Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Pár dobrých tipů z internetu-I. díl

Pár dobrých tipů z internetu-I. díl

www.twitter.com

Jak dát rychle vědět ostatním, co se vám právě přihodilo zvláštního? Na této adrese, velkém hitu loňského a letošního roku, můžete napsat mikroblogovací záznam. Když se na Twitteru (od anglického slova tweet – pípnout) zaregistrujete, můžete psát krátké texty nejen prostřednictvím webu, ale i z mobilního telefonu. Publikují se na vaší stránce přímo na Twitteru, ale můžete je exportovat také na jakýkoliv jiný web. A nejen to: ten, koho vaše textíky zajímají, se může stát vaším followerem (přívržencem), tedy tím, kdo se bude vaše názory a postřehy dozvídat z první ruky. Bude-li chtít, bude je dostávat třeba jako sms na mobil. Pro hodně lidí se Twitter již stal náhradou e-mailování,blogování i esemeskování. A záleží na vás, jak se tuto službu rozhodnete používat.

www.flickr.com

Hromadí se vám na harddisku digitální fotografie, které byste rádi ukázali ostatním? Založte si na webu fotoalbum. Nejznámnějším a nejužívanějším webem tohoto typu je Flickr. Umožňuje nejen fotografie třídit a ukládat (a to i zasíláním z mobilních telefonů), ale také jednoduše opět publikovat a sdílet s ostatními. Fotky lze označovat tzv. tagy neboli štítky, podle kterých je lze třídit.

www.mailinator.com

Často se stává, že se vás na internetu někdo ptá na e-mailovou adresu. Třeba webová stránka, na které chcete používat nějakou službu, a která vás nutí, nejdříve se zaregistrovat. Jméno si můžete vymyslet, ale na adresu vám pravděpodobně přijde potvrzovací e-mail, bez kterého nebude možné registraci dokončit. U firem, které nepovažujete za seriozní, můžete použít dočasnou adresu právě na této stránce. Stačí, když si adresu prostě vymyslíte (například ve tvaru vasejemeno@mailinator.com), a ona se na zmíněném serveru vytvoří automaticky v momentě, kdy na ni přijde první e-mail. Došlou poštu si přečtete tak, že na webu pouze naťukáte tuto adresu, respektive tu část před zavináčem. Může se stát, že zvolíte stejnou adresu jako někdo jiný, ale protože je to e-mail na jedno použití, nemusí vám to příliš vadit.

www.pando.com

Posílat velké soubory přes internet je problém a to i v případě, že vy i příjemce máte rychlý internet. Pro e-mailové programy a poštovní servery je to ještě horší, narážejí na limity často již 10 MB, což jsou dvě fotografie v dobrém rozlišení. Co s tím? Jednou z možností je využívat nejrůznější úschovny, kam soubor nahrajete a příjemci pošlete pouze link. Adresát si pak z úschovny soubor stáhne. Zhruba totéž, ale automaticky, umí sympatický prográmek Pando. Když si ho nainstalujete, můžete posílat velké soubory až do velikosti 1GB. Data ve skutečnosti neputují od vás k příjemci, ale nahrají se na server a příjemci přijde pouze malý soubor (o velikosti v řádu desítek kilobytů), jakýsi dodací list. Když si ho otevře, na webu se dotyčné soubory samy vyhledají a stáhnou. E-mail s velkými soubory neposílejte ze své poštovní schránky, ale přímo z programu Pando. Program využívá protokol typu BiTorrent, který umí stahovat a posílat soubory na internetu rychleji a efektivněji než protokol http. Minus je v tom, že odesílatel i příjemce musí mít na svých počítačích Pando nainstalovaný.

www.xdrive.com

Těžká otázka – kdy jste si naposledy zálohovali data z počítače? Včera, minulý měsíc, loni … vsadíme se, že správně je poslední či žádná možnost. A přitom je to tak snadné! Nejvíce elegantní variantou je zálohovat si data automaticky, nejlépe na webu, kde budou data přístupná odkudkoliv a zároveň chráněna před většinou představitelných pohrom. Tato služba existuje už mnoho let, vždy však byla poměrně drahá. Ale to se teď v éře gigabytů rychle mění. Ukládání dat je zadarmo nebo za hubičku. Například služba Xdrive nabízí bezplatně prvních 5 GB dat. To by na to nejcennější z vašeho počítače mělo stačit.

www.camstudio.org

Chcete si nahrát nějakou pasáž z oblíbené počítačové hry nebo z webkamery, kterou právě sledujete? Případně chcete pro známé či kamarády natočit návod, jak se pracuje s určitým programem? Můžete si to nafilmovat videokamerou, ale mnohem jednodušší je nahrát si požadované záběry přímo na harddisk z obrazovky. Skvěle to umí program CamStudio. Stačí ho nainstalovat a spustit. Ovládá se jednoduše, podobně jako MP3 přehrávač a rekordér. Můžete nahrávat na celou obrazovku či její část, rozměry si můžete sami zvolit. Vybrat si můžete, zda bude nahráván i zvuk z reproduktorů či mikrofonu. Výsledné video se ukládá ve formátu AVI, ale lze ho ihned poté konvertovat do formátu flash. Ten zabírá méně paměti a můžete ho snadno publikovat na webu.

    KV                                                Ilustarční foto:sxc.hu

Přihlášení