Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Kosmetika pro děti – vybírejte s rozumem

Kosmetika pro děti – vybírejte s rozumem

Pokaždé pečlivě čtěte složení kosmetiky
Bez diskuze by mělo být, zaměřit se pouze na dětskou kosmetiku, která je důkladně testovaná a nikdy  by tak miminku neměla výrazně uškodit. Zárukou nezávadnosti všech výrobků je údaj na obalu - výrobek musí projít dermatologickými a klinickými testy, musí na něm být uvedeno datum výroby, složení, doporučené datum spotřeby a návod k použití v češtině. Přípravky by neměly obsahovat dráždivé látky (konzervanty, barviva).

Na druhou stranu od útlého věku prudce narůstá výskyt atopických ekzémů a jiných kožních problémů. K tomu se později leckdy přidávají dýchací potíže končící astmatem. A vše může začít právě skrze kůži, jejím nadměrným zatěžováním nevhodnými mycími přípravky - či jenom jejich nadměrným používáním. Alergickou reakci mohou nastartovat: lanolin - tuk z ovčí vlny, používá se jako emulgátor, bývá součástí krémů, aviváží i rtěnek, parabeny - časté konzervační látky, obsaženy v čistidlech, limonádách i v některých jídlech (hořčice), chloracetamid - konzervační látka, která se přidává do krémů, šamponů a zubních past.

Pěnu do koupele nepoužívejte příliš často
Základem dětské kosmetiky je vhodný krém (krémy pro kojence a batolata většinou obsahují i pudr chránící proti opruzeninám). Pro starší děti volte lehké hydratační krémy s obsahem pathenolu nebo vitaminu E. Pro ošetření dětí se hodí mléka s 1% ichtamolem nebo hydrolipidické emulze.
 
Lákavé jsou dětské šampony a mýdla, která neštípou do očí. To každé dítě nadchne a rodičům ušetří krušné chvilky, při bojích při mytí vlasů. Výběr správného šamponu je spolu s nalezením té správné "mycí techniky", při které dítě neprotestuje nebo přímo neječí, tím nejdůležitějším. Nejlepší dětské šampóny obsahují pšeničné proteiny, provitamin B5 a vitamin E. Vyhněte se velkým "výhodným" balením šamponů, bývají nekvalitní! Co se pěny do koupele, dětmi tolik oblíbené, týče, rozhodně ji nepoužívejte denně a nenechávejte v ní své dítko příliš dlouho. Také se vyhýbejte nejlevnějším a tudíž nejvíce navoněným a pokožku dráždícím pěnám. Sáhněte po té, která obsahuje pro pokožku chránící složky.
Dětskou pokožku po každém koupání natřete olejíčkem nebo tělovým mlékem. Vhodná jsou mléka s olejem z burských oříšků nebo s medem. Zkusit můžete i hydratační pěny a ošetřující gely po koupání.

Alergii se braňte střídáním přípravků
Někdy si za kvalitu rádi připlatíme, ale jindy platí, že to nejdražší není nejkvalitnější, nebo  pro pokožku dítěte nejvhodnější. A nezapomeneme, že alergie na určitý přípravek se může vyvinout i po čase. Značky přípravků tedy občas střídejte. Zdravá dětská kůže nepotřebuje příliš (někdy v protikladu k tomu, co hlásá reklama na leckterý dětský přípravek). Pro dětskou pokožku se sklonem k přecitlivělosti jsou určeny čistící dvoufázové koupele, hydratační koupelové gely, gely s olejem či obsahem panthenolu. Specialitou pro děti i dospělé s choulostivou pokožkou jsou tzv. syndety - mýdla, která nedráždí pokožku a mohou se používat i na kůži s atopickým ekzémem. Dětští lékaři obecně neradi vidí u dětí parfémovanou kosmetiku. V určitých případech je skutečně nejlepší stará dobrá a levná indulona nebo vepřové nesolené sádlo.

Chraňte děti před sluncem
Co je stále důležitější v dětské kosmetice, jsou ochranné protisluneční přípravky. Ať už je to mléko, gel, balzám, sprej nebo krém, sledujete ochranný faktor A i B. Zdánlivou nevýhodou (a bohužel pro děti a jejich zdravý život) je to, že čím vyšší ochranný faktor přípravek obsahuje, tím je také dražší. Je třeba si ale uvědomit, že těch několik desítek korun rozdílu je vyváženo delším časem, po který je dítě chráněno - pokožka se mu při hře nezanítí a nespálí.

    KV

Přihlášení