Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak vypadají zbraně budoucnosti?

Laser – pán bitevního pole  
Miniaturizuje se všechno, od čipů až po mechanické zbraně. Veškerá výzbroj se také musí řádně odlehčit. Američané stále a velmi urputně vyvíjejí nové materiály, které sníží hmotnost nejen jejich zbraní, ale také ochranné výbavy jejich elitních vojáků. V popředí užitných vlastností stojí lehká manipulovatelnost, u větších strojů s tímto související snadný transport a univerzálnost.  
   Zbraňovou novinkou, která nás přibližuje ke scénářům sci-fi seriálů, je laser. Pušky i rakety si sice ponechávají svůj zaběhnutý design, ale do jejich nitra se implantují laserové technologie. Nejznámějším počinem laserového zbraňového průmyslu je asi protiraketová střela THEL (zkratka: taktický vysoce energický laser), vyvinutá ve Spojených státech. Zajímavým faktem ve vyhrocené situaci sporů kolem jaderného zbrojení je i účinnost laseru. V bodu dotyku převyšuje svou silou útok jaderné zbraně.
   Elektromagnetické paprsky, které do svého spektra zahrnují i výše zmíněný laser, jsou využívány nejen k smrtícím a ničícím technikám, ale také k pouhému ochromení. Zasažený člověk upadá do bolestivé agonie, před kterou se nemůže bránit. Je-li vysílač vypnut, bolest ihned ustoupí a nezanechá na organismu žádné následky. Vysílač tohoto vlnění bývá zpravidla umístěn na automobil, který je  řízen některým z vojáků. Ale automatizace, která se nevyhýbá ani bitevním polím, umožňuje u mnoha zbraňových systémů ovládání na dálku. Satelitní telekomunikační přenosy dokáží zasáhnout a spojit kohokoliv téměř s kýmkoliv. 

High-tech vybavení pro vojenské profesionály
Moderní strategie, která přikazuje poslat do terénu raději jediného vojáka, ale zato perfektně připraveného, si velí high-tech vybavení. Brnění (které však s tím středověkým má do činění opravdu málo) se skládá z pevných odlehčených štítů, které mohou být doplněny celým oblekem. Tato kombinéza je odolná proti ohni i chemickému poleptání, navíc dokáže udržet vnitřní mikroklima a je doplněna senzory, které dokumentují stav vojáka. V závěru tedy voják vypadá skutečně podobný hrdinům slavného Doomu. Základna vidí životní funkce, má tedy přehled o tom, kterého vojáka má smysl ještě zachraňovat, a kde je již pozdě. Celý oblek musí mít napájení, zdrojem je baterie, která vydrží v plné pohotovosti až 72 hodin. Jak americká, tak ruská strana pracují na pulsních zbraních. Ty by měly být napojeny na stejnou baterii jako onen skafandr a vynikat velkou průrazností. Zatím ale rychle vybíjejí baterii a nemají přílišnou životnost.

Vesmírné zbraně na dosah
Jak prohlásilo Army News Service, je technologie laserových zbraní a silových polí pro vesmírné lodě daleko blíže, než si většina z nás myslí. Je sice pravdou, že moderní "vesmírné" zbraně nebudou moci být použity po několik následujících let, armáda ale již má představu, kterak by její nové hračky měly vypadat, prohlásil Gus Khalil, inženýr na základně pozemních sil v michiganském Dearbornu. Technologie FCS (Bojové prostředky budoucnosti)je vyvíjena v armádních kruzích pro široké uplatnění a to nejen na Zemi, ale i ve vesmíru. Armáda tak plánuje rozvoj výsadkových modulů s lidskou posádkou, bezpilotní lodě, pozemní i vzdušné dopravní prostředky.  
   Budoucí moderní technologie FCS pozemních vozidel by měla mít některé vlastnosti, které již armáda blíže specifikovala. Měla by být lehčí než 20 tun, dále by měly být rychlý, mobilní, ale také smrtící jako americké tanky M-1A2 Abrams či bojová vozidla M2 Bradley.  Samotný program na výrobu moderních zbraní, které by se daly použít ve vesmíru je zařazen v programu Combat Hybryd Power System, který byl zahájen již před lety a nyní se zaobírá vývojem pulsních zbraní. Program tak již poměrně dlouho vyvíjí elektro-magneticko-chemické zbraně a laserové zbraně schopné zničit nepřátelské jednotky (ať již v podobě dělostřelectva, či obrněných tanků). Pulsní zbraně budou schopné  vystřelit střelu podobnou dnešní střele SABOT (protitankové náboje). Ale FCS pulsní zbraně budou dávat více průraznosti než současné zbraňové systémy. Samotná FCS zbraň bude pro vojáka na bojišti vypadat jako protitankový náboj, který generuje záblesk světla - ale výsledek bude stejný - zničený tank či obrněné vozidlo. Vyvíjí se také elektro-magnetické brnění (či štít) schopný zastavit nejenom jiné pulsní zbraně, ale i současné konvenční střely, které by na případný nosič, či vesmírnou loď směřovaly. Elektro-magnetický štít by měl běžet na stejném energetickém zdroji jako zbraňový systém a motor v rámci zjednodušení celého energetického systému. 
   I když se v první vlně dočkají zajisté tyto moderní zbraně využití na bojištích naší Země, dá se předpokládat, že tyto zbraně jsou vyvíjeny pro boje ve vesmíru. Na této půdě je totiž používání konvenčních střel velice problematické (vzhledem k jejich pohonu) a tak se zde přímo nabízí uplatnění pro využití pulsních zbraní na bázi laseru a obraně proti těmto zbraní v podobě silových polí a štítu. Dočkáme se tedy poměrně brzy válek ve vesmíru, které nám budou připomínat již zmíněný Star Trek? Otázku nám velmi brzy zodpoví čas...

  KV                                                             Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení