Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Letos si najdete lepší práci!

Letos si najdete lepší práci!

1. Vypátrejte v duši své tajné sny         
Chcete a potřebujete úplnou změnu oboru, či jen změnu pracoviště?Je nějaká práce, o které sníte již léta, ale bojíte se, si to přiznat? Snažte se, přesně si zformulovat, co od sebe samého a od své nové práce očekáváte. Poraďte se svou rodinou a přáteli a naslouchejte jim.

2. Využijte maximálně všech zdrojů informací
Internet nabízí mnoho specializovaných servrů s nabídkou práce, firmy aktualizují svou poptávku na vlastních webowých stránkách  rubrice kariéra. Tradičnější cesty jsou inzertní noviny, inzerce v denním tisku, veřejné inzertní tabule, vývěšky společností, v neposlední řadě úřad práce, ale také známosti vašich příbuzných a přátel.

3. Navštivte personální agenturu
Služby personálních agentur jsou  zadarmo a nabízejí široké spektrum služeb v prvé řadě zprostředkovávají poptávku zaměstnavatelů. Spolupracuje s nimi více než 80% firem. Na vás jen je smluvit si  schůzku s personalistou, dodat mu  životopis a na pohovoru upřesnit své požadavky.

4. Věnujte  pozornost motivačnímu dopisu a životopisu
V motivačním dopise (cover letter) se snažte být struční, zdvořilý a profesionální. Musíte zaujmout tak, aby si personalista chtěl přečíst i váš životopis. Do životopisu (CV – curriculum vitae) napište veškeré své pracovní, technické i sociální zkušenosti. Každá maličkost rozhoduje, proto si nevymýšlejte, ale nepodceňujte se.

5. Nebojte se pohovoru
První dojem si člověk vytvoří během několika prvních vteřin a je těžké ho změnit! Věnujte dostatečnou pozornost výběru svého ošacení, účesu či líčení. Při prvním kontaktu s personalistou si dejte pozor  na stisk ruky, dívejte se mu z příma do očí a usmívejte se. Dostavte se včas a příjemně naladěni. Mluvte stručně, ale také ukažte, že se nebojíte zeptat na cokoliv relevantního. Vyhněte se debatě o platu.
 
6. Dopředu si připravte odpovědi
Proč bychom měli zaměstnat právě vás? Jaké jsou vaše přednosti a nedostatky? Jste flexibilní a odolní vůči stresu? Dobře si připravte odpovědi na podobné otázky a nezapomeňte si  nastudovat  informace o dané společnosti.
  
7. Vyvarujte se neslušnému chování
Každé slovo a každý váš pohyb můžou být rozhodující.  Zahanbující je nedostatek slušného chování. Nikdy při pohovoru nevyřizujte soukromé telefonáty, nepoužívejte klišé, nebuďte příliš egoističtí ani příliš skromní, nerozčilujte se. Připravte se, že se vás bude personalista snažit všemožnými psychologickými triky zkoušet.

8. A co takhle brigáda?
Brigády nejsou jen pro studenty či důchodce! Mohou být i pro vás zajímavým dočasným řešením. Brigády se uzavírají jako dohoda o provedení práce (maximálně na 150 odpracovaných hodin ročně, není odváděno sociální a zdravotní pojištění), či dohoda o pracovní činnosti (maximálně 20 hodin týdně, sociální a zdravotní pojištění platí zaměstnavatel).

9. Nebo cesta za prací do zahraničí?
Pro mladé lidi se cesta za prací do zahraničí stává samozřejmostí. Nebojí se být flexibilní a také riskovat. Proč byste se měli bát vy? Evropská unie je vám otevřena, vzdálenosti se díky rychlosti dopravy stále zkracují, personální agentury fungují všude stejně. Mnohdy je však důležité zajistit si v dané zemi nejdříve ubytování a adresu, na které budete pro personální agenturu k zastižení. Bez pracovního povolení můžete pracovat ve všech zemích EU kromě Rakouska, Belgie, Dánska, Německa a Francie, kde je trh otevřený pouze pro vybrané nedostatkové profese. Mimo EU se připravte na náročnější administrativní proceduru.

10. Stále je třeba se učit
Nebudete-li moci dlouho najít práci, nezapomeňte, že úřad práce nabízí také rekvalifikační kurzy, které se pro vás mohou stát čerstvým větrem do plachet. Absolutní prioritou pro mnohé společnosti je alespoň základní znalost jednoho cizího jazyka. Možností studia jazyků je v dnešní době přehršel. Novou formu studia je také e-learning, tedy výuka nejen cizích jazyků, která probíhá pomocí internetu.

  KV                                                 Ilustační foto:photoxpress.com

Přihlášení