Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Krkonoše a jejich nejlepší běžecké tratě

Horní Mísečky
Na Horních Mísečkách si můžete zaběhat na lyžích na nejlepším „běžkařském“ stadionu v republice. Standardní tratě bývají dějištěm domácích i mezinárodních závodů, to bývají na pár hodin zavřené, ale ve všech ostatních dnech jsou přístupné pro veřejnost. Je jen třeba pouštět před sebe rychlejší běžce. Běhání po upravovaných tratích je zdarma. Na startu jsou k dispozici veřejné šatny, sociální zařízení a bufet.
   Na Horní Mísečky jezdí linkový autobus z Jilemnice. Můžete také přijet do Špindlerova Mlýna, vyvézt se lanovkou na Medvědín a sjet do Horních Míseček a vrátit se po jednoduché modré sjezdovce nazvané Vodovodní cesta. Upravované trasy závodních parametrů pro světový pohár mají délku od jednoho a půl do deseti kilometrů. Na jejich vychutnání je potřeba zvládnout běžeckou techniku, nabrat fyzickou kondici a umět správně namazat. Kdo přecení své schopnosti, nejen že bude překážet ostatním trénujícím sportovcům, ale zadělá si na problémy zdravotního rázu. Občas je proto vidět podél trati zvracejícího běžkaře, kterému se udělalo špatně z námahy.

Z Lysé hory do Harrachova
Rokytnice – Lsyá hora (lanovka) – Dvoračky (průsekem z červené sjezdovky) – Ručičky – Harrachov (zelená)
Trasa bývá projetá rolbou. V úzkém průseku nad Dvoračkami se ve stopě tvoří boule. Pod nimi je několik krátkých rovinek. Pozor na křižování sjezdových tratí.

Od Špindlerovky do Špindlerova Mlýna
Špindlerův Mlýn – Špindlerovka (autobus) – Davidovky (modrá) – Dívčí lávky (žlutá) – Špindlerův Mlýn (modrá)
Jízda po modré značce je mírně dobrodružná, protože pod Slezským sedlem bývá stopa zavátá hlubokým sněhem. Tento úsek je navíc rovinatý. Ve vánici je tedy potřeba pozorně sledovat průsek podél bývalých sloupů elektrického vedení. Pozor na prudký sjezd z Davidovek, který přetíná silnici.

Z Harrachova do Rokytnice
Harrachov – Čertova hora (lanovka) – Studenov (modrá) – Rokytnice (zelená)
Zpočátku rovinatá trasa po modré sjezdovce, poté po rolbou upravené stopě a nakonec táhlý sjezd lesním úvozem a po širokých pláních.

Z Rokytnice do Harrachova
Rokytnice – Lysá hora (lanovka) – Růženčina zahrádka (červená) – U čtyř pánů (zelená) – Krakonošova snídaně – Harrachov (modrá)
Hřebenová túra, ktrou lze projet jen za dobrého počasí. Do sedla před Kotlem musíte prudce do kopce, ke Krakonošově snídani vede prudký, ale bezpečný sjezd lesem. Nejhorší je strefit se na lávku přes potok těsně před rozcestníkem. Stopa bývá projetá, ale neupravená. Tento výlet můžete spojit do dvoudenního lyžařského ještě s předchozí trasou.

Z Rokytnice do Špindlerova Mlýna
Rokytnice – Lysá hora (lanovka) – Růženčina zahrádka – Vrbatova bouda (červená) – Horní Mísečky (silnice pro lyžaře) – Špindlerův Mlýn (červená)
K Růženčině zahrádce pojedete stejnou cestou jako v předchozí trase. Odtud zdlouhavým stoupáním na Harrachovy kameny. Také můžete od Lysé hory vyjet neznačenou cestou přímo po hřebeni na Kotel a sjet k Harrachovým kamenům. Následuje sedm set výškových metrů nenáročného sjezdu po širokých lyžařských dálnicích – nejprve Masarykovou silnicí a poté Vodovodní cestou.

Z Pece pod Sněžkou do Strážného
Pec pod Sněžkou – Sněžka (lanovka) – Slezská bouda (sestup pěšky) – Luční bouda (modrá) – Výrovka – Strážné (červená)
Hřebenová trasa je sjízdná jen za stélého dobrého počasí. Sestup ze Sněžky je zabezpečen kovovým zábradlím. K Luční boudě se jede po rovinaté pláni, do sedla Studniční hory se nepříjemně stoupá. Odtud vede po širokých cestách dluohý a místy rychlý sjezd s osmisetmetrovým převýšením.


Ve všech popsaných krkonošských zimních střediscích jsou placená parkoviště. Příjezdové cesty bývají často ledovaté a nebezpečné. Lépe je tedy přijet autobusem. Popsané trasy lze sjet na turistických běžkách. Klidně na nich můžete jezdit i s malinkatými dětmi v krosničce na zádech, větší děti je možné táhnout za sebou na laně a ještě větší zvládnou trasy samy. Bude se jim to líbit, protože pojedou téměř stále s kopce.

KV - Ilustrační foto:sxc.hu

Přihlášení