Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Květiny do ložnice pro lepší sny

Kytky do ložnice ano nebo ne?
Často slyšíme názory, že květiny pěstované v ložnici jsou škodlivé. Jako všechny rostliny vůbec v noci přijímají kyslík a vydechují kysličník uhličitý. Tento proces však probíhá v tak malých objemech, že i při větším množství rostlin v místnostech kde spíme, nemá žádný škodlivý vliv na lidské zdraví. Naopak ložnice je důležité místo pro zelené květiny. Působí příznivě na psychiku člověka, kterého uklidňují, když usíná, i když vstává. Další příznivá okolnost pro milovníky a pěstitele květin je ta, že v ložnicích bývá teplota o řadu stupňů nižší než v ostatních místnostech bytu. Pak je tedy ložnice ideálním místem pro květiny, které vyžadují studené stanoviště v zimě. Je třeba však pečlivě vybrat místo, aby při intenzivním větrání netrpěly rostliny přímým průvanem
hlavně v mrazivých dnech.
   Jedním z úspěchů proč mají v holandských příbytcích květiny lepší vzrůst, barvu i kvalitu je to, že na jejich oknech nejsou záclony. I když tento obyčej má jiný historicky původ, květinám to neobyčejně prospívá. Zkuste ve svém bytě na dva měsíce nechat okna, kde máte květiny, bez záclony a uvidíte, co to s nimi udělá. Zvláště by jim to prospělo v zimě.

Kytky v ložnici a feng shui
Do ložnice ale v žádném případě – podle staré tradice feng shui  o harmonizaci prostoru -  nepatří suché květiny. Jsou známkou konce života a mohou přivolat neštěstí. Stejně tak by se měli lidé vyvarovat umisťování akvária (voda představuje neštěstí) a rostliny v květináči (známka omezování). Ložnice v duchu feng shui by měla v první řadě podporovat harmonický tok výživné a smyslné energie. Dobrá feng shui ložnice je ložnicí, která vás láká, vábí, vzrušuje a uklidňuje zároveň.  Přítomnost rostlin je ve feng shui ložnici možná pouze v případě, že je vaše ložnice dostatečně prostorná a rostliny jsou umístěny daleko od postele. I v tomto případě jsou ovšem povoleny pouze rostliny se zakulacenými listy.
   Nebudete-li se řídit přesně dle feng shui rad, pak jsou do ložnice ideální květiny pastelových barev, které spolu barevně ladí a vytvářejí harmonické prostředí. Se spánkem se obecně asociuje modrá barva. Je dokázáno, že zklidňuje tělo i mysl a zpomaluje metabolismus. Naopak je lepší vyhnout se křiklavým barvám, které stimulují smysly. Do ložnice nepoužíváme ani květiny, které výrazně voní. Ozdobit květinami lze i postel. K tomuto účelu jsou nejvhodnější jednotlivé květinové lístky, které se k dekorativním účelů používaly už ve starověku. Výsledek působí velice romanticky.

Vůně růží a pozitivní spánkové emoce
Měli byste rádi příjemnější sny? Pak si dejte do ložnice květiny příjemných vůní. Když se kolem vás rozvine vůně růží, začnete ve svých snech prožívat příjemné emoce. Čich je totiž jediný smysl, který nikdy nespí. Dostanete-li se za jejich příjemné pomoci až do spánkové fáze REM, označované jako lehký spánek, během něhož se zdají sny, pak by se vám měly zdát skutečně krásné a příjemné sny.
   Němečtí vědci si to ověřili u skupiny dobrovolníků. Když se kolem dřímajících lidí rozvinula vůně růží, začali mít ve svých snech příjemné emoce. Vědci čekali, až se spáči dostali do spánkové fáze REM, a potom je na 10 vteřin vystavili silně prosycenému vzduchu, následně vzbudili. Dobrovolníci měli sdělit obsah svých snů a popsat, jak se cítili. Potvrdilo se, že emocionální náboj snů se měnil v závislosti na stimulaci. Předchozí výzkumy ukázaly, že ovlivnit sny a jejich emocionální náboj může i jiný typ stimulace, jako například zvuky, tlaky nebo vibrace.
"Čich je jediný smysl, který nespí. Do limbického systému mozku přicházejí informace neustále, a to vyvolává emocionální odpověď," řekl expert na vůně a chutě z univerzity v Cardiffu Tim Jacob. "Další smysly musejí projít "bránou" thalamu, a ta je v době spánku zavřena," vysvětlil. Thalamus je zadní část mozku, která zprostředkovává převod informací přicházejících z vnějšku do specifických oblastí mozkové kůry.

     KV                                            Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení