Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak vypustit páru při hádce a druhého nezranit

Jak poznáte, jaký jste hádací typ a jak se sám zkrotit

•„Dětina“ - při hádce s nimi bývá dosti hustý vzduch. Navíc se tento typ s oblibou chová dětinsky, nebo se uraženě stáhne do své ulity a brání tím tomu, aby se cokoli vyjasnilo. Jejich protějšek potřebuje andělskou trpělivost, aby je vylákal z ulity ven. Je jasné, že tito hádači si berou věci příliš osobně. Proto by se od toho měli odpoutat a raději si hádku představit jako závod. Nejde ale o to porazit druhého či dokázat, kdo má pravdu, ale společnými silami najít řešení. Pomůže, když sdělí partnerovi, jak na ně hádka působí, jak se právě cítí a třeba i to, že jeho slova je velmi ranila.
•Parní stroj – s tímto typem se dá hádat kdykoliv, protože se žádnému konfliktu nevyhýbají. Velmi rychle se rozpálí, jenže výsledek je, že přitom obvykle přestřelí. Pokud je jejich protějšek jemněji založený, méně pohotový či málo sebejistý, nemá proti nim vůbec šanci. Naštěstí nebývají pomstychtiví. Lidé takto založení se musí naučit poznat svou sílu a používat ji v malých dávkách. Znají-li své obvyklé zbrklé reakce, nebylo by od věci, aby si situaci při hádce předem nacvičili s ohledem na to, aby i ten druhý dostal prostor k vyjádření.    
•Váhavý střelec - tento typ dobře ví, že něco není v pořádku, ale nevytasí se s tím hned. Jeho záludnost spočívá v tom, že si nechává svou zlost pro sebe, protože se nechce pouštět do sporů. Nemá totiž všechny argumenty pohotově po ruce a bojí se, že ho partner převálcuje. Pak si ale začne připadat jako oběť a najednou vybuchne kvůli něčemu, co nemá se sporem vůbec nic společného. Zcela určitě by jim prospěla větší míra spontánnosti. Nepříjemnou situaci si ulehčí, řeknou-li svému protějšku, že potřebují čas - třeba že si o předmětu sporu promluví až za nějakou dobu.
•Strašpytel – tito lidé nechtějí nic slyšet a okamžitě zařadí zpátečku. Hádky se totiž bojí jako čert kříže. Jejich touha po harmonii je tak silná, že raději všechny výčitky či útoky partnera mlčky trpí a zlost dusí v sobě. Na čas tím sice hádku zažehnají, jim samým však chvilkový klid nijak neprospívá. Dlouhodobá frustrace totiž škodí jak jejich duši, tak třeba i vnitřním orgánům. Budou-li mít štěstí, možná natrefí na někoho, kdo je z jejich rezervovanosti vyláká. Jinak jim ale nezbude nic jiného, než najít sílu ke sporu v sobě. I když je zřejmé, že by se nejraději schovali třeba i do myší díry, měli by si představit, že díra leží přímo za jejich protějškem. Aby se do ní dostali, musí sebrat odvahu a projít kolem něj.

Pro zdravé pročištění vzduchu dodržujte desatero správné hádky
 
1.Pamatujte, že vinu za hádku a nedorozumění nesou vždy oba partneři. Nikdy byste neměli toho druhého obviňovat, aniž byste si uvědomili vlastní chyby a přehmaty.
2.Jestliže jste to vy, komu dělá potíže krotit svůj temperament, vysvětlete svému protějšku, co vás rozzlobilo a s čím nejste spokojeni. Nebuďte zbytečně tvrdohlaví a neústupní jako malé dítě, takovým chováním stejně nic nevyvzdorujete.
3.Při výměně názorů by nemělo být vašim hlavním cílem mít poslední slovo a pocit vítězství. Zdržte se jakýchkoliv myšlenek na pomstu, vaši pozici by to jen oslabilo.
4.Zkuste se vžít do pocitu partnera, dejte najevo, že se mu snažíte porozumět. Nemějte ambice přesvědčovat toho druhého, že jen váš názor je správný.
5.Přistupujte k hádce konstruktivně a nesnažte se toho druhého zahnat do kouta a vytahovat na něj dávno zašlou špínu.
6.Zachovejte i v prudké hádce slušnost a neskákejte druhému do řeči. Nesnažte se ho překřičet, ale pozorně naslouchejte, budete mít argumenty. Ať vás cokoli štve, nekřičte. Pokud totiž stále zvyšujete hlas, protějšek přestává poslouchat a pouze vnímá zvyšující se intenzitu hlasu trhovkyně a to se nedá dlouho poslouchat, to víte sami.
7.Neopakujte v hádce stejné věci, snažte se, aby se debata posunula dopředu.
8.Pokud se to nedaří, dejte návrh, nechat to odstát a vrátit se k problému s chladnou hlavou.
9.Důvodem k hádce by neměla být špatná nálada nebo fakt, že se vám něco nepovedlo.
10.Ostří hádky přesvědčivě tlumí humor. Neměl by druhého zraňovat, urážet, ale trochu osvěžit " hustý" vzduch.

KV - Ilustrační foto:sxc.hu

Přihlášení