do zatáčky.


 S xDriverem jsme také závodili. Desítku jsme běželi za 45:50, zatímco můj nejlepší čas byl tehdy 41:17. Záleží i na trati – nejlepší je hladký rovný asfalt. Terén je těžší, ale zvládneme i skály! Nejmenší děti vozíme v autosedačce, která v konstrukci pevně drží. Sedící pak připoutáme pětibodovým pásem. xDriver jako jediný umožňuje v určitém rozsahu sklápět polohu – z lehu do sedu dle potřeb dítěte.
 Relativní nevýhodou je vyšší cena a to, že zatím není vytvořen dostatečný trh „ojetin“pro ty, kdo nechtějí či nemohou sáhnout hlouběji do kapsy. Mnohdy mi píšou maminky své dotazy, jak s vozíkem vlastně jezdit – obvykle se hodně nadřou. Do kopce je každé kilo znát, lehčí vozík je tu ve výhodě. Je to investice do zdraví i psychické pohody. Tlačení velké hmotnosti tíží páteř – krční i bederní, a nedostatečně kompenzovaným pohybem je ohrožena nejen technika běhu, ale i naše ploténky. Doporučuji proto část tréninků absolvovat bez vozíku. A ojetiny? Ty jejich majitelé schovávají pro své druhé dítě.
 
To nemá chybu
Se zdánlivě velkým xDriverem není problém ve vozech městské dopravy, včetně metra. Schody, i ve vysoké tramvaji, jsme zvládali hravě sami – i tehdy, nebyla-li po ruce pomoc. Jako kamzík je zkrátka „vyskáče“. V domě, kde jsme bydleli, jsme překonávali 27 schodů. Vyhýbali jsme se jen dopravní špičce.
 
Co s sebou
Na své cesty potřebujete pláštěnku (v setu) za deště a větru, fusak či deku, čepičku a rukavičky. V létě plenku na přikrytí, jednu přes tropiko jako ochranu před sluncem, dvě na přebalení a náhradní oblečení, dále pití a jídlo pro děti i pro vás. Oceníte i hrst drobných a nabitý telefon.

Text a foto: www.xdriver.cz

Přihlášení