Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Perte ekologicky a bez chemie - s mýdlovými ořechy

Perte ekologicky a bez chemie - s mýdlovými ořechy

Každoročně v březnu až dubnu se asi patnáct metrů vysoké stromy Sapindus mukorossi nebo Sapindus Trifoliatus, které rostou v Nepálu a Indii, ozdobí bílými květy. Plody se sklízejí v září a říjnu. Zralé ořechy mají zlatavou barvu a jsou silně lepivé. Po sklizni se ořechy usuší, jejich barva se změní na červenohnědou a přestanou lepit. Po usušení se ořechy louskají a jejich slupky se balí do látkových pytlů. Černé jádro ořechu není určeno ani na konzumaci ani na praní, je to odpad. Slupky jsou pak po staletí používány jako přírodní mycí a prací prostředek. Jejich obliba přichází i k nám – nabízejí totiž šetrný a ekologický způsob praní. Obsahují přírodní látky, které účinkují stejně, jako mýdlo. Název dřeviny - mýdlový ořech − je přiléhavý, protože saponiny, které se  ukládají ve slupkách ořechů, aby jádro chránily proti škůdcům, bakteriím a plísním, fungují podobně jako mýdlo. Přitom ale nemají s klasickým mýdlem chemicky nic společného.
    U nás byl dříve na praní používán kořen mydlice lékařské, který rovněž obsahuje velké množství saponinů. Mýdlové ořechy jsou biologickým pracím prostředkem, vhodné proto zejména také  pro alergiky, a osoby, které trpí kožními chorobami.
 
Jak se mýdlové ořechy používají?
Mýdlový ořech se vkládá do pračky přímo mezi prádlo v látkových sáčcích, které jsou přibaleny k balení mýdlových ořechů. Látkový sáček zabrání ořechům, aby se smísily s prádlem. Při kontaktu s vodou se vytvoří mýdlová pěna. Mýdlové ořechy jsou naprosto šetrné k pokožce, protože neobsahují žádné chemikálie, rozpouštědla, vonné a konzervačních látky, tak jako klasické prací prášky. Mýdlový ořech je, pachově neutrální, změkčuje prádlo přirozeným způsobem, proto není nutná aviváž. Pokud jste zvyklí na provoněné prádlo, přidejte vonnou esenci.

Kolik ořechů je potřeba na jedno praní?
Množství mýdlových ořechů je ovlivněno tvrdostí vody ve vaší domácnosti, a také teplotou, ve které perete. Jestliže budete prát při teplotě 30-40°C v měkké vodě, postačí 3 půlky mýdlových ořechů, pokud máte tvrdou vodu, přidejte navíc 1 půlku mýdlového ořechu. Při teplotě 60-90 °C je potřeba do pračky vložit 5 těchto půlek ořechů, jestliže je vaše voda měkká, v tvrdé vodě pereme s 6-8 ořechy. Jestliže perete při nízkých teplotách do 50 °C, je možné použít stejný balíček mýdlových ořechů znovu pro další praní. Ale pouze v tom případě, že ořechy nevyschly. Po vyprání vyschlé ořechy vyjměte ze sáčku, ten uchovejte pro další praní. Zbytky vyschlých ořechů můžete využít např. do kompostu nebo je zlikvidujte jako biologický odpad.

Pro jaký druh praní jsou ořechy vhodné?
Mýdlový ořech je vhodný jak pro praní v pračce, tak pro ruční praní. Dále je možné je využít pro mytí nádobí, v podstatě všude tam, kde používáte saponáty. Jestliže je vaše prádlo hodně znečištěné, doporučuje se přidat do praní lžíce soli. Tato biologická varianta je vhodná spíše pro barevné prádlo. Ořechy jsou šetrné k vlně i hedvábí. Problematické skvrny např. od krve a trávy je vhodné předem ošetřit čističem skvrn (k dostání jsou rovněž přírodní přípravky na rostlinné a minerální bázi). U bílého prádla se doporučuje občasné přidání bělícího prostředku (sody), aby se zamezilo jeho zešednutí. Z mýdlových ořechů je možné připravit také mýdlový roztok. Do 1 litru studené vody vložte 10-15 ořechů a přiveďte k varu. Poté je nutné roztok nechat vychladnout a scedit. Roztok je možné využít na mytí podlah, koupelen, ale také na mytí vlasů. Dále je možné koncentrát využít jako postřik pro pokojové rostliny. Saponiny odpuzují hmyz a jiné škůdce.

Ekologicky jistě, ale ušetřím tak také?
Pokud pereme při teplotě maximálně 60 °C, můžete obsah pytlíku použít 2 až 3x. Po vyprání sáček spolu s prádlem usušíte a příště znovu použijete. Jestliže máte čtyřčlennou rodinu a perete 3 pračky týdně, pak vám vystačí 1 kg sáčku mýdlových ořechu přibližně na 10-12 měsíců. 1 kg mýdlových ořechů stojí 264 Kč. Výdaje za běžný prací prostředek tedy až čtyřnásobně snížíte. Mýdlové ořechy se dají koupit se i u nás – v sortimentu je mají především firmy prodávající šetrné, k životnímu prostředí ohleduplné ekologické prací prostředky. Testovací balíček si můžete zakoupit na obchod.soveko.cz

Přednosti rostlinného pracího prostředku
-Stoprocentně rostlinný prací a mycí prostředek pro šetrné praní.
-Má neutrální aroma.
-Je šetrný k barvám.
-Výborná alternativa pro alergiky a lidi s kožními nemocemi.
-Náklady na praní jsou ve srovnání s běžnými saponáty po přepočtu nižší. 1 kg vystačí čtyřčlenné rodině při praní 2 až 3x týdně asi rok.
-Odpadní voda neobsahuje chemikálie a neznečišťuje životní prostředí (I když jsou prací prášky bezfosfátové, stále obsahují stovky biologicky špatně odbouratelných chemikálií. Ekologické prací prostředky, jako jsou mýdlové ořechy, jsou naopak rozložitelné lehce a nejsou toxické pro žádné vodní živočichy).

    KV                                              Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení