Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Na čem byste rozhodně šetřit neměli

Zdraví
Že se nevyplatí šetřit na zdraví, vám odkývá v podstatě každý. Přesto to mnozí často dělají. Nenavštívit doktora či zubaře kvůli regulačnímu poplatku se může v tom lepším případě vyvinout v poplatek vyšší za ošetření na pohotovosti. V tom horším dojde na placení pobytu v nemocnici a pořizování drahých léků. Právě léčiv se týká nepřiměřené šetření. Odmítnutí příplatku za lék, „který stejně nepotřebujete“, je opravdu hazard se zdravím, které máte jen jedno.
Šetřit se dá nejen na penězích, ale také na vašem čase. Je jasné, že zaměstnané ženy, které se navíc starají o domácnost a děti, mají času velký nedostatek. Ovšem najít si chvilku na to, abyste se pravidelně dostavovaly na preventivní vyšetření k lékaři, je velice důležité. Velkého strašáka, např. v podobě rakoviny prsu, není vhodné odbývat slovy, že na tohle nemáte čas.

Děti
Děti, naše budoucnost. Vzhledem k současnému demografickému vývoji a neochotě politiků udělat klíčové důchodové, sociální i zdravotní reformy lze očekávat, že právě vaše děti budou tou nejlepší investicí do vašeho klidného a zabezpečeného stáří. Nelitujte peněz, které investujete do jejich výchovy, mimoškolních aktivit, vzdělání, sportu i kulturního obohacení. Zejména nelitujte peněz vložených do jejich zdraví a zdravého vývoje.
Samozřejmě není mnoho matek, které by své ratolesti upřely zdravotní péči, léky či vhodnou stravu proto, aby ušetřily několik korun. Zdraví se ovšem týká i např. správný výběr kvalitní obuvi. Zdravotní problémy, které můžete dítěti způsobit nákupem šmejdu ze stánkového prodeje nebo bot o dvě čísla větší s tím, že do toho za chvíli stejně doroste, mohou být velice závažné. Rovněž nákupem hraček podezřelé provenience a neschválených státním dohledem hazardujete se zdravím i životem potomka.

Vzdělání
V současné tržní ekonomice je vzdělání jedním z nejdůležitějších atributů úspěšného žadatele o zaměstnání. Čím vyšší, lepší a specifičtější vzdělání, tím lepší pracovní pozice, uplatnění na trhu práce i vyšší finanční ohodnocení a další benefity. Když jste se na škole odmítali učit neoblíbenou němčinu či ruštinu, netušili jste, jak moc by vám nyní znalost cizího jazyka pomohla získat vysněné zaměstnání.
Právě jazykové schopnosti jsou v současnosti velice ceněné. Vědí o tom i nejrůznější jazykové školy pořádající nespočet kurzů za drahé peníze. Nutnost vzdělání si uvědomují i státní instituce, které nezaměstnaným nabízejí zpravidla zdarma nejrůznějších rekvalifikační kurzy. Jste-li bez práce, rozhodně jich využijte. Nešetřete také na nákupu knih, učebnic pro samovzdělávání či přístupu k informacím.

Bezpečnost
Osobní i majetková bezpečnost může mít mnoho podob. Jakkoli se lze velice obtížně vyhýbat nějakému přepadení v parku či krádeži peněženky z kabelky, určitými mechanismy lze zabezpečení své, svých bližních i vlastního majetku zvýšit a riziko minimalizovat. Jednou z takových vysoce návratových investic je třeba dobrý zámek na vchodových dveřích.

Rovněž nelze opomíjet pořízení pojistky. Vykradený byt či odcizené auto bez možnosti pumpnout pojišťovnu zrovna nepotěší. Je ovšem třeba své pojistné smlouvy důkladně prověřit a porovnat s nabídkou konkurenčních produktů. Velice často pak přijdete na to, že platíte přehnaně moc a získat můžete neuvěřitelně málo. A ještě na chvíli zpět k autům. Investice do bezpečnosti se týká i placení za nadstandardní bezpečnostní prvky, které vám mohou v budoucnu zachránit život.

Elektronika
Dávno pryč jsou doby, kdy jste šli s porouchaným magneťákem k nejbližšímu opraváři a za nemalé peníze nechali přehrávač opravit, často nekvalitně a dočasně. Z elektroniky je nyní spotřební zboží. Opravy už provádí málokdo a jejich cena se nezřídka kdy rovná polovině ceny nového přístroje. Přestala hrát hi-fi věž? Holt se zajde koupit nová, lepší a kvalitnější.
Právě na domácí i jiné elektronice se nevyplatí šetřit do té míry, abyste chodily kupovat do pochybných krámů či ke stánku věci, které nejsou o tolik lacinější, jak značkové a kvalitní zboží z renomovaných obchodů. Kromě toho, že tyto výrobky mají znatelně lepší výstupy a nižší spotřebu energie, nabízí často nadstandardní záruku a především zpravidla nehrozí nečekaným vyhořením celého vašeho obydlí.

A co potraviny?
Dobrá výživa neodmyslitelně patří ke správnému vývoji dětí a zdraví dospělých. Jídlo je ovšem to, na čem se dá výrazně ušetřit, pokud potřebujete. Nyní zažíváme rozmach nejrůznějších biopotravin. Na druhé straně zase všude narážíme na výrobky s logem nějakého velkého obchodního řetězce. Tyto produkty bývají tím nejlacinějším, co lze v těchto obchodech zakoupit. Je mezi potravinami opravdu až takový rozdíl?
Kvalitní a čerstvé potraviny jsou samozřejmě pro lidské tělo výrazně lepší, než ty plné náhražek, konzervantů, umělotin a chemie. Problém ovšem spočívá v tom, že v současnosti v naší domovině kvalitní produkty prakticky neseženete. Navzdory nejrůznějším nálepkám s označením bio, které obvykle zajistí pouze zvýšení ceny, nikoli kvality, je problém sehnat párek, ve kterém je skutečně maso, sýr z pravého mléka či pečivo, co druhý den není tvrdé nebo plesnivé.

KV - Ilustační foto:Stock.XCHNG

Přihlášení