Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak vypadá bezpečný dům dle zkušeností z celého světa

Jak vypadá bezpečný dům dle zkušeností z celého světa

V Los Angeles, Tokiu a dalších bohatých městech v zónách aktivních geologických zlomů se dodatečné náklady na stavbu budov odolných proti zemětřesení staly běžnou součástí života. Betonové zdi jsou například vyztužené ocelí, a několik budov dokonce spočívá na pečlivě konstruovaných tlumičích otřesů. Přísné stavební normy zachránily tisíce lidských životů, když zemětřesení o síle 8, 8 stupně Richterovy škály postihlo koncem února 2010 Chile. V hospodářsky méně rozvinutých zemích jako Haiti, kde si zemětřesení v lednu vyžádalo na 222 500 obětí a zanechalo za sebou více než milion lidí bez střechy nad hlavou, je však běžná konstrukce staveb odolných proti zemětřesení obvykle nedostupná, hlavně proto, že je drahá. „Ke zkáze jako na Haiti by ve vyspělé zemi nedošlo,“ říká konstruktér Marcial Blondet z Peruánské katolické univerzity v Limě. Nemuselo by však k tomu dojít nikde, jsou tu levná řešení.

Tlumiče otřesů: Pneumatiky naplněné kameny nebo pískem a usazené mezi podlahou a základy mohou složit jako levné tlumiče pohybů podkladu u četných typů budov
Upevněné zdivo: V Indonésii i jinde mohou být cihlové zdi vestavěné do rámu a spojené se střechou prostřednictvím nárožních sloupků a obvodového vazného trámu z vyztuženého betonu. Při zemětřesení se stavba pohybuje jako celek
Vyztužené zdi: Armovací pruty nemusejí být z kovu. Stejně dobře poslouží přírodní materiály jako dřevo blahovičníku či bambus. V Peru byly zdi některých domů z nepálených cihel dodatečně vybaveny pletivem z plastu, aby se zabránilo jejich zřícení.
Malá okna: Malé, pravidelně rozmístěné otvory znamenají méně slabých míst ve zdech. Větším problémem na Haiti však bylo to, že stěny nebyly náležitě vyztužené.
Lehké stěny a štíty: Na lehké konstrukce nepůsobí větší síly a s menší pravděpodobností spadnou, když se země zatřese. V Pákistánu staví domy odolné proti zemětřesení – ze slámy. Slisované balíky slámy drží pohromadě nylonová síť a jsou obložené vrstvami omítky.
Lehké střechy: Na Haiti se zřítily těžké betonové střechy mnoha domů; obvykle jsou kovové střechy na dřevěných krovech odolnější.
  
   Po celém světě jsou zpracovávány nejrůznější nápady od roku 1970, kdy zemětřesení v Peru zabilo na 70 000 lidí: mnozí zemřeli, když se na ně zbortily jejich domy. Těžké, křehké zdi z tradičních vepřovic pukly hned, když se země začala otřásat. Následné záchvěvy strhly s rachotem střechy. Bylo zjištěno, že stěny z nepálených cihel se dají zpevnit pomocí silného plastového pletiva umístěného pod omítkou; při zemětřesení tyto stěny prasknou, ale nezhroutí se, což umožní obyvatelům uniknout. Plastové pletivo by mohlo také fungovat jako výztuž betonových stěn.
   Někteří konstruktéři studují metody, které využívají místní materiály. V Indii úspěšně vyzkoušeli betonové domy vyztužené bambusem. Vzorový dům pro Indonésii je postaven na tlumičích pohybu hornin v podkladu, které navrhl John van de Lindt z Colorado State University: jde o staré pneumatiky naplněné pytli s pískem. Takový dům je sice jen z třetiny tak pevný jako dům postavený na konstrukčně mnohem složitějších tlumičích otřesů, náklady by však byly mnohem nižší.
   V severním Pákistánu je dostupná sláma. Tradiční domy jsou postavené z kamenů a hlíny, sláma je však mnohem pružnější a v zimě navíc i teplejší. Po zemětřesení v Pákistánu v roce 2005 se zde začaly tyto domy s balíků slámy stavět. I jinde v oblastech aktivních zlomů je možné sledovat podobný vývoj Dokonce i levné nápady nejsou vždy dost laciné. Od roku 2007 bylo asi 2 500 domů v Peru posíleno plastovým pletivem či jinou výztuží a dalších 700 je v plánu pro letošek. To je jen zlomek proti milionům domů, které by to také potřebovaly, a to by stálo miliardy dolarů. A to jen v samém Peru, po celém světě jsou miliony domů, které se při příštím zemětřesení zřítí.

  KV                                                            Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení