Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Prokrastinace - metla produktivity

Odborníci hovoří o prokrastinaci jako o výsledku dnešní na výkonnost orientované doby. Jedná se o chronické odkládání povinností na později, o takzvanou liknavost. Prokrastinace ale není lenost. Příčiny, které vedou k odkladu práce, můžou být rozmanité;
•Obava z neúspěchu
•Nedostatek času
•Nesprávně odhadnutá délka řešení daného úkolu
•Nechuť k úkolu
•Jiné lákavější činnosti
•Nedostatečný nátlak okolních podmínek apod.

Pohledem vědy
Fenomén prokrastinace se do povědomí psychologie dostával od šedesátých let 20. století. Za posledních dvacet let se v této oblasti uskutečnila řada výzkumů (např. Ferrari a kolektiv). Vyplývá z nich například fakt, že chronickou liknavostí trpí až 20 procent lidí.
Prokrastinace byla zkoumána především v okruhu vysokoškolských studentů. Vědci došli k závěru, že Až 70 procent studentů bojuje s různou mírou prokrastinace. Tento problém se přemístil také do oblasti poradenství pro studenty.
S opuštěním školy ale prokrastinace nezmizí. Je velmi těžko zmapovatelné, kolik lidí trpí tímto jevem, nicméně se dá předpokládat, že procentní podíl bude opět poměrně vysoký.

Čím víc se blíží termín odevzdání, tím lépe pracuje mozek i tělo.
Úkoly a práce, které nás baví, neodkládáme. To, co před sebou tlačíme jako buldozer, bývají povinnosti ubíjející a nudné. Je to tedy vina úkolu samotného, že se nám do něj nechce, případně za to může ten, kdo nám ho zadal.
Nic nedodá životu na dramatičnosti jako blížící se uzávěrka, zkouškové období nebo termín odevzdání práce. Čím víc se blíží, tím je výkonnost mozku vyšší, nápady přicházejí rychleji a tělo využívá energii i ze zásob. Není tedy zbytečné začít se například učit na zkoušku měsíc předem, když už teď víte, že za poslední večer si hravě nacpete do hlavy půlku skript?

Jak z toho ven
Abychom mohli problém liknavosti vyřešit, musíme ho nejdříve pořádně pochopit. Prokrastinace se neobjeví ze dne na den. Je to návyk. Chcete-li, zlozvyk. A jako každý jiný zlozvyk, musíte projít fází odvykání.

Přísný režim
Základem boje proti liknavosti je sebedisciplína. Musíte být silní a obrnit se proti vnitřnímu hlasu, který vás odrazuje od povinností. Na začátku to bude náročné, ale pak to bude čím dál víc jednodušší.

Něco za něco
Důležité je pracovat s vlastní motivací. Na začátku odvykání můžete postupovat formou odměny a trestu. Pokud úkol uděláte, můžete se dívat na váš oblíbený pořad v TV. Za každý nesplněný úkol pak můžete například vložit 50 Kč do na to určené kasičky.

Plánování
Velmi dobrou pomůckou při boji proti liknavosti je zvládnutý time-management. Rozfázujte si plnění povinností do rozumných časových fází. Pořiďte si diář a barevně si vyznačujte splněné úkoly. Pokud uvidíte v každém dni vizuálně vyznačený splněný úkol, nebude se vám chtít přerušit tuto řadu.

Nejste na to sami
   Může se stát, že vám to ze začátku nepůjde. Uvědomte si, že se jedná o chronický, tedy těžko odbouratelný zlozvyk. Proto se nestyďte požádat o pomoc. Můžete se domluvit se svým kamarádem, s manželkou, nebo se obrátit na psychologickou poradnu.
   Prokrastinace je překážkou na cestě k dosahování nejlepších výsledků a zdrojem obrovského stresu. Abyste se své liknavosti zbavili, začněte o problémech a úkolech přemýšlet jinak. Problém totiž přestává být problémem ve chvíli, kdy ho začnete řešit. Proto o věcech méně přemýšlejte a raději se do nich pusťte.

KV-Ilustrační foto:Stock.XCHNG

Přihlášení