Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Nejdražší a nejluxusnější pití světa

Nejdražší wisky                                                                                
V roce 2005 koupil jeden severokorejský podnikatel velmi luxusní lahev whisky. Určitě se za ni nemusí stydět, až ji bude nalévat přátelům, dal za ni totiž celých 75,000$, což je v přepočtu asi 1,3 milionu korun. Whisky pochází ze 185 let staré palírny na severu Skotska s krátkým názvem Macallan. Jde o ročník 1926, který byl stáčen ze sudů až v roce 1986, je mu tedy celých 60 let, a to je na whisky už poměrně velké stáří.Má sladkou vůni po karamelu a sušeném ovoci, ucítíte rozinky, švestky, datle, ale i dřevité, kořeněné aroma hřebíčku. V ústech se vám pak rozlije silná chuť pryskyřice zjemněná karamelem, vanilkou a sušenými ovocnými plody, slabě je cítit i citrusy. Velmi sladké aroma je způsobeno zvykem palírny Macallan, která většinu své whisky nechává zrát v sudech po sherry.

  
   Druhou nejdražší whisky je láhev ze skotské palírny Dalmore, kterou koupil neznámý milovník whisky na McTear’s aukci za 51,000$ – skoro milion korun. Tvrdí se, že pokud tento 62 let uleželý destilát vypijete v kombinaci s kávou, s mlékem a zajíte kouskem hořké čokolády, zažijete naprosto nezapomenutelný, kouzelný zážitek... Palírna Dalmour leží ještě severněji než Macallan a tento rok slaví 170 narozeniny. 20,000$ – téměř 400 000 korun – zaplatil sběratel z New Jersey za láhev 64leté whisky Glenfiddich 1937. Tato skotská palírna byla založena v roce 1886 Williamem Grantem a dodnes je ve vlastnictví jeho potomků. Může se pochlubit prvenstvím mezi skotskými palírnami ve vývozu whisky do zahraničí. Speciální kolekce 1937 byla stočena pouze do 61 lahví a všechny již byly prodány. Její vůně je popisována jako rozsáhlé aroma rašeliny, páleného vřesu, kůže a dubu. O vůni obvykle rozhoduje, nad jakým ohněm se suší slad. Chuť připomíná čerstvé květy, sladkou vanilku a pražené mandle. 
 
 

Nejdražší vína
Jak jistě nikoho nepřekvapí, nejdražší vína pocházejí z Francie. A to z tamní nejrozsáhlejší vinařské oblasti Bordeaux. Jsou to značky Chateau Lafite-Rothschild, Chateau Latour, Chateau Mouton-Rothschild. Základ u všech těchto vín je odrůda Cabernet Souvignon či Cabernet Franc a Merlot. Rozdíl je pouze v poměru namíchání. A také v době vyzrávání - to je zhruba dva roky v dubových sudech. Kvalita zaručuje, že vína mohou zůstat v lahvích i několik desetiletí. Optimální doba na otevření takovéto lahve, aby chuťový požitek byl co nejúchvatnější je prý 25 – 50 let. U Chateau Latour a Chateau Mouton Rothschild dokonce až 60 let. Není divu, že ceny jdou do desetitisíců, výjimečně až statisíců.
   Zřejmě nejvíce zaplatil jeden americký sběratel v roce 2006 za láhev Chateau d´Yquem ročník 1857. V přepočtu na naši měnu to dělalo zhruba 2,5 miliónů Kč! Pro názornost: když se loni ženil předseda ČSSD Jiří Paroubek v luxusním hotelu Esplanade v Mariánských Lázních, kam jezdí i nejbohatší arabští šejkové, měl v nabídce pro svatební hostinu nejdražší české víno za 678 Kč a nejdražší zahraniční za 9990 Kč.

Nejdražší šampaňské
Pokud si chcete pochutnat na nejdražším šampaňském na světě, objednejte si značku Perrier Jouet Belle Epoque de Blanc. Vyrábí se ze speciálně vybíraných hroznů a prodává se v lahvích s ručně malovanými etiketami. Za jednu láhev zaplatíte přibližně 1 500$.
 
Nejdražší káva
Nejdražší kávou na světě je Kopi Luwak. Pochází z ostrova Sumatra a ročně se jí pro celý svět vyprodukuje pouze přibližně dvě stě padesát kilogramů. Cena za kilogram kávových zrn dosahuje minimálně 300$.

Nejdražší koktejl
Nejnákladnější koktejl světa má příhodné jméno: Diamanty jsou věčné. Není umíchán z žádných speciálních surovin, ale přesto stojí 11 000$. Místo olivy na jeho dně totiž najdete 1,6karátový diamant. Poručit si ho můžete v hotelu Ritz-Carlton v Tokiu.

KV - Ilustrační foto:sxc.hu /flickr.com

Přihlášení