Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Osudné chyby lékařů

Osudné chyby lékařů

Kanada vypadá ale ještě dobře ve srovnání s Británií, Novým Zélandem a Austrálií. Studie 28 australských nemocnic zase ukázala, že by se tam dalo zabránit dokonce 51% nemocničních nehod a podobná studie na dvou univerzitních nemocnicích v Británii udala číslo 48% jako naprosto zbytečných nehod. Pan Mendoza, jehož žena zbytečně zemřela na pooperační komplikace, přestože se sám několikrát dovolával pomoci lékařů, zveřejnil na internetu brožuru, ve které shromažďuje fatální chyby lékařů.  Ukazuje zde například, jak zbytečně zemřela pacientka v Novém Brunšviku poté, co jí její psychiatr předepsal osmkrát vyšší dávku než je maximální přípustná míra pro starší občany. Jak porodník zapomněl v pacientce gázu a přesvědčoval podřízené, aby nehodu "zahladili". Bylo také zjištěno, že novorozenec v Britské Kolumbii trpěl virem herpesu, ale nebyl léčen nýbrž ponechán svému osudu - došlo k poškození jeho mozku a dnes je v křečích a ochrnutý na všechny čtyři končetiny. A tak bychom mohli pokračovat ještě mnohem kurióznějšími případy...

Bílý rodiče černý potomek
Když Nancy Andrews podstoupila umělé oplodnění na New York Fertility Clinic, očekávala s manželem netrpělivě přírůstek do rodiny. Jaké ale bylo jejich překvapení, když se bělošským rodičům narodila holčička s tmavou barvou pleti. Testy DNA zjistily, že vajíčko Nancy bylo nedopatřením oplodněno spermatem jiného muže.

Fatální chyba při transplantaci
Sedmnáctiletá Jesica Santillán zemřela dva týdny poté, co dostala při transplantaci srdce a plíce pacienta s neodpovídající krevní skupinou. Zatímco Jesica trpící vážnou srdeční chorobou měla krevní skupinu 0, dostala orgány od dárce se skupinou A. Lékaři z Duke University Medical Center tuto nepatrnou skutečnost zapomněli před operací zkontrolovat. Při druhé operaci, která se měla pokusit o napravení fatální chyby, došlo k vážnému poškození mozku, které zapříčinilo smrt pacientky.

Varle za 200 000 $
Další případ špatné operace stál lékaře 200 000 dolarů. Sedmačtyřicetiletému Benjaminu Houghtonovi totiž omylem odstranili zdravé varle. Pacient si stěžoval na bolest a zmenšování levého varlete a lékaři se rozhodli pro jeho preventivní odstranění z obavy před rakovinou. Jenže při operaci bylo odstraněno nikoli levé ale pravé varle.

Kde je levá a kde pravá?
Pravděpodobně mediálně nejznámějším případem lékařské chyby se odehrál v Tampě na Floridě, kdy v roce 1995 lékaři amputovali pacientovi zdravou nohu. Tragickému zákroku předcházela celá řada dílčích chyb. Když chirurgové uprostřed operace zjistili, že pracují na nesprávné noze, bylo už pozdě a noha nešla zachránit. Jako odškodnění nemocnice nabídla původně 10 000$. Po soudním procesu musela ale zaplatit 900 000$ a odpovědný chirurg dalších 250 000$.

Sebevražda v důsledku špatné operace
Třiasedmdesátiletý Sherman Sizemore nastoupil roku 2006 do Raleigh General Hospital v Beckley na operaci, která měla objasnit původ jeho bolestí v podbřišku. Bohužel se kvůli špatné anestezii uprostřed operace probudil. V takovém stavu pacient na operačním stole cítí bolest, ale není schopný se hýbat či komunikovat s lékaři. V tomto případě anestézie působila pouhých šestnáct minut. Sizemore spáchal měsíc po operaci sebevraždu. Jeho rodina je přesvědčená, že se tak stalo v důsledku neschopnosti vyrovnat se s traumatickou zkušeností, kdy byl vzhůru při operaci vlastního těla, ale nebyl schopný se pohnout, plakat bolestí, či dát jinak najevo, že je vzhůru a cítí každý řez skalpelu.

    KV

Přihlášení