Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Nejkrásnější cyklistické trasy ČR a okolních zemí

Nejkrásnější cyklistické trasy ČR a okolních zemí

Česká republika – Krásná kulturní krajina
Těžko bychom u nás hledali nějaký kout, kam není možné na kole dojet. V České republice je zařízeno celkem téměř 30 000 kilometrů cyklostezek, a naše vlast se tak uchází o post země s nejlépe zpřístupněnou sítí cyklostezek ze všech zemí nově zařazených do EU. Své představy si u nás splní i ti, kteří dávají přednost turistice po přírodních zajímavostech. Sportovně založení silničáři i bikeři se dostatečně vyřádí hlavně v Krušných horách. Méně namáhavou možnost představuje nově vystavěná stezka z Prahy do Vídně.
Praha je ostatně cílem a průsečíkem mnoha, především mezinárodních tras. Jedna z dálkových cyklostezek začíná na hranici s Bavorskem ve Furth im Wald a vede po značených cestách až do Prahy, odkud se stezky rozbíhají do všech koutů Čech po největších zajímavostech. 

Slovensko – Krása Karpat i Podunají 
Na Slovensku očekává turisty na kolech velice rozmanitá a půvabná krajina, které kralují Karpaty. 1300 kilometrů dlouhý hřeben Západních Karpat se táhne ve velkém oblouku od Bratislavy na sever a prochází celým Slovenskem. Vysoké a Nízké Tatry a Malé Karpaty určují samozřejmě topografii cyklistických stezek, takže na rovinu zde narazíme opravdu zřídka.
Slovensko je vhodné především pro zkušené cyklisty, kteří touží po méně obvyklých, ale nádherných zážitcích. Nejpůsobivější jsou bezpochyby národní parky a další přírodní rezervace. Na Slovensku je celkem 6500 kilometrů vyznačených tras a mnohé z nich speciálně procházejí po přírodních zajímavostech, např. jeskyních, vodopádech či tichých plesech. Jen je třeba upozornit, že od konce léta 2007 na Slovensku platí zákon, který omezuje pohyb cyklistů lesích na cesty širší než 4 metry.
Celé Slovensko nemůžeme samozřejmě zredukovat jen na krásy přírody, na své si přijdou i milovníci kultury, a to především v Bratislavě a na hradech a zámcích lemujících cesty. Přestože to celkově vzhledem k své hornatosti není země vhodná k odpočinkovým projížďkám, najde se zde významná výjimka, a tou je Podunajská stezka, po které se dostaneme z Bratislavy až do Vídně.

Rakousko – vysokohorský cyklistický ráj
Rakousko je pro cyklisty pravým rájem, a to nejen pro svalnaté sportovce, kteří zdejší prudké výšlapy považují za ideální trénink. Celá země je protkaná dobře postavenými cyklostezkami, které jsou vhodné i pro méně výkonné turisty, včetně rodin s dětmi.
Proto nás neudiví, že rakouská Podunajská cyklostezka z Pasova do Vídně je jednou z nejvytíženějších tras v Evropě. Přes 100 000 lidí, od mladých rodin po zdatné seniory, zdolává v letních měsících cestu podél Dunaje od hranice s Německem až do hlavního města. Příjemný zážitek umožňují kvalitní cyklostezky, které vedou většinou po rovině, a také velice dobrá infrastruktura.

Německo – Země v cyklistickém opojení
V Německu zažívá cyklistika obrovský boom: ve spolkové republice je asi 70 milionů kol a každý rok se navíc prodá dalších 4,5 milionu kusů. Téměř polovina všech Němců sedá ráda na kolo i o dovolené a své rodné země si při tom cení. Není divu, protože pestrou krajinou a zajímavými městy vedou stovky většinou dobře značených tras. Významný podíl na tom má stát, který v posledních 15 letech do systému cyklostezek investoval téměř jednu miliardu eur.
Teprve před nedávnem byla otevřena Tour Brandenburg, nejdelší dálková cyklostezka v Německu, dlouhá 1111 kilometrů, která poutníkům nabízí neobyčejnou cestu historií a projíždí kolem mnoha kostelů, hradů a zámků. Na trase leží 14 měst s historickým centrem, 9 přírodních parků a biosférických rezervací, lesy, bažiny i kulturní krajina, mnoho řek jako Labe, Havella a Spréva a různá jezera.
Tour Brandenburg je typickým příkladem všech německých cyklostezek, které na více než 100 000 kilometrů spojují rozmanité typy krajiny s jedinečnými kulturně-historickými centry. Ze sedla může turista poznávat rovinaté pobřeží Severního a Baltského moře, vřesoviště Lüneburger Heidea Meklenburskou jezerní oblast či kopcovitější terén ve vestfálském Sauerlandu, v pohoří Taunus či v německé části Labských pískovců. Ještě hornatější je Schwarzwald a Bavorský les, nejodvážnějším se nabízejí Alpy.
V široké nabídce cyklistických tras objevíme i tematické trasy, např. cestu po stopách Římanů nebo vzpomínku na nedávnou německou historii. Ta vede 160 kilometrů podél bývalé Berlínské zdi.
Zkrátka nepřijde ani hroská cyklistika. Stále více regionů nabízí speciální tratě pro bikery, např. Národní park Bayerischer Wald. Zde, na pomezí Bavorska, Rakouska a Čech, leží největší zalesněné území v Evropě, tedy ráj pro flóru, faunu a horská kola. Německo ale neusíná na vavřínech a v příštích letech má v plánu otevřít 12 nadregionálních tras o délce 11 000 kilometrů. 90% těchto cest již existuje, jen je třeba je jednotně označit.

KV                                                           Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení