Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak si vybrat vhodný stan na letní cesty

Jak si vybrat vhodný stan na letní cesty

Na co stan potřebujete?
Prvně je třeba si uvědomit, k jakému účelu bude přenosné obydlí převážně používáno. Jiný stan pořídí člověk, který chce s velkou parádou a velkým vozem odcestovat do plně vybaveného kempu, jiný zase ten, kdo hodlá křižovat šumné české hvozdy s batohem na zádech. Kritéria pro výběr stanu jsou v obou kategoriích podobná, akorát potenciální majitel velkého stanu nemusí příliš zohledňovat jeho váhu a rychlost, s jakou je možno příbytek postavit, jelikož stan do místa určení přemístí vozem, nikoliv na svých bedrech, a za celou dobu pobytu bude nutno stan postavit a složit jen jednou.

Velký nebo malý?
Všichni výrobci udávají, kolik spáčů se vejde do jednoho stanu. Přesto není od věci si při výběru prostudovat informace o vnitřním prostoru. Jedna osoba by měla mít minimálně 55 centimetrů na šířku. Na délku by pak měl být stan minimálně o 25 centimetrů delší, než je výška postavy nejdelší osoby, která v něm bude ležet. A z výšky stanu pak poznáte, zda do něho polezete po čtyřech, nebo si v něm budete moci kleknout, či dokonce stoupnout.

Áčko, nebo kopule?
Klasické stany ve tvaru písmene A se už moc nevyrábějí. Díky své konstrukci mají hůř využitelný vnitřní prostor a také méně odolávají větru než stany kulaté. Proto je nutné je více kotvit pomocí lan a kolíků. Dnes jsou nejrozšířenější stany ve tvaru kopule nebo takzvané geodetické, u kterých se nosné pruty kříží na více místech. Proti áčkům nabízejí lépe využitý vnitřní prostor. Některé jsou i samonosné, takže je nemusíte zajišťovat pomocí kotvicích šňůr, pokud zrovna nefouká silný vítr nebo jste stan nepostavili na sněhu. Kopulovité a geodetické stany se většinou dají i přenést na jiné místo, aniž byste je museli složit. Dobrou volbou jsou i tunelové stany, které se lehce stavějí, nabízejí dostatek prostoru, ale musí se kotvit.
   Abyste se ve stanu cítili dobře, měl by mít dostatek větracích otvorů. Praktické jsou i dva protilehlé vchody. Zajistí osvěžující průvan v teplých letních nocích, navíc se vám bude snáze vylézat. Samozřejmostí je síťovina, takzvaná moskytiéra na vstupních otvorech, která vás ochrání před dotěrným hmyzem. A když bude mít stan krytý vchod třeba stříškou, jenom dobře. Umožní vám větrat i za deště a poslouží dobře i jako úložný prostor, kam si můžete dát vyschnout třeba zablácené boty.

Dvouplášťový, nebo jednoplášťový?
Víte, proč má většina stanů dvojitou střechu? Je to proto, aby se vodní páry nesrážely uvnitř stanu, ale až na vnější stěně, takzvaném tropiku, a vy jste byli v suchu. I přes výhody dvouplášťových stanů jsou v nabídce i jednovrstvé varianty. Jsou to zpravidla velmi lehké stany pro cyklisty, často mají tvar rakvičky. U takového stanu však musíte počítat s tím, že v něm bude dost vlhko.

Proč je dobré vědět o vodním sloupci? 
Hodnota, kterou udává vodní sloupec, vypovídá o odolnosti použitého materiálu vůči vodě. Lidé se často mylně domnívají, že vodní sloupec značí, kolik vody může být okolo stanu, jinak řečeno, v jak hluboké kaluži může stát. Ve skutečnosti se jedná se o to, jakému tlaku sloupce vody ve skleněném válci o průměru 10 cm materiál dokáže ještě odolat. Z logiky věci automaticky vyplývá, že čím je hodnota tohoto ukazatele vyšší, tím menší je pravděpodobnost, že stan propustí vodu.  
   Další zajímavostí je samozhášivá úprava, která zabrání nechtěnému vzplanutí stanu při neopatrné manipulaci s ohněm. U stanů je možno se setkat s přelepenými švy, impregnací a řadou dalších vymožeností. Jejich existence u výrobku je vázána na jeho cenu. Proto je celkem zbytečné tyto obecně známe pojmy detailně rozebírat, jelikož zohlednění těchto aspektů se bude odvíjet od finančních možností kupujícího. Daleko užitečnější je praktická rada. Rozhodně si stan nechte v obchodě předvést. Zkontrolujte, zda nejsou kolíky pro jeho ukotvení vyrobeny z příliš ohebného materiálu, zda konstrukční prvky (tyče, oblouky) vykazují dostatečnou pružnost a tunýlky pro jejich provlečení jsou průchozí, zda zipy a jiné zapínání stanu fungují plynule a hladce a zda je možné stan pohodlně vrátit do původního obalu. Pro stany, jakož i pro ostatní méně obvyklé zboží obecně platí, že je vždy vhodné nakupovat ve specializovaném kamenném obchodě a přidržet se výrobků renomovaných značek.

  KV                                                                     Ilustrační foto:sxc.hu

Přihlášení