Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Na bílé zuby jedlou sodu a chrpu pro svěží dech

Na bílé zuby jedlou sodu a chrpu pro svěží dech

Bělost zubů je od nepaměti známkou dobrého zdraví, zdobí-li navíc krásný úsměv, je zárukou úspěchu při kontaktu s jinými lidmi. Není ale třeba přehánět a utrácet za bělení tisíce korun, stačí dodržovat pravidla ústní hygieny, vyvarovat se některým potravinám nebo si vypomoci přírodní cestou. Znáte rostlinku s názvem šrucha? Roste vám na zahradě a vy si myslíte, že je to obyčejný plevel. Omyl, zrovna ona má na chrup bělicí účinky! 

1. Zbavte se příčin zažloutnutí zubů
Před tím, než se rozhodnete pro vybělení chrupu, bude dobré vědět, čím je způsobeno ono nepříjemné nažloutlé zbarvení vašich zubů. Existuje několik příčin, které významně ovlivňují barvu zubů. Je nepochybné, že celkové stárnutí našeho organismu má vliv na zdravotní stav zubů a to i jejich barvu. Ta se mění do odstínu žluté, což je ale přirozený proces, se kterým bychom se měli dříve, než začneme bělit, vyrovnat psychicky. Velký vliv na barvu zubů a vůbec na chemické složení v našich ústech má ale také jídlo a pití, a zde již můžeme účinně zasáhnout. Nejhorší je červené víno, cigarety, limonády, káva a čokoláda. Zkuste je ve svém jídelníčku omezit, přestaňte kouřit a ušetříte si tak problémy se zuby a také peníze za bělící procedury. Pokud si ulomíte nebo jinak poškodíte zub, ten pak může změnit barvu na tmavší. V tomto případě je jediná rada - dávejte na své zuby pozor! Ulomené zuby je možné opravit, nicméně oprava, která perfektně skryje místo zlomu a barevně sladí zub a náhražku, je velice nákladná. Pokud jste v mládí přijímali mnoho různých antibiotických léků, pak je zvýšená pravděpodobnost, že budete mít v dospělosti tmavší nebo žluté zuby. Pokud je to možné, tak po dohodě s lékařem zvolte alternativní způsoby léčby bez použití antibiotik.

2. Přírodní cestou na ústní hygienu
Nejrozšířenější přírodní metodou, kterak vybělit zuby, je čištění si zubů jedlou sodou.  Čistěte si je tak dvakrát až třikrát týdně, neboť soda čistí stejně dobře jako zubní pasta a vaše zuby získají zpět svou zářivou bělost. Vyzkoušejte také bylinku s názvem šrucha, která je mezi zahradníky většinou považována za plevel a zcela neužitečnou rostlinu. Přesto je dobrým pomocníkem při ústní hygieně. Rozžvýkejte denně několik jejích listů, a nejenže vybělí vaše zuby, ale zmírní také případné pálení v ústech. Chcete-li se zbavit nepříjemného dechu po konzumaci česneku, zkombinujte ho již při přípravě s jinými vůněmi – s petrželkou nebo římským či klasickým kmínem. Pokud jste to neudělali, není nic ztraceno. Snězte po česnekovém jídle jablko nebo rozkousejte několik kávových zrnek. Málokdo si uvědomuje, že kromě zubů je třeba čistit i jazyk, který často bývá hlavním zdrojem nepříjemného dechu. Nemusíte si kupovat beztak málo účinnou škrabku na jazyk, použijte jednoduše svůj zubní kartáček. Po čištění zubů kartáček opláchněte, namočte do ústní vody a přejeďte jím jazyk od kořene až ke špičce. Není to sice nijak zvlášť příjemné, ale svěží dech je zaručen. Zánět dásní bývá také příčinnou nepříjemného dechu. Jako jeho účinná prevence i léčba se osvědčily výplachy úst chrpovým odvarem. Deset květů chrpy vařte 10 minut v šálku vody a získaným odvarem si pak obden vyplachujte ústa.

3. Pro a proti domácímu bělení zubů 
Většina z produktů určených k bělení, které si sami můžete zakoupit v drogerii či lékárně, je postavena na účinku peroxidu vodíku, který se ve vyšších koncentracích používá v ordinacích, které se zabývají profesionálním bělením zubů. Rozdíl je nakonec pouze v jeho koncentraci. Předností domácího bělení je dostupnost a nízká cena, pohybuje se v rozmezí 150 – 1000 Kč. Za bělení od profesionála dáte mnohdy až 10 000 Kč. Nejrozšířenější jsou bělící přípravky White Pearl, Aloe Ment a WP Smile. 

Je potřeba si ale říci i nevýhody domácího bělení.
Hlavní nepříjemností je, že nemáte dohled a názor od zubního specialisty, zda je právě vámi vybraný prostředek pro vás vhodný. Ne všechny zuby se dají úspěšně vybělit! Zažloutlé zuby je velice snadné přeměnit na zářivě bílé, nicméně tmavě-barevné (hnědé, šedé) zuby se bělí velice těžko. Je proto dobré se nejdříve poradit s vaším zubním lékařem. Váš lékař vám pravděpodobně bělení nedoporučí v případě, že máte na předních zubech korunky nebo výplně, které zkrátka bělícím gelem nemohou být vyběleny. Bělení zubů se také nedoporučuje těhotným a kojícím ženám a v případech neléčených zánětů ústní dutiny, při problémech s dásněmi (záněty citlivých dásní), nebo při tenké nebo poškozené sklovině. V žádném případě nezkoušejte bělící prostředky pokud vám ještě nebylo alespoň 16 let. V opačném případě si můžete poškodit zuby a dásně, které jsou v dětském věku velice citlivé.

     KV                                               Ilustrační foto:sxc.hu

Přihlášení