Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Krosny na nošení dětí pro aktivní rodiče

Krosny mají hned několik předností, tou nejhlavnější je fakt, že nezaberou tolik místa jako kočárek. Dnes už se nesetkáte jen s plátěnými sedačkami vybavenými ocelovou konstrukcí, které používali na nošení naši rodiče. Na českém trhu je na výběr z řady nosičů a krosen na děti, které usnadňují a zpříjemňují turistiku všem zúčastněným.

  Krosna je úžasným a nepřekonatelným pomocníkem na výlety, ale skvěle poslouží i při procházce městem. V městě je však třeba vzhledem k jejím rozměrům dávat větší pozor, hlavně při otáčení, průchodu dveřmi nebo při návštěvě obchodů. Krosna však neslouží jen jako nosítko na dítě, má ještě spoustu dalších funkcí. Do úložného prostoru si například můžete dát všechny věci, které potřebujete vzít s sebou. Úložný prostor je považován za jednu z velkých předností  krosen, ne všechny ho ale mají. Proto při výběru dětské krosny na tuto skutečnost nezapomínejte a vybírejte podle jeho velikosti. Není totiž nic příjemného muset kromě krosny s sebou tahat ještě další zavazadlo.

   Dále funguje krosna také jako jídelní židlička, nebo když dítě usne, tak ho v krosně můžete postavit na zem a sami si trošku odpočinout. Součástí některých krosen je také bohaté příslušenství jako třeba pláštěnka, sluneční stříška, bezpečnostní pás pro dítě, přídavné kapsy či přebalovací podložka. U některých se přikupují tyto věci zvlášť, jinde jsou v ceně.

Jak vybrat kvalitní krosnu?
V první řadě byste si před nákupem měli ujasnit, kam budete s krosnou chodit a jak dlouho ji i s dítětem budete nosit. U kvalitních krosen můžete libovolně nastavit polohu sezení dítěte a speciální zádový systém je možné upravit pro různé výšky postavy. Upravovat lze zpravidla mimo jiné také opěrku hlavy, brady, stříšku či clonu a samozřejmě popruhy. Důležité jsou zejména propracovaná a pevná záda krosny a také popruhy vybavené měkkým polstrováním speciálními změkčujícími zónami v místech větší zátěže. Některé špičkové krosny jsou již vybaveny plně nastavitelným vzdušným zádovým systémem, který byl přejatý z horolezeckých batohů. Zádový prostor je odvětraný díky vzduchové kapse a zajišťuje tak pohodlí a komfort i při plném zatížení. Aby vaše záda netrpěla, je doporučeno neslevovat z nároků a hledat právě krosny, které všemi těmito vymoženostmi disponují.
Součástí řady krosen je poutko na láhev, několik poutek a madel pro snadné zvedání. Nezbytná jsou poutka pro upevnění předmětů, které se mohou snadno ztratit – nejčastěji to bývají hračky. Aby bylo zajištěno pohodlí i dlouhonohým dětem, jsou krosny vybaveny také nožními třmeny. Odnímatelná je ochrana obličeje, díky suchému zipu se snadno udržuje. Samozřejmostí je řada bezpečnostních reflexních prvků pro lepší viditelnost.

Materiál
Krosny se liší nejen vybavením a zpracováním, ale i použitými materiály, které jsou důležitým faktorem při výběru. Konstrukce by měla být vyrobena z hliníku, který je pevný a lehký, látka zase z prodyšného polyesteru s úpravou proti dešti. Vyhněte se čistě bílé nebo čistě černé barvě potahu, obě by mohly dráždit oči vašeho dítěte. Z hlediska hygieny pak jistě přivítáte, pokud je krosna snadno udržovatelná. Části, ve kterých dítě sedí, by měly být snadno odnímatelné a pratelné.

Bezpečnost
Nejlepší je krosnu vybírat i s dítětem a přímo v obchodě si ji vyzkoušet. Dítě by mělo být možné do krosny snadno posadit, ale nesmí hrozit riziko vypadnutí. To mají některé krosny pojištěny speciálním bezpečnostním pásem. Dítě tak může v krosně bezpečně sedět a nic se mu nemůže stát. Vyberte také takovou krosnu, která se dá díky konstrukci bez problémů postavit na zem. Je dobré si nechat poradit od odborníků v obchodě, jejich rady budou určitě užitečné. Nakonec si krosnu upněte i s dítětem na záda a udělejte alespoň pár kroků. Pokud budete mít pocit, že vám dítě v krosně „lítá“ ze strany na stranu, vyberte jinou.

Věková hranice
Použití krosny pro dítě je vymezeno věkem dítěte, zpravidla je to 6 měsíců, je to však individuální. Pokud vaše miminko ještě samo nesedí, používejte v tomto období ještě raději šátky nebo vaky. Krosnu je možné vyzkoušet až v době, kdy se vaše dítě samo posadí a vydrží tak alespoň několik minut. Používat krosnu je možné do tří let věku dítěte, jeho váha by však neměla přesáhnout 15 kilogramů.

KV - Ilustrační foto:onestepahead.com

Přihlášení