Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Nikotin posiluje paměť – a tím také závislost

Nikotin posiluje paměť – a tím také závislost

    Výzkumy na Baylor College of Medicine ukazují, že nikotin, složka cigarety, která způsobuje závislost, umí ošálit mozek tak, aby vytvořil vzpomínkovou vazbu mezi okolnostmi prostředí a samotným zvykem kouřit. Výsledky výzkumu se objevily v nynějším vydání odborného časopisu Neuron. 
   „Náš mozek vytváří pevné vazby mezi věcmi, které se týkají naší existence a podněty z prostředí v okamžicích, kdy se chováme tak, že to zvyšuje naše šance na přežití.Vysílá „signály odměny“ vždy, když jednáme způsobem, který přispívá k našemu dobrému a úspěšnému životu,“ říká doktor John A. Dani, profesor neurověd na BCM a spoluautor studie o nikotinu. „Nicméně také nikotin umí převzít velení nad tímto podvědomím procesem učení se a my se pod jeho vládou chováme, jakoby kouření bylo něčím pro život pozitivním.“
   Dani tvrdí, že podněty z našeho okolí, které nějakým způsobem souvisí s kouřením, se často stávají spouštěčem toho, že si znovu zapálíme. Takový častým prvohybatelem je alkohol, ranní káva, večeře s přáteli nebo třeba návrat z práce domů. Aby porozuměli tomu, proč jsou tyto asociace tak silné, rozhodli se Dani a doktor Jianrong Tang, asistent neurověd na BCM a druhý autor studie, nahrát aktivity mozku myší v okamžiku, kdy jim byl podán nikotin, složka tabáku, která způsobuje závislost.
   Myším, které se pohybovali v zařízení, se dvěmi oddělenými bloky, byl v jednom podáván nikotin, ve druhém neškodný salinový roztok. Později vědci zaznamenávali, jak dlouho myši pobyly v každém z bloků. Nahrávali také aktivitu hipotalamu, oblasti mozku, ve které se tvoří nové myšlenky.
„Změny v aktivitě mozku byli jednoduše ohromující,“ říká Dani. „Ve srovnání s injekcí salinu posílil nikotin neuronové spojení někdy až o 200%! A toto posílené místo se pak stalo základem nové vzpomínky.“ V návaznosti na to se myši naučily trávit více času v oddělení, kde byl podáván nikotin. „Také jsme objevili jsme, že nikotin může posílit neuronové synapse jen v případě, že „centra odměny“, jak je nazýváme, vyšlou signál v podobě dopaminu. Při tvorbě nové myšlenkové asociace je to rozhodující proces, přestože v tomto případě je spojen se škodlivým chováním jako je kouření.“ 
   Porozumění mechanismu tvorby vzpomínky může v budoucnu přispět při výzkumech a léčbě poruch paměti, například u Alzheimerovi nemoci, a poruch při vysílání dopaminu jako u Parkinsonovi nemoci.


Zdroj: Science Daily  www.sciencedaily.com

Ilustrační foto:sxc.hu

Přihlášení