Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Nejlepší místa pro sjezd i snowboarding v Krkonoších

Rokytnice – lyžařský ráj začátečníků
Klenotem Rokytnice nejsou prudké sjezdovky, jak by se na první pohled zdálo, ale krásné louky pro začátečníky. Je jich tu dostatek, obvykle se na vlecích netvoří fronty a obslužný personál je ochotný. Nejlepší svahy tohoto druhu jsou Modrá hvězda a Sachrovka nad Horním náměstím. Dlouhé a široké louky s dostatkem místa na okrajích trati, dobrými dojezdy a kvalitní úpravou sněhu umožňují prožít radost z lyžování i těm nejbázlivějším. Modrá hvězda má navíc dětský lyžařský kolotoč a provazový vlek pro naprosté začátečníky a malé děti. O něco náročnější, méně upravené a většinou více zaplněné jsou dva svahy pod studenovským skiareálem zvané Udatný a Zlatá podkova. Na loukách nad Rokytnicí se točí ještě několik soukromých vleků, které slouží především místním lidem a návštěvníkům nejbližších penzionů. Malé vleky jezdí také na vzdálenějším Rezku, na Dvoračkách a v Rokytnu.

Nejprudší „padák“ v Harrachově
Černá sjezdovka z Čertovy hory nad Harrachovem bývala postrachem lyžařů a stále zůstává jednou z nejprudších a nejtěžších tratí v Česku. Sedačkovou lanovkou se necháte vyvézt z Rýžoviště na „Čerťák“ do tisícimetrové nadmořské výšky. O víkendech často vystojíte více než půlhodinovou frontu, ale ani ve všední dny nemůžete čekat, že pojedete nahoru hned. Nahoře je trochu zmatek v několika směre – na kterou sjezdovku se vydat. Vy zamiřte doprava na černou. Sjezdovka je tak prudká, že se dříve neupravovala téměř vůbec, dnes ji sice rolby projíždějí, ale během pár hodin se na ní stejně udělají boule. Lyžařskou čest seberete v první a zároveň poslední zatáčce černé trati, kde se strmost sníží. I ti nejotrlejší, kteří se na černou vracejí častěji, ji však prokládají vedlejší červenou a modrou, aby dali odpočinout roztřeseným nohám a pocuchaným nervům.

Nejdelší svezení v Rokytnici
 Čtyřsedačková lanovka vás vyveze nad hranici lesa Lysé hory. Zde se jako sjezdař dostanete nejvýše v Čechách do výšky 1312 m n. m. Výhodné je vyrazit hned první ranní lanovkou v půl deváte spolu s běžkaři, kteří se chystají na celodenní túry. Červená sjezdovka zde měří 2600 metrů, ale jízdu si můžete ještě protáhnout půlkilometrovým mírným sjezdem úvozovou cestou. Stejně dlouhá je vedlejší modrá turistická sjezdovka. Má několik odpočinkových míst a navíc v polovině sjezdu a navíc v polovině sjezdu čeká klasická krkonošská hospoda, zvaná Lovčenka. Skiareál Horní Domky v Rokytnici nad Jizerou se zvedá až za posledními domy obce. Dálkové i regionální autobusové linky končí nad Horním náměstí, odkud můžete dojít pěšky k pokladnám za 10 minut. Nová lanovka vás vyveze od parkoviště a konečné skibusu k chatě Lovčenka, odkud už jedete na lyžích přímo do centra lyžařského dění.

Lyžařské safari ve Špindlu
Nejdražší, nejlepší a nejnavštěvovanější je pro lyžaře Špindlerův Mlýn. Autobusem je zde možné projed sjezdovky, které špindlerovská permanentka nabízí. Nic takového jinde v tuzemsku není možné. Autobusové nádraží a tři hlavní parkoviště stojí přímo pod první lanovkou na Hromovku. Z Hromovky dolů vedou dvě sjezdovky. Pravá je frekventovaná modrá, bude-li dost sněhu zkuste i levou červenou. V centru veškerého lyžování – Svatém Petru najdete lyžařské školy, půjčovny sportovního vybavení, restaurace, bufety a také toalety. Vyjíždějí odtud dvě lanovky, na které je většinou nutné vystát fronty desítky minut. Vydejte se na větší z nich a nechte se vynést na Pláně. Druhá lanovka vede okrajem prudkého svahu zvaného Černý hank. Lanovka končí ve dvou třetinách sjezdovky a je nutno přestoupit na vlek. Jestli modrá sjezdovka na Hromovce bývá plná, tak tady začíná opravdové běsnění. Od konečné stanice lanovky padá dolů pověstný buben, který sjezdovku mění z červené na černou. Vlevo od dojezdu je pravidelně upravovaná U-rampa, konají se zde snowboardové závody a exhibice. Ze Svatého Petra sjedete lyžařskou cestou po levé staně potoka do Špindlerova Mlýna. Téměř z centra vyjíždí vlek Krakonoš. Pak se můžete skibusem přesunout také do Medvědína a na Mísečky.

Úžasný výhled na nejvyšší horu na Klondiku
Mezi symboly krkonošského lyžování patří Pec pod Sněžkou. Výhledy jsou tu daleké, tratě jsou po většinu dne na slunci, túry kryté proti sněhu. Za půl dne si můžete vychutnat všechny sjezdovky v Peci. Začíná se hned v centru na autobusovém nádraží. Popojedete pár desítek metrů, překročíte potok a necháte se vyvézt postarším vlekem na louce za chatou Šohajka. Od jeho horní stanice vede doprava mírně klesající lesní svážnice. Dovede vás ke dvěma rychlým vlekům na Javor. Z horní stanice Javoru vás další svážnice doprava dovede na modrou sjezdovku Vysoký svah. V jednom místě se nastupuje na dva vleky a jednu lanovku do tří světových stran. Vyberte si prozatím vlek Zahrádky a vyzkoušejte stejnojmennou modro-červenou sjezdovku podél lesa. Vlevo od horní stanice jezdí na široké pláni pět kratších vleků. Tomuto koutu se říká Klondike. Nabízí nejkrásnější lyžování v Peci, sníh tu leží dlouho do jara, pohled na majestátní Sněžku je odtud okouzlující.

Černý Důl a skiareál pro zábavu
Do skiparku Černý Důl se vyplatí zajet začátečníkům i vyspělým lyžařům. Jeden den se tu dá obstojně prožít na lyžích si snowboardu. Pořádají se tu ale také karnevaly a snowboardové soutěže pro veřejnost a jiný zábavný program. Páteří areálu je trojsedačková lanovka, která spojuje nejnižší a nejvyšší místo skiareálu. Nejlepší červená sjezdovka Špičák vede vlevo od lanovky, ve spodní třetině ji překřížíte a dojedete k samoobslužné restauraci u dolní stanice. Ostatní sjezdovky jsou široké modré, z nichž především Bönischovy boudy stojí za vyzkoušení. Je trochu odstrčená od hlavního ruchu, a proto je na ní málo lidí, sníh zde vydrží déle a v lepším stavu. Kuriozitou turistického charakteru je trasa dlouhá skoro dva kilometry, která vede v terénu jen po vyjetých stopách od horní stanice lanovky hodně vpravo nejprve po loukách, potom ostře zatáčí okolo osamělého stromu a přes několik mezí se dostane do lesa – kudy prokličkuje po úzkých pěšinách – a zamíří k dolní stanici lanovky.

KV - Ilustrační foto:sxc.hu

Přihlášení