Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Na in-linech křížem krážem po Česku – nejlepší trasy

Na in-linech křížem krážem po Česku – nejlepší trasy

Od Vyšehradu až na Zbraslav
Nemusíte skákat jako Šemík s Horymírem z Vyšehradu, abyste se dostali co nejdál. Stačí si u Vyšehradského tunelu nazout brusle a vyrazit na 11 km výlet. Kvalita povrchu stejně jako dopravní specifikace trasy se na tak dlouhém úseku často mění, je potřeba sledovat dopravní značení. Někde pojedete po chodníku, někde po cyklostezce, část trasy je vedena i po silnici s omezením rychlosti. Trasa sjízdná pro bruslaře vede od Vyšehradského tunelu po asfaltovém chodníku slušné kvality společném pro cyklisty, chodce a bruslaře. Pravděpodobně nejsnazší nástup na brusle může být na zastávce tramvají Podolská vodárna. Dále vede cesta podél Vltavy docela příjemným prostředím odpočinkové zóny. Zpod Barandovského mostu se dostanete z cyklostezky na silnici U Ledáren. Musíte po silnici přejet až k ulici U Kempinku, po níž se dáte směrem k Vltavě. Vlevo mezi vzrostlými stromy se opět naváže cyklostezka s nově položeným asfaltovým povrchem. Následuje výjezd na ulici Vltavanů. Tato střední část trasy vede po silnici s omezenou rychlostí provozu, silnice je dostatečně široká. Před modřanským jezem si můžete chvíli zadovádět na velkém asfaltovém hřišti-parkovišti. Za jezem minete vlakovou stanici a hned za ní končí silnice a začíná opět jízda po hladké cyklostezce. Stezka dál míjí nádraží Komořany a prakticky hned za ním končí lávkou přes Komořanský potok. Po krátké jízdě po silnici U Soutoku se dostanete na poslední část stezky. Blízkost řeky, občasné průhledy mezi stromy na druhý břeh a jakási nenápadnost stezky a její začlenění do krajiny působí jako balzám na městskou duši. Stezka končí před mostem Závodu míru na Zbraslavi. Buď se otočíte a vydáte se stejnou cestou zpět, nebo můžete dojít zhruba 500 m na vlakové nádraží Zbraslav.

Napříč Českým i Saským Švýcarskem
Oblast Českosaského Švýcarska je rozsáhlá, monumentální a současně pestrá. Labský kaňon zahloubený ve stametrových vrstvách pískovců se zdá být přehledný; ústí každého údolíčka, z asfaltové stezky úplně nenápadné, však otevírá cestu do svého vlastního světa. Nejlépe uděláte, vyrazíte-li na brusle až od železniční zastávky Prostřední Žleb. Odtud můžete bez velkých překážek a nebezpečí pokračovat celých 18 kilometrů k nádraží Bad Schandau. Labe teče docela svižně, přesto je plné lodí nejrůznější velikosti. O pozornost se kromě řeky hlásí hlavně lesy a skály. Na českém břehu Labe nás upoutá žlebský přívoz s občerstvením, protější je východiskem do krásné přírody v okolí Pravčické brány. Německé Bad Schandau zasvítí čistými barevnými hrázděnými domky a donutí vás promyslet si další trasu. Z hlediska jízdy na bruslích už vás nic lepšího nečeká – můžete se otočit, nebo jít na vlak. Vytrvalci mohou vzít zavděk přívozem na druhý břeh Labe a testovat svou energii na problematickém úseku mezi Bad Schandau a Königsteinem.

Mimoňské lesy
Máchův kraj v sobě skrývá kombinaci pískovcových roklí podobných Českému ráji a širokých obzorů podobných třeba Šumavě. Díky výběru cílů a pestrosti nabídky mohou být spokojeni všichni  návštěvníci oblasti, a odnedávna jistě i bruslaři. Pěkně vyasfaltovaná stezka směřuje Chmelným dolem od Kuřívod směrem k bývalému zámečku Strážov; druhá, vede od hájovny Trojzubec na silnici Doksy-Mimoň ke křižovatce cyklostezky se silnicí Mimoň-Kuřívody. Je nutno počítat s tím, že na trase není žádná možnost zakoupení občerstvení, takže se nezapomeňte náležitě vybavit. Téměř celá cesta vede řídkým příjemným borovým lesem; vyhlídky do krajiny si musíte obstarat pěším výletem na některý z okolních kopců. Nebezpečných míst je minimum a jsou zmíněna v tabulce s popisem trasy. Můžete se proto oddat jízdě vcelku bezstarostně, jen s ohledem na ostatní bruslaře.
 
