Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak si správně vybrat snowboard

Délka snowboardu -  by měla být přibližně do úrovně brady plus minus 5cm, nebo jinak – 10-15 cm kratší než je výška postavy. Těžší jezdci volí snowboard větší, lehčí naopak kratší. Délka je závislá i na pokročilosti jezdce, tedy začátečník volí pro lepší ovladatelnost radši kratší a měkčí prkno, kdežto zkušený jezdec dá přednost delšímu a tvrdšímu prknu.
Šířka snowboardu – odvíjí se od velikosti boty. Doporučený přesah je 1-3 cm na každé straně. Pokud je větší, je potřeba zvolit širší prkno. Pro jezdce s velkou nohou (11 a větší) jsou určený širší – wide snowboardy. Dámské a dětské snowboardy jsou užší, většinou i kratší a měkčí. Šířka snowboardu také ovlivňuje jeho jízdní vlastnosti. Širší prknolépe „plave“ v prašném sněhu, užší se snáz překlápí na hranu při jízdě po sjezdovce.
Jádro snowboardu – je nejdůležitějším kritériem. Své know-how výroby jádra si každá firma hlídá, proto záleží jen na Vás, kterému prknu dáte přednost. Obecně se doporučují dřevěná jádra (woodcore) či kombinaci dřeva a laminátu (fiberglass). Pěnová jádra (foamcore) jsou záležitostí hypermarketů a pro svoji nízkou výdrž nejsou vhodná ani pro začátečníky.
Tvrdost snowboardu -  není v podstatě možné u různých výrobců porovnat. Prkna jsou vyráběna různou technologií a tak je možné popisky patřící k tvrdosti porovnat pouze u stejné značky. Tvrdší prkna lépe drží ve velké rychlosti, ale je potřeba silovější jízda. Jsou tedy určena spíše pro zkušenější snowboardisty. Měkčí prkno je ovladatelnější a vhodnější pro začátečníky.
   Nejlepší vlastnosti mají obecně prkna s dřevěným jádrem. Prkna s pěnou se pak dají doporučit pro začátečníky. Vyrábějí se také kombinace materiálu – dřevo/pěna.
Snowboard s dřevěným jádrem má stejnou tuhost při různých teplotách a zároveň takové prkno vydrží větší průhyb. Podle konstrukce boku prkna (u hran) rozlišujeme nejčastěji Cap a SideWall konstrukci. Snowboard s Cap konstrukcí má přetaženou vrchní laminátovou vrstvu až k hraně prkna, kde je tato vrstva spojena se spodní laminátovou vrstvou (ta není vidět).  Tímto spojením vznikne ucelený „box“. Prkno je pak skvěle uzavřeno pro pronikání vody a zároveň toto spojení zajišťuje dobré vlastnosti snowboardu. Takové prkno má však o něco horší odolnost proti proražení z boční strany.
Prkno s Cap konstrukcí poznáte podle zakulacených přechodů mezi horní laminátovou vrstvou a bokem prkna. Klasická konstrukce, která je starší než Cap, je používaná především u dražších snowboardů. Zajišťuje jejich velkou odolnost proti proražení. Z boční strany prkna (mezi horní a spodní vrstvu) je vlepena plastová hmota. Při pohledu z boku má prkno ostrý přechod mezi bokem a vrchní laminátovou vrstvou

Skluznice snowboardu - Nejčastěji se setkáte se skluznicí extrudovanou a sintrudovanou.
Extrudovaná skluznice je levnější, o něco pomalejší a hůře se voskuje – tedy voskuje se stejně, ale pojme méně vosku. Tato skluznice je vyráběna z polyethylenu a umožňuje její pěkné grafické zpracování. Sintrudovaná skluznice je tedy naopak rychlejší a pojme více vosku. Tato skluznice je vyráběna lisováním speciálního práškového polyethylenu

Druhy snowboardů
Základní rozdělení snowboardů je na dva typy a to měkké a tvrdé. U měkkého typy snowboardů patří: Allround (FS/FR) snowboard, Freestyle a Freeride snowboard. Používá se na ně měkké (soft) vázání a měkké boty. Tvrdé snowboardy jsou Race, Alpin, Freecarve a používá se na ně tvrdé (deskové) vázání a tvrdé skeletové boty, které vypadají jako lyžařské přeskáče, ale ve skutečnosti jsou hodně odlišné.
Allround snowboardy – Do této kategorie spadá asi 70% všech snowboardů a jedná se o univerzální typ. Jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé ale rekreační jezdce, kteří nehledají nic speciálního.
Freestyle - jde o snowboard pro volný styl, určené převážně pro skákání, U-rampy a jibing (ježdění po zábradlí). Rozlišují se dva typy podle tvaru špiček. Twin tip má obě špičky naprosto shodné kvůli ježdění normálně a na switch. Na rozdíl od directional twin, kde jsou inserty posunuty mírně k patě.
 Freeride –snowboard je určený pro jízdu v neupraveném terénu na čerstvém prašanu. Freeride je vhodný i na sjezdovky a celkově pro ježdění. Výška u tohoto prkna se volí trošku delší a je u nich využito systému directional twin. Záměrně bývají inserty (vázání) posunuty více k patě, aby při jízdě hlubokým sněhem špička plavala nad sněhem a bořila se jen patka.
O tom, že  freeride snowboard nemusí být za cenu nad deset tisíc korun Vás jistě přesvědčí např. model Lost firmy Gravity či Venture firmy Elan!
Race/Alpine  – jde o závodní tvrdé snowboardy, s tvrdým vázáním i batama, které se využívají pro odlišné sportovní disciplíny.

KV - Ilustrační foto:.sxc.hu

Přihlášení