Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak ušetřit na vánocích

Pozor na prolhané úvěry! Nezřídka se v reklamách objevují hesla „Dopřejte si bohaté Vánoce“, „Proč čekat, až na to našetříte“ nebo se jen firma jednoduše označí za „tradičního sponzora Vánoc“.  Ale pak zjistíte, že úroková sazba se skoro podobá lichvářské, jen je zprvu velmi dobře maskovaná. Není potřeba utratit vše za drahé dárky a celý příští rok je splácet. Zamyslete se nad tím, proč na drahých dárcích vy a vaše rodina vlastně trváte a nebylo-li by možné dát si o vánocích dárky menší, aby v létě zbylo i na společnou dovolenou.
Čím dříve s přemýšlením o vánočním rozpočtu a dárcích začnete, tím víc ušetříte. Pokud si dáte dostatek času, budete se moci poohlédnout po výhodnějších nabídkách, a nebudete nuceni sáhnout po tom jediném, co se vám nabízí.

 

Zaregistrujte se v klubu nakupujících. Ušetřit na vánočních dárcích lze třeba tak, že se zaregistrujete u známé kosmetické firmy, tím získáte možnost odebrat zboží levněji než je cena uvedená v jejich katalogu. Nakupujete-li u nějakého prodejce přes rok často, určitě se to vyplatí, většina z prodejců se snaží před vánocemi nabídnout pro své stálé klienty nějaké ty slevy.
Zapojte svou kreativitu a ušetřete na všem, co si můžete sami vyrobit. I když se vám může zdát, že třeba balicí papír je zanedbatelnou položku, pokud si spočtete náklady na několik jeho rolí, barevně sladěných stužek a jmenovek, vyjde vám několik již značná suma. Kupte roli bílého papíru a nechte své potomky, ať ho pomalují podle svého. Získáte tak originální balící papír. Místo drahého balícího papíru můžete použít noviny, barevné listy módních magazínů, nebo třeba balící papír z loňského roku, který obrátíte a bílou stranu třeba ozdobíte bramborovým razítkem s vánočním motivem. Ručně vyrobené jmenovky na dárky budou také nejen osobnější, originálnější, ale i levnější.
Pokud budete hostit na slavnostní večeři či oběd širokou rodinu, domluvte se, aby každý z příchozích přinesl jednu její součást. Jeden může zajistit víno, další nealkoholické nápoje, ještě další dezert a tak dále. Ušetříte si nejen práci, ale i peníze.

Vezměte loňská vánoční přání, odstřihněte popsanou polovinu a druhou půlku pošlete jako pohlednici. Po Vánocích jsou všechny pohlednice a přání velmi razantně zlevněná, zásobte se jimi na příští rok.
Pokud máte děti školou povinné, máte o vánoční výzdobu postaráno. Ve školkách, výtvarných kroužcích i družinách se před Vánoci líhne množství nejrůznějších výrobků, kterými svůj byt můžete ozdobit. Nejkrásnější a nejvkusnější dekorace najdete venku v přírodě. Několik šišek, vlašských ořechů a větviček chvojí vykouzlí sváteční atmosféru.


 Jídlo se snažte nakupovat postupně a využívat slevy a výhodné nabídky, které nabízí jednotlivé obchody. Udělejte si seznam věcí, které budete potřebovat, a pak se nestyďte pročítat letáky a nakupovat s předstihem a výhodně.
Do předvánočních supermarketů choďte zásadně bez dětí, které se vás budou snažit přemluvit ke koupi spousty barevných předmětů, které vůbec nepotřebujete. A většinou se jim to i podaří.
Pokud máte pevné nervy, nakupte vánoční jídlo až na Štědrý den odpoledne. Řada supermarketů právě tehdy nasadí velké slevy.
Neplýtvejte penězi a časem na koupi či přípravu jídel, které u vás nikdo nemá rád, ale patří k tradici. Je zbytečné utrácet za kapra, v němž se všichni u stolu jen povrtají a pak se vděčně přesunou k řízku.

  KV - Ilustrační foto: Stock.XCHNG

Přihlášení