Kolínská „dopravní“ in-line stezka
Kolíne, Kolíne, stojíš v pěkné rovině... Slova známé lidové písničky jako by předurčovala tento kraj pro vyznavače kolečkového bruslení. Vydáte-li se do Kolína ve všední den, určitě vás zaujme, kolik lidí tu používá k dopravě do práce kolo místo auta. Existuje tu totiž rozsáhlá síť cyklostezek, díky nimž se místní lidé dopraví bezpečně i do okolních továren. Stezky nevedou lesy, jsou umístěné většinou paralelně se silnicemi. Je jich tu hodně a můžete na nich jezdit i docela dost kilometrů. Jedna z nich vede ze severní části Kolína podél silnice ve Veltrubské ulici a směřuje kolem pískovny Hradištko I. přes Veltruby až k Libickému luhu. Zaparkovat můžete před začátkem stezky, nebo na druhé straně silnice před vchodem do historické památky – Židovského hřbitova. Vydáte-li se tedy na trasu odsud, pak po levé straně stezky vás bude zpočátku provázet lesní komplex Borky s naučnou stezkou. Cyklostezka je rovná, bez zatáček a převýšení, široká 2,5 m. První zastávkou může být hojně navštěvované koupaliště v pískovně Hradištko.

Podél Lipna
Lipenská údolní nádrž je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v ČR. Na Lipno se jezdí ve všech ročních obdobích, nabídka sportovního využití je velmi bohatá. Při cestě na Šumavu si rozhodně nezapomeňte přibalit brusle (v létě kolečkové v zimě ledové). Kromě známé trasy z Nové Pece na Stožec se svezte i podél Lipenské nádrže. Nově budovaná cyklostezka začíná v Lipně nad Vltavou. Po chvíli se dostanete ke kempu Lipno-Modřín a čeká vás mírný kopeček. Stezka lemuje z velké části břeh nádrže. Stezka zatím končí na parkovišti v polovině vzdálenosti mezi Lipnem a Frymburkem. Výhodou lipenské bruslařské trasy je to, že můžete kdykoliv zastavit a vykoupat se, že vede pod stromy, a že je po celé délce osvětlená.

Kolem Bečvy
Z Lipníku nad Bečvou do Přerova po téměř 12 km in-line stezce na dohled hradu Helfštýna a Oderských vrchů, kousek od Hranického krasu s nejhlubší propastí a aragonitovými jeskyněmi. Cyklostezka Bečva je systematicky budována již od roku 2000, její celková délka by měla být 73 km a měla by spojit 28 obcí v okolí řeky Bečvy, od Valašského Meziřící až po Kojetín. Pro kolečkové brusle asi nebude sjízdná v celé své délce, ale již nyní je v provozu několik úseků vhodných i pro bruslaře. Jedním z nich je 12 km, poměrně souvislý úsek z Lipníku nad Bečvou do Přerova. Téměř celá tato in-line trasa je vedena po silničkách se zákazem vjezdu motorových vozidel. Povrch je kvalitní a bez jakéhokoli významnějšího převýšení. Začíná se u Lipníku nad Bečvou u křižovatky ulic Na Zelince a Za Porážkou. Asi po 2 km narazíte na přírodní koupaliště Jadran, trasa dále pokračuje kolem místního westernového areálu až k mostu u obce Osek nad Bečvou. Směrem dál na Přerov je stezka k obci Oldřichov přerušena a musíte se vydat po silnici přes most a dále směrem k Oldřichovu. Další 3 km úsek je veden mezi poli a řekou, až ke křížení se silnicí u obce Grymov. Při přejezdu silnice u Grymova je potřeba dát si pozor na projíždějící automobily. Po silnici vlevo po 60 m přejedete na druhou stranu, kde sjedete po úzkém klesajícím chodníku zpět k řece. Po 2,5 km se dostanete na nejnovější ale též nejužší úsek celé trasy. Po jeho překonání vás čeká posledních 800 m příjemné silničky kolem zahrádek. Pak náhle za levotočivou zatáčkou povrch vhodný k bruslení končí.

  KV                                                               Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení