Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Rady pro rybáře – jaké jsou nejlepší živé nástrahy.

Rousnice čili dešťovka
Je to největší druh žížal, který patří k nejznámějším a nejužívanějším nástrahám. Dalo by se říci, že je to nástraha univerzální, protože na ni zaberou všechny druhy ryb kromě štiky a candáta, i když i oni se při pohybu háčku s dešťovkou dají svést k záběru. Je účinná téměř celoročně mimo letní období, kdy jsou u kaprovitých ryb účinnější nástrahy rostlinného původu. Lze ji užívat jak na plavanou, tak na položenou a rovněž pro zvedání a spouštění v zarostlých vodách. Aby nebyla slizká a křehká, dává se na 2-3 dny do nádoby s mírně vlhkým (ne mokrým) mechem, kde se vyčistí a ztuhne. Na háčku je účinná, když je čerstvá a pohyblivá. Proto rousnici nenavlékejte na háček po délce, ale propíchněte ji jen dvakrát až třikrát napříč.

 Žížala rolní (rybářsky kopaná žížala nebo kamenáč)
Stejně jako rousnice patří k nejrozšířenějším nástrahám. Poněvadž v době orby jich lze získat i větší množství, používá se k vnadění. Je menší, po celé délce světle šedivá, má výraznější prstenec. Po vytažení z hlíny se svine, ztuhne a zůstane nehybně ležet. Teprve po několika minutách se začne znovu čile pohybovat. Maso má tužší. Získáte je přerýváním půdy, pod kameny, déle ležící prkny, kmeny apod. O nastražování a krátkodobém i dlouhodobém uchovávání platí to, co o rousnici.

Žížala hnojní
   Velmi dobrá a vděčná celoroční nástraha. Osvědčuje se zejména v chladných obdobích i v zimě. Její předností je pohyblivost na háčku a snadné získávání. I v době mrazů stačí zarýt do hloubky 20 cm. Najdete je i ve větším množství ve starém proleželém hnoji a na jeho okrajích, ve vlhkých kompostech se zahnívajícími rostlinnými látkami a v hromadách zetlelého listí. Nastražuje se na všechny druhy nedravých ryb, na úhoře a okouny. Při sbírání vypouští zvlášť zapáchající žlutou tekutinu. Dlouhodobě se uchovává v čerstvém, mírně vlhkém mechu. V chladu vydrží dlouhou řadu týdnů. Nastražuje se na háčky dvojitým příčným propíchnutím, aby volné konečky působily dráždivě. Na větší háčky napíchněte klidně i dva kusy.

 

  Larvy mouchy masařky (rybářsky kostní nebo masní, také bílí červi)
Jsou to 1-1,5 cm dlouhé, velmi pohyblivé larvy. Velmi účinná nástraha v každou roční dobu na všechny druhy nedravých ryb a na okouna. Vyznačují se dlouhou životností na háčku. Jemné a měkké tílko se napichuje většinou na zlaté háčky ze slabého drátku. Na nejmenší udičky se napichuje jedna larva, na větší 3-5 kusů, na největší 6-12 kusů ve tvaru girlandy. Vpich vedeme velmi opatrně ze strany jen za nejsvrchnější kůžičku (při povrchu) ve ztluštělé části těla pod černými skvrnami. Napichování vyžaduje opatrnost, aby obsah těla červa nevyhřezl. Proto špička háčku nemusí být skryta. K vodě noste červy ve vzdušném plátěném sáčku v suchých pilinách.

Larvy potemníka moučného (rybářsky mouční červi)
Jsou velmi dobrou nástrahou. Platí o nich totéž co o masných červech, jsou jen o poznání tvrdší. Napichují se pod rohovité články povrchu těla. K vodě je noste ve vzdušném sáčku v otrubách nebo v suchých pilinách. Lze je odchovávat také doma.

Kukly mouchy masařky a potemníka
Musíte počítat s tím, že se červi někdy zakuklí. Bývá zvykem kukly zahodit nebo neúčelné hodit do vody. Kukly jsou však velmi dobrá nástraha. Protože však plavou, musíte je zatěžovat olůvkem. Pokud máte větší množství, spařte je na okamžik vařící vodou, čímž změknou a lze je nastražovat jako původní červy. Totéž platí pro kukly ostatních druhů hmyzu.

Chroust a chroustek letní
Oba tyto druhy jsou výbornou nástrahou na ryby s poměrně velkými tlamami, jako sou tloušť, jesen, bolen, ale i velcí kapři a v mimopstruhové vodě též pstruzi. Nastražujte ho úsporně tak, že jim rybářskou jehlu zapíchnete do zadečku a vyjdete s ní ven tvrdým krčním pancířem. Jehlou pak protáhnete návazec s velkým háčkem nebo trojháčkem, který pomocí návazce vtáhnete do těla chrousta až na začátek obloučku, který zůstane přečnívat do strany. Tento způsob nastražování znemožňuje strhávání útočícími rybami. Vedení chrousta zásadně přenechejte samotnému proudu, nikdy nepotahujte, ani nedržte v jednom místě. Proto z rybolovných způsobů převládá plavaná bez splávku a bez zátěže, s namaštěným návazcem. Pokud chcete nahazovat dále od břehu, použijte kulové plovátko, které dáte mezi návazec a hlavní vlasec. Živé chrousty před nastražením zabijte tak, že každým mírně uhoďte o zem. Křidélka nikdy neutrhávejte, ale převazujte jednoduše slabým měděným drátkem. Uchovávejte je ve vzdušných krabicích s čerstvým listím. Krabice ukládejte v chladu nebo v chladničce. 


Slimáci
Dobrá nástraha zejména při stoupající vodě. Napichuje se jen na špičku háčku. Slimáci se sbírají většinou na zahrádkách, kam položíte prkénka, jejichž okraje o málo vyvyšte, aby slimáci mohli pod prkénko zalézt.
Hlemýždi
Vábivá nástraha na úhoře, lína, parmu, tlouště, sumce. Je třeba hlemýždě nejprve zabít roztříštěním a oddělením masité a rosolovité části těla. Napichuje se jednoduše na háček tak, aby špička vyčnívala ven. Jako nástrahu lze podobně používat i všechny vodní plže.
Pijavky
Pijavky jsou dobrou nástrahou na lína, úhoře, sumce, parmu i okouna. Jsou velmi houževnaté a pevné, téměř jako z umělé gumy. Menší a měkčí navlékejte na háček od jednoho konce ke druhému, větší a tužší napichujte jen na špičku háčku. Chytají se do řidší síťky na holi v mělčích a vyhřátých stojatých vodách, bažinkách zatopených vodou, ale také pod kameny v mírně tekoucích, teplých a mírně znečištěných vodách. Uchovávejte je ve vodě nebo v mokrém mechu. I když se vyskytují hojně, pro obtížnost a sezónnost získávání zůstávají jen příležitostnou nástrahou.

KV                                                               Ilustrační foto: Stock.XCHNG

Přihlášení