Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Předpovídejte počasí podle znamení přírody.

 Stále se najde mnoho lidí, kteří se běží raději rychle schovat, když vidí vlaštovky přelétat nízko nad zemí. Jsou signálem, který znají i malé děti. Předpovídají tak pravděpodobný déšť a tento jev má jednoduché vysvětlení: nízký tlak přivádí níže k zemi mouchy a další drobný hmyz, který vlaštovky ve vzduchu loví. Poměrně často se ale stává, že nás před lijákem nestihnou varovat, protože už jsou dávno schované. Na rozdíl od nás jej předpovídají neomylně... Existují však i desítky dalších přírodních znamení, které nám dokáží předpovědět nejen déšť, ale i vítr, bouřku nebo hezké počasí.

Jak předpovědět déšť?
   Když z půdy začínají vylézat žížaly, které se nechtějí nechat zatopit, můžeme očekávat déšť. Také pijavice jsou neklidné a plavou na hladině, za to žáby jsou schované ve vodě. Ryby vyskakují nad hladinu vody. Včely nelétají daleko od úlu, případně se do něj rychle vracejí. Chybí ranní rosa, slunce a jeho okolí je při východu výrazně červené, naopak v noci je kolem měsíce patrný mlhavý prozářený kruh, takzvaný dvorec. Předchozí den jsou slepice venku i při setmění, holubi se koupají ve vodě a motýli mizí z luk, před deštěm se v předstihu schovávají. Psi a kočky žerou trávu. Slepice se popelí, probírají si peří, třepou křídly. Jestliže kohout začne kokrhat ještě před prvními paprsky, před rozbřeskem začne hustě pršet. Hmyz štípe a kouše více než jindy.
   Jsou cítit více kanály, počasí se s největší pravděpodobností zkazí. Když klesá tlak, dostává se zápach na povrch. Pokles tlaku může být tedy předzvěstí blížící se fronty. Mlhy stoupají vzhůru z údolí, je jasně vidět daleko do dálky, není žádný opar, vše se zdá jakoby blíže. Na zdích, schodech, kamenech vyráží vlhkost. Zvuky jsou slyšet i z velké dálky, navlhlý vzduch je dobře nese. Mraky plují od západu, jihozápadu a severozápadu, jsou kupovité, baňaté a mají tvar velkých kopců. Mají-li kolem sebe zlatavý věnec, předpovídá to silný déšť s bouřkou.


Bouřka se blíží, když...
 Lidé citliví na pokles tlaku mohou být velmi unavení a ospalí. Pavouci jsou v koutku sítí nebo schováni v úkrytu. Dobytek lapá po dechu a hlasitě funí. Husy nepokojně kejhají a drobné ptactvo křičí na stromech a probírá si peří. K večeru ptáci umlknou ve zpěvu a přecházejí řásnatá mračna čili beránci do kupovitých mračen. Je cítit silná vůně sena. Navíc vzdálenost bouřky zjistíte tak, že změříte v sekundách dobu, která uplyne mezi bleskem a zahřměním. Tento údaj vydělte třemi. Výsledek udává přibližnou vzdálenost bouřky v kilometrech. Při opakovaném měření, jste schopni určit, zda se bouře blíží, nebo vzdaluje.


Když padá ranní rosa bude hezky
   Při západu slunce jsou červánky i vysoko na obloze, po západu je na obloze purpurová červeň nebo stříbřitá záře. Je velký teplotní rozdíl mezi dnem a nocí. Měsíc je jasný, žádný zamlžený kruh, hvězdy se mihotají, je dobře vidět jejich třpyt. Mraky plují od východu, jihovýchodu a severovýchodu.V noci je výrazně tepleji v lese než na poli. Je bezvětří, kouř stoupá kolmo vzhůru. Večer a v noci vznikne v údolích i na nízko položených místech mlha, jež se s východem slunce rozplyne. Hustou přízemní vrstvou mlhy a silnou rosou prosvítá slunce, či modrá obloha. Ranní obloha je šedivá, v poledne již bezoblačná.
  Vrány létají osamoceně a nekrákají, rackové usedají na vodu, ze které naopak vylézají žáby a ryby také plavou při hladině. Mraveniště je plné mravenců, kteří vynášejí své kukly. Pavouci rozprostírají pavučiny nebo sedí uprostřed a číhají. Skřivani i vlaštovky létají nad poli vysoko. Pavouci předou bohaté sítě, spravují ty potrhané. Večer létají netopýři a slyšet intenzivní cvrkot cvrčků. Motýli sedají na květy s otevřenými křídly a také pampelišky otevírají květy. Listy kapradin a ostružin se stáčejí dolů.

 KV                                                            Ilustrační foto:Stock.XCHNG

Přihlášení