Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Největší poklad roku 2009

Největší poklad roku 2009

Jak se hledá poklad?
Největší zlatý poklad z dob anglosaské Anglie našel amatérský hledač v britském hrabství Staffordshire. Poklad tvoří asi 1500 vzácných zlatých a stříbrných předmětů, mezi nimiž je i válečná výstroj zřejmě ze 7. století. Nález obsahuje asi 5 kg zlata a 2, 5 kg  stříbra. Stovky předmětů musí experti ještě očistit, protože jsou obaleny hlínou. Součásti pokladu jsou zlaté a stříbrné předměty, kříže, mince, hlavice mečů vykládané drahokamy, helma či jiná válečná výstroj. Podle expertů mezi vzácnostmi není vůbec nic ženského.
   Vzácné předměty našel na poli svého přítele 55 letý amatérský hledač pokladů Terry Herbert, který s detektorem kovů pátrá po pokladech už 18 let. První kousky se mu pod detektorem objevily už v červenci. "Na tohle mě nemohl nikdo připravit, viděl jsem krabice plné zlata. Nemohl jsem mluvit, ani dýchat, je to přesně to, po čem hledači pokladů touží. Ani jsem nemohl věřit tomu obrovskému množství," svěřil se deníku Guardian šťastný muž.  Herbert žije sám v obecním bytě z dávek pro invalidy. Nikdy nenašel nic cennějšího.

Odměna pro nálezce?
Expertům podle deníku potrvá nejméně rok, než cenu pokladu vyčíslí. Už teď si ale mohou být jisti, že poklad je větší, než ten, který se našel v roce 1939 v anglosaském hrobě Sutton Hoo. Archeoložka a bývalá zaměstnankyně Britského muzea Leslie Websterová nález přirovnala k jednomu z nejznámějších iluminovaných rukopisů na světě zvanému Book of Kells, který je vystaven v Dublinu. Objev podle ní změní pohled na anglosaskou Anglii stejně radikálně, či možná víc než vykopávky lodního pohřbu ze Sutton Hoo.
   Poklad nyní odpočívá v muzeu v Birminghamu, kde bude uložen v bezpečí a určen pro studium. Ty nejzajímavější předměty byly již vystaveny i pro zvědavé oči veřejnosti. Pole Herbertova přítele, kde byl poklad nalezen, je nyní zatravněno. Vědci jej ale chtějí rozorat do hloubky a dále prozkoumat, je totiž možné, že hlouběji v zemi se ještě nějaké bohatství skrývá.
   Odměnu ve výši 3, 5 milionu liber, tedy asi 95 milionů korun, si mezi sebou rozdělí nálezce zlatého pokladu a majitel pozemku v hrabství Staffordshire. Tolik peněz ani jeden z nich, jak se nechali slyšet, nečekali.

Největší poklad nalezený detektorem kovů
Největším pokladem svého druhu nalezeným pomocí detektoru kovů na území Velké Británie ale zůstává Hoxonský poklad. Jedná se římský depot, jež pochází ze 4. století. Eric Lawes   narazil na své hledačské procházce na neuvěřitelný poklad. Paradoxem je, že se vlastně vydal pátrat po "kladivu". Jeden z místních zemědělců jej totiž ztratil na poli a nemohl ho najít. Narazil však na úžasný poklad a to 15.000 římských mincí a přes 200 stříbrných a zlatých artefaktů. Všechny tyto nádherné předměty byly umístěny do Britského muzea.
   Nalezeny byly v tak výborném stavu, že se na nich nacházely zbytky textilií. Poklad se nacházel v dřevěné krabici, která se v důsledku půdních podmínek rozpadla. Díky analýze látky, v níž byly artefakty zabaleny, určili vědci, že je někdo ukryl v období mezi 4. až 5. stoletím, tedy v čase politických zmatků a následném rozpadu Římské říše na území Britských ostrovů. Z 15.000 mincí je celých 565 vyrobeno z masivního zlata jedná se o tzv. solidi. Ostatní mince tzv. siliquae jsou ze stříbra a byly vyraženy mezi léty 337 až 407. Na rubu najdeme portréty patnácti římských císařů. Mezi depoty se však nacházelo i 24 drobných bronzových mincí tzv. nummi.
   Další část nalezených artefaktů tvoří sto krásných lžiček a naběraček se zlatými rukojeťmi, na nichž jsou vyobrazena mořská božstva. Výbornou kvalitou se honosí i několik zlatých náramků. Jeden z nich má na sobě nápis UTERE FELIX DOMINA IULIANE- velké bohatství a hodně štěstí Julianě.

   KV                                                     Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení