Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak se bezpečně pohybovat na internetu

Co všechno o sobě prozradíte na internetu, aniž byste tušili
 Navštívíte-li jakékoliv internetové stránky, okamžitě se o vás jejich provozovatel dozví celou řadu osobních informací. Vaše identita, např. IP adresa může být navíc zneužita k nelegální činnosti. Proto chcete-li surfovat na síti anonymně. Při jediné návštěvě internetové stránky lze zjistit o návštěvníkovi minimálně následující údaje: IP adresu uživatele (jedinečná číselná adresa počítače na síti), hostname (v podstatě srozumitelnější alfanumerický název návštěvníka), z jakého státu, kraje a města přistupujete, typ internetového prohlížeče, nastavení jazyka v prohlížeči, operační systém a jeho verze, rozlišení monitoru, barevná hloubka. Hackeři si lehce zjistí také na jaké internetové stránce jste předtím byli, zda jste už někdy na této stránce byli, jaký je váš poskytovatel internetového připojení, jaké jste zadali slovo ve vyhledávači, jak dlouho jste se na stránce zdrželi, veškeré aktivity na konkrétní stránce, jak rychlé a kvalitní máte připojení. Pokud používáte WiFi připojeni, lze získat pomocí speciálního software i vaše hesla.
 
 Zvolte bezpečná hesla a nikomu je nesvěřujte
   Ideální jsou hesla, která mají alespoň 8 znaků, nejlépe kombinace písmen, čísel a zvláštních znaků jako jsou čárky, pomlčky atp. Jako heslo nepoužívejte jména nebo slova, která mají vztah k vaší osobě a dají se tak snadno uhodnout. Pro různé internetové aplikace používejte různá hesla.
   Provozovatel internetového obchodu, který od vás během nákupu požaduje osobní údaje, by měl zajistit jejich bezpečný kódovaný přenos, aby se k nim nedostal nikdo další. To, že jsou přenášená data kódována, poznáte podle toho, že se v dolním stavovém řádku prohlížeče zobrazuje symbol klíče nebo zamčený zámek. Pozor si dejte i na tzv. phishing. Pokud dostanete e-mail, kde od vás někdo (může se vydávat i za banku!) chce číslo karty, PIN nebo hesla k účtům, ignorujte ho. Seriózní obchodník po vás nikdy nebude chtít posílat takové údaje e-mailem, ani nebude chtít, abyste takové údaje vyplňovali do obyčejných webových formulářů. Pokud si nejste jist, poraďte se přímo v bance.

 Bezpečné desatero pro internetové bankovnictví
•K obsluze bankovního účtu používejte jen důvěryhodný a řádně zabezpečený počítač.
•Používejte funkční a aktualizovaný antivirový program.
•Zvyšte bezpečnost svých dat použitím dalších bezpečnostních prvků, jako je například SMS klíč.
•Nereagujte na e-mailové zprávy s podezřelým názvem a obsahem, zejména v případě, kdy je po vás požadováno sdělení osobních údajů, hesel, kódů PIN, apod. Vaše banka po vás totiž nikdy nebude požadovat údaje e-mailem, poštou ani telefonicky.
•Nepoužívejte jednoduchá hesla ani hesla, která lze odvodit z informací o vaší osobě.
•Dojde-li ke ztrátě, krádeži nebo prozrazení přihlašovacích údajů nebo digitálního certifikátu, ihned požádejte banku o zablokování účtu.
•Využívejte limity omezující výši aktivních transakcí prováděných na vašem účtu prostřednictvím internetového bankovnictví.
•Často kontrolujte pohyby na svých účtech a platby platební kartou. V případě jakýchkoliv nesrovnalostí se ihned obraťte na vaši banku.
•Průběžně sledujte informace a doporučení věnovaná bezpečnosti internetového bankovnictví vydávaná vaší bankou.
•Zajímejte se o další formy přístupu k internetovému bankovnictví nabízenému vaší bankou s důrazem na úroveň zabezpečení.

 Jak bezpečně stahovat data z internetu
   K bezpečnému stahování dat z internetu potřebujete především nejlépe neomezené připojení k internetu, abyste mohli stahovat větší soubory třeba i přes noc. Za hraniční rychlost je považována 128 kbps, k pohodlnému stahování vám bude stačit rychlost 256 kbps a více. Svou rychlost připojení můžete zjistit na adrese dsl.cz, dále k bezpečnému stahování budete potřebovat program Azureus. To je skutečně hlavní program, freeware zdarma ke stažení, pomocí kterého lze z internetu stahovat obrovské objemy dat. Instalační program má velikost 6,6 MB, takže s 256 kbps a více je hračka ho rychle stáhnout.  Program by měl být kompletně v českém prostředí, takže uživatelsky velmi přívětivý.
   Dalším krokem je výběr správného Torrentu. Torrent je malý soubor, který v sobě obsahuje všechny potřebné informace pro vzájemné stahování dat v síti peer-to-peer (rovný s rovným). Vždy musí existovat jeden původce souboru, jenž ho do sítě vloží a dá ho k dispozici ostatním. Další člověk si od něj začne soubor stahovat a zároveň stažená data posílá někomu jinému. Torrenty mívají velikost obvykle 10-40 kB a můžete si je stáhnout hned na několika adresách, spolehlivá je například TorrentSpy.com. V horní části stránky je okno, do kterého zadáte hledaný výraz a kliknete na „Search“. Objeví se seznam položek, řazený podle zdraví Torrentu. Je lepší stahovat Torrenty se zeleným zdravím, ty jsou většinou v pořádku. Když kliknete myší na libovolnou položku seznamu, otevře se další stránka s detailními informacemi o Torrentu. Mezi nejdůležitější patří formát souboru. Hudba je k dostání ve formátu mp3, video většinou v avi, mpeg, wmv atd. Hry potom bývají uloženy v komprimovaném formátu rar nebo jako image soubory (mdf, mds, iso). Pokud se rozhodnete si vybranou položku stáhnout, někde na právě otevřené stránce s detaily je odkaz s názvem „Download Torrent“. Na ten klikněte myší a otevře se okno pro stahování. Torrent si můžete uložit např. do dokumentů, do nově vytvořené složky Torrenty nebo kamkoliv jinam. Když systém ohlásí „Stahování dokončeno“, tak jste úspěšně splnili další krok!
   Na závěr stačí jenom otevřít právě stažený soubor. Pro tuto činnost se automaticky zvolí program Azureus a také automaticky začne i stahování (nejprve se ale program zeptá kam chcete konečný soubor, např. nfs.iso, uložit).

Kv - Ilustrační foto:sxc.hu

Přihlášení