Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Muzeum penisů í kanalizace – kuriózní muzea celého světa

Muzeum kanalizace v Paříži - Už jste si někdy zkusili chodit kanálem? Ne v přeneseném slova smyslu, ale opravdu. Francouzská metropole má pod sebou ještě jednu Paříž, a to v podobě stovek kilometrů klenutých chodeb, stok a tunelů. Systém kanalizace je tam nejpropracovanější na světě. A jako vždy, když se může město nad Seinou něčím pochlubit, zřídí muzeum. Jsem asi patnáct až dvacet metrů pod zemí. Vidím jen malou část spletitého labyrintu chodeb a kanálů, kudy, marná sláva, také šly dějiny Paříže. Ano, dějiny i současnost jsou tu opravdu cítit.

Muzeum parfémů v Grass - Zcela ojedinělé muzeum otevřelo loni v říjnu znovu své brány návštěvníkům ve francouzském městě Grasse. Muzeumn dokumentuje více než 4000 let dlouhou historii parfémů a jejich výroby a zahrnuje přes 5000 předmětů, suroviny i přístroje k výrobě parfémů, design flakonů, ale i kulturní a společenský význam používání vůní.Výstavní plocha muzea již zvětšila na dvojnásobek proti původní a na úpravě interiéru se podíleli přední designéři a architekti. Expozice je řazena chronologicky od starověku po moderní dobu. Návštěvník se dozví, že původ slova parfém sahá do dávných dob a odvozuje se od slovního spojení per fumum, což znamená kouřem nebo prostřednictvím kouře. Už v dávnověku pálili lidé vonné byliny a obětovali vonný kouř bohům. V řadě kultur byl parfém důležitou součástí náboženských obřadů.


Muzeum alchymie v Kutné Hoře - Světově první muzeum věnované alchymii nemusíte hledat daleko, protože se nachází v nádherném historickém centru Kutné Hory. Laboratoře umístěné ve sklepení, vybavené nejrůznějšími alchymistickými pomůckami, křivulemi, baňkami, kouzelnými bylinami, s vitrínami různých amuletů, tajemných předmětů, kouzelnických knih a důkazů o hledání Kamene mudrců, si lze prohlédnout v Sankturinovském domě. Ostatně dům je sám o sobě skvostem, protože byl postaven na konci 13. století jako opevněná věžová stavba. Dříve se zde zpracovávala stříbrná ruda, včetně čištění stříbra od příměsí. Koncem patnáctého století k domu přistavěli věž, s kaplí ve druhém patře. Alchymisté samozřejmě pouze nepracovali v laboratořích sklepení. Kaple jim sloužila k modlení za zdar svému počínání. A když se náhodou snažili vyniknout hlavně jako podvodnící a byli dopadeni, nebo se jim pokusy nevedly, uzavřeli je do kobky.
 
Muzeum penisů na Islandu – Je takřka neuvěřitelné, ale opravdu se jedná o muzeum penisů a najdete ho na Islandu v Húsavíku (dříve Rejkjavík). The Icelandic Phallological Museum je pravděpodobně jediným muzeem tohoto druhu na světě. V červenci 2006 měly domy muzea 245 druhů exemplářů, které se vystavují jako lovecké trofeje, nabalzamované ve formaldehydu, nebo sušené ve vitrínách. Muzeum se pokouší sesbírat penisy z každého savce dosud žijícího na Islandu, včetně několika druhů, které patří k ohroženým, nebo jsou v současné době v islandských vodách vyhubeni. Toto islandské muzeum obsahuje unikátní sbírku penisů a penisových částí, patřící téměř všem suchozemským a mořským savcům, se kterými se lze na ostrově shledat. Návštěvníci muzea mohou vidět třicet osm kusů od patnácti druhů velryb, jeden kus od pravého polárního medvěda samotáře, devatenáct exemplářů patřících sedmi různým druhům tuleňů a mrožů, a desítky kusů dalších druhů suchozemských zvířat. Muzeum uvádí, že mělo štěstí, a jeden z budoucích exemplářů bude náležet pravému Homo Sapiens. Pro netypický dar se rozhodl třiaosmdesátiletý Islanďan, který již vše úředně zajistil, aby mohl muzeum obdarovat a to hned po jeho smrti mohlo začít s vystavováním. Tento údaj ale pochází již z roku 2001, to znamená, že už ho tam možná lze okouknout.
 
Ponožkové muzeum v Tokiu- Nechcete si dát ponožky do muzea? Zrovna ty vaše by mohly tvořit vzácný exponát muzea Naigai, které se chlubí největší sbírkou ponožek na celém světě. Muzeum Naigai najdete v japonském Tokiu a v něm něco kolem neuvěřitelných dvaceti tisíc párů! Mezi nimi můžete vidět ponožky nejdelší na celém světě – t32 centimetrů od špičky k patě, které před tím opravdu nosila jedna profesionální zápasnice Giant Baba. Skutečnou slávu tady zastupuje i pár zápasníka sumo Kitama Umi z doby, kdy se na jedné ceremonii loučil s hvězdným místem profíka a odešel odpočívat mimo ring. Pozdrav ze svých nohou tu zanechal i držitel Nobelovy ceny Yasunari Kawabata's. V roce 1950 uskutečnil předseda vlády Yoshida Shigaru první oficiální návštěvu Spojených států amerických, a právě z této cesty tady mají také jeden páreček hedvábných ponožek ve velikosti dvacettři. Nechybí zde ani novosti v ponožkovém průmyslu – pár ponožek, které se zahřívají pomocí baterií a jedná se o vynález „made in USA“ .


Pouštní muzeum v Mexiku - Poušť Chihuahuense se nachází v deseti státech Mexické republiky a jedná se o největší poušť v severní Americe. Tak se stala dobrým tématem studia, které provádí Muzeum pouště Coahuila. Více než polovina Mexika je zabrána pouštěmi, proto se může pyšnit i největší pouští v severní Americe. Poušť Chihuahuense se rozprostírá po délce území deseti států: (Chihuahua, Coahuila, Nuevo León, Tamaulipas, Durango, Zacatecas, San Luis Potosí a část Hidalgo, Querétaro a Aguascalientes) a dvou států USA – Nové Mexiko a Texas. Její rozloha a bohatství flóry a fauny se stalo námětem ke studiu již pro mnoho vědců, což vyústilo k vytvoření místa, kde se mohou vystavovat a vysvětlovat všechny znalosti, které se získaly o tomto důležitém ekosystému. Pouštní muzeum je pro Mexiko originálním projektem, který se stará o rozšíření bohatství biologické pestrosti a kultury. Základním cílem je podporovat vážení si ekologie. Ukazuje se zde fauna, flóra a životní prostředí staré dvanáct tisíc let až po současnost. Jako část hlavních lákadel je kostra dinosaura Isauria, který byl objeven před několika lety v Coahuile. Muzeum navrhl Margen Rojo. Tento projekt se rozprostírá na rozloze 12 300 m², rozdělen je na pavilony a byl otevřen 27. listopadu 1999.

KV                                          Ilustrační foto:kutna-hora.net a sxc.hu

Přihlášení