Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Předchůdce HIV viru útočil již za časů dinosaurů!

Viry příbuzné lidskému HIV viru zřejmě objevily primáty jako vhodné hostitele mnohem dříve, než jsme se dosud domnívali. Dosud existovaly důkazy o nakažených savcích před 15 miliony let, nyní se počátek vzájemného potýkání těchto parazitů a jejich savčích hostitelů posouvá o dalších 85 milionů let dále do minulosti.

HIV patří mezi takzvané retroviry, které dovedou svou genetickou informaci vložit do genomu hostitele. Tam se může usadit a nepozorovaně putovat z generace na generaci, aniž vyvolá onemocnění. Britsko-dánský tým vedený vědci z Oxfordu v časopise Science publikoval zprávu o objevu pozůstatků retrovirů v genomu lenochoda krátkokrkého. Jedná se o viry ze skupiny blízce příbuzné HIV. Do genetické výbavy lenochoda se podle autorů dostaly ve více než100 milionů let vzdálené minulosti.

Podobné genetické stopy po dávných virových infekcích virologové už dříve objevili v genomu králíků a lemurů. Při analýze alespoň části dostupného genomu hledali odborníci ze Standfordské univerzity úseky virového původu u 21 druhů primátů. Úspěšní byli při rozboru DNA   makiho trpasličího - drobného lemura z Madagaskaru. Jeho předkové kolonizovali Madagaskar před 75 miliony let. Už 10 milionů let předtím se linie vedoucí k dnešním lemurům oddělila od jejich afrických příbuzných, z nichž se vyvinuli také lidoopi a člověk. Madagaskar se později několikrát alespoň na krátkou dobu spojil s Afrikou pevninským mostem, naposledy před 14 miliony let. Je proto pravděpodobné, že virus nalezený u makiho se do jeho genomu dostal nejpozději v té době. Ale mohlo to být i před 85 miliony let.

Správná cesta k léku na AIDS
Viry z rodiny HIV by mohly být v budoucnu objeveny i u dalších primátů, včetně druhů žijících v Asii a v Americe. Jakýkoli podobný objev může pomoci při hledání vhodného léku na AIDS, smrtelnou nemoc, kterou virus HIV. Primáti napadaní skupinou virů, do které patří  i ten život člověka ohrožující, si proti nim vyvinuli ochranu v podobě několika bílkovin, které množení virů blokují. Proto například šimpanzi bez problémů zvládají útok viru SIV, obdoby lidského HIV. Člověk tuto ochranu z nějakého důvodu nemá.

Epidemie AIDS vypukla už kolem roku 1900
Nové genetické důkazy naznačují, že virus HIV se mezi lidmi začal šířit už na přelomu 19. a 20. století, nikoli až ve 30. letech, jak se vědci dosud domnívali.  Klíčový pro nový pohled na historii šíření HIV je vzorek tkáně z lymfatické uzliny odebraný v roce 1960 ženě z Kinshasy, hlavního města Demokratické republiky Kongo. Vědci tak získali druhý nejstarší vzorek nejrozšířenějšího kmene viru HIV. Ten vůbec nejstarší pochází z roku 1959; objeven byl v krvi muže rovněž z Kinshasy. Porovnání obou vzorků mezi sebou i s mladšími variantami viru umožnilo sestavit vývojový strom různých mutací viru HIV. A protože vědci přesně vědí, z jakých let vzorky pocházejí, mohou určit i rychlost, s jakou virus HIV v lidech mutoval. Je to podobné, jako by si pustili pozpátku film, na němž je zaznamenána historie HIV. Výsledky ukázaly, že společný předek všech dnešních variant tohoto kmene viru HIV se u člověka objevil někdy kolem roku 1900.

Vědci jsou přesvědčeni, že HIV na člověka přeskočil ze šimpanzů, pravděpodobně někde v oblasti jihovýchodního Kamerunu. Na konci 19. století se v subsaharské Africe rychle rozvíjela koloniální města, což pro šíření viru poskytlo ideální podmínky. Lékaři však epidemii zaregistrovali až počátkem 80. let, kdy se AIDS začal rychle šířit do zbytku globalizovaného světa.

 KV - Ilustrační foto:sxc.hu/flickr.com

Přihlášení