Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Proč si pořídit katamaran

Proč si pořídit katamaran

Milovníci vícetrupých jachet především oceňují vysokou rychlost a stabilitu katamaránu. Obě tyto vlastnosti spolu souvisejí. Zatímco jednotrupá kýlová jachta zakládá svoji stabilitu na těžkém balastu v kýlu, katamaran využívá své šířky. Proto vícetrupé jachty žádný těžký balast nepotřebují a jsou mnohem lehčí, než srovnatelně dlouhé jednotrupé lodě. Nízká hmotnost a trupy úzké na vodorysce umožňují katamaranům rychlou plavbu. Ideální pro rychlost je pak plavba pouze na jediném plováku, kdy je druhý zvednutý z vody. Závodní katamarany v takovém režimu plavby plují často, u turistických katamaranů je to jev poněkud extrémní.

Katamaran musí být co nejlehčí
Se vším výše jmenovaným souvisí vysoká citlivost katamaranu na zatížení a na vyvážení. Nízká hmotnost znamená nízký výtlak a samozřejmě vysokou citlivost na jeho změnu. U klasických jednotrupých jachet nemá změna výtlaku na změnu plavebních vlastností takový vliv. Dalším zmíněným prvkem je velká citlivost na změnu vyvážení. Znovu se zde projevuje malý výtlak katamaranů a především pak malý výtlak na ostré přídi těchto rychlých lodí.
   Základní parametry katamaranu jsou dány, mnohé se však na lodích mění podle přání zákazníka. Ideálem samozřejmě tedy je vyrobit ho co nejlehčí. Pokud pomineme možnost využití karbonu v trupech, což je velice nákladná alternativa, je možné jachtu odlehčit použitím karbonového stěžně, příčníků a dalších profilů. Také tím se však výrazně zvyšuje cena jachty. Výraznou hmotnostní úsporou je použití tzv. trampolíny mezi trupy. Zatímco v přední části před stěžněm je standardem, v kokpitu často zákazníci volí variantu s pevnou podlahou. Pokud se použije trampolína, je hmotnostní úspora téměř 100 kg. Pečlivou volbou použitých doplňků je možné na katamaranu ušetřit mnoho desítek kilogramů a dosáhnout tak výrazného zvýšení rychlosti.

Cesta k vlastnímu katamaránu
Chcete-li si pořídit vlastní katamarán, jednou z možností je pořídit si ojetý kousek a to sice cenově výhodně ale se všemi riziky, která takový obchod přináší - skryté strukturální vady, únava materiálu, nepřiznání charteru atd. Navíc počítejte s tím, že budete jen velmi těžko hledat plachetnice šitou na míru právě vám. Druhou možností je postavit si katamarán vlastními silami podle plánů pro amatérskou stavbu. Ty vám mohou poskytnout některé jachtingové kluby, můžete si je upravit dle individuálních požadavků, případně navrhnout vlastní model. Toto je vynikající cesta k lodi na míru, protože jak známo, jaké si to člověk udělá, takové to má. Zásadní podmínkou je však kopa času, trpělivosti a vytrvalosti. Poslední možností je koupě zcela nového katamaránu nebo jeho polotovaru od firmy se zkušeností. To je řešení se zárukou, že se vám v opravdových mořských podmínkách vaše hračka nerozpadne a bude to se všemi individuálními výmysly hračka opravdu vaše, které se nebude podobat žádná jiná na světě.

Jednoduché ovládání i pro samotného jachtaře
Ovládání katamaranu je jednoduché a snadno zvládnutelné i pro jediného jachtaře. Kosatka je samopřehazovací, v silném větru s ní není třeba při obratu nic dělat. Ve slabém větru je potřeba ji při obratu mírně povolit a po obratu opět přitáhnout. Vše jde udělat jednou rukou i od kormidla. Dobře pracuje i hlavní plachta a natáčení stěžně. Stěžeň se natáčí po obratu sám a není třeba se o natočení starat. Poloha kormidelníka u kormidla je pohodlná, ať již sedí na plováku, nebo v kokpitu mezi nimi. Velmi dobrý je také výhled od kormidla. Obraty je třeba na rozdíl od jednotrupé jachty dělat rychle. Lehký katamaran má jen malou setrvačnost a snadno by se při obratu mohl zastavit a začít couvat. Rychlý obrat je tedy základní dovedností. Pokud katamaran začne couvat, je třeba jen otočit kormidlo a obrat dokončit.

Je katamaran dobrou volbou i v našich vodách?
Někdo si může položit otázku, jestli je katamaran na naše vody tou nejlepší volbou. Zkušení jachtaři se domnívají, že minimálně není volbou špatnou. Poskytuje mnohem více, než stejně velká jednotrupá jachta. Čtyři jednoduchá lůžka v podpalubí na přespání vystačí, a je to stejné, jako u jednotrupé jachty. Za pěkného počasí je navíc možné spát v kokpitu, nad který je možné natáhnout persenik. Vysoká rychlost plavby okouzlí každého. Za slabého větru má posádka na palubě mnoho místa na odpočinek a opalování. Ve velkém kokpitu se mohou cítit bezpečně i rodiny s dětmi. Také nestálý vítr dokáže katamaran lépe využít. V krátce trvajícím poryvu se projeví jeho vysoká akcelerace. Vysouvací kormidla a daggerboardy umožňují návštěvu mělkých vod. Nadšenci navíc mohou katamaran převézt na vleku například na Jadran a mezi ostrovy si užívat vzrušující plavbu ve stálém větru. Díky minimálnímu ponoru je jachta ideální pro prozkoumávání i těch nejmenších zátok.
 
 KV                                                              Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení