Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Letos nad kocovinou zvítězíte!

Kocovina je pojmenování souhrnu negativních účinků popíjení většího množství alkoholických nápojů. Kocovina se projevuje pocitem žízně, bolestí hlavy, nevolností, třesem a celkovým oslabením organizmu. Někdy se dostaví citlivost na světlo a hluk, bušení srdce, podrážděnost nebo naopak apatie. Je způsobena kombinací výrazné dehydratace organizmu a působením acetaldehydu na organizmus. V plné míře se kocovina projeví až po odeznění tlumivých a příjemně euforizujících účinků alkoholu.

 

Nadopujte se vitamíny, s pitím jezte a nekuřte!
Nejspolehlivějším způsobem jak předejít kocovině, neblahému to důsledku vypití většího množství alkoholu je alkohol vůbec nepít. Takovéto řešení je sice logické, ale ze skoro pochopitelných důvodů pro mnohé z nás nepřijatelné. Před alkoholickým dýchánkem je vhodné být v co nejlepší fyzické kondici. Většího množství alkoholu by jste se neměli dotknout při a po nemoci a po výraznějším úbytku váhy a v kombinaci s antibiotiky.
   Už před plánovanou pijatikou je vhodné do sebe dostat nějaké vitamínové prostředky, pít minerálku s vysokým obsahem minerálů a dobře se najíst. Existují i speciální přípravky, určené k užívání před pitím. Několika tabletami aktivního uhlí by jste neměli nic zkazit. Babičky a dědečkové také doporučují před pitím vypít 2-3 hrnečky pořádně silného a mastného masového vývaru. Než vyrazíte na tah, připravte si k posteli 2 – 3 litry minerální vody.
   Při samotném pití se snažte pravidelně v malých dávkách jíst. Neustálé „zakusování“ považují národy, které mají v oblibě vodku a jsou považováni za umělce v konzumaci lihovin (Rusi, Ukrajinci, Poláci a další) za základ každé pijatiky. Pití se snažte zpestřovat nějakou zábavnou činností, tancujte, flirtujte, diskutujte, zúčastněte se společenských soutěží, zahrajte si kulečník, kuželky nebo karty. Aktivita vám pomůže lépe rozvrhnout množství vypitého alkoholu.
   Alkoholické nápoje se snažte nemíchat. Pijte kromě alkoholu i nějaké nealko a to i v případě, že na něj nemáte chuť. Teplým alkoholem (grog, svařák) a alkoholem zapíjeným nápoji obsahujícími kysličník uhličitý (nebo sektem) se opijete rychleji, což je nutno vzít v úvahu.
   Při pijatice je nanejvýš vhodné co nejvíc omezit počet vykouřených cigaret.  Acetaldehyd se vytváří také z tabáku ve slinách. Sliny na rozdíl od jater nejsou vybaveny účinnou obranou proti acetaldehydu. Proto bývají kocoviny kuřáků těžší než nekuřáků a proto jsou také nekuřáci více ohroženi vznikem závislosti na alkoholu.

Česnečka v první linii proti kocovině
Pokud se vám nezdařilo kocovině se vyhnout, nezoufejte, neznamená to, že musíte Nový rok protrpět. Trpíte-li lehčí formou kocoviny pak je dobré vyvíjet nějakou fyzickou aktivitu, práci na zahradě, procházka v lese atd. Pozor na zbytkový alkohol a omezené duševní schopnosti, pro které není dobré řídit automobil, jezdit na kole nebo vykonávat jiné činnosti, při kterých můžete ublížit sobě nebo okolí.
  Problém mohou pomoci vyřešit také volně dostupné drogy, paralen, ibuprofen, brufen, ibalgin a další léky proti bolestem hlavy. Je nutné si ale uvědomit, že tyto medikamenty škodí například v době kocoviny alkoholem oslabenému zažívacímu ústrojí.  V prodeji jsou také přípravky přímo určené pro boj z kocovinou. Často se ale za vysokou cenou skrývá obyčejná jedlá soda a nějaký ten vitamín, což do sebe můžete dostat za mnohem méně peněz. Někomu, ale může pomoci psychologický efekt z požití „speciálního léku“.
V první linii pomocníků se často a možná překvapivě objevují jídla s výraznou chutí. Jde také o určitý druh psychologického zklidnění, ale výsledky jsou vynikající a navíc do sebe dostanete živiny, které v době kocoviny opravdu potřebujete. Výběr vhodných potravin je individuální záležitostí, někomu vyhovuje kyselé mléko nebo smetana a tatarák, což by jiného mohlo zas porazit. Mnoho lidí se shodne na kyselých okurkách a láku z pod okurek, silných polévkách – vývary, česnečky, dršťkové polévky a kyselých rybičkách.
Nic nezkazíte vhodným bylinkovým čajem
 V případě těžké formy kocoviny je nejlépe zalézt do postele požádat příbuzné o to aby vás zásobovali vhodným občerstvením, hlavně tekutinami. Kromě nápojů je dobré postarat se o doplnění hladiny minerálů a vitamínů o které jste při alkoholických radovánkách přišli. Minerální vodu je tedy vhodné doplnit různými potravinovými doplňky obsahujícími vitamíny.
   Mátový čaj uklidňuje zažívání, řebříčkový čaj játra a žlučník, které bývají při kocovině zasaženy naplno, heřmánkový čaj pomůže celkově zklidnit organizmus. Vyzkoušet můžete i různé směsi, které vám nejlépe doporučí bylinkářství. Výběr bylinkových čajů podřídíte vaší konkrétní kocovině a potřebám. Jiný čaj budete pít při potřebě zklidnění organizmu při těžké formě kocovina a jiný zase pokud po něm budete vyžadovat vzpružení při lehké kocovině.

KV - Ilustrační foto:photoxpress.com / flickr.com 

Přihlášení