Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak poznat padělek

 Dnes se padělá všechno, co se dá prodat, zdaleka nejde jen o luxusní oblečení a doplňky, ve velkém se padělají parfémy, kosmetika, potraviny a alkohol, elektronika, nebo i dětské hračky. Koupí padělaných výrobků tak můžete ohrozit i zdraví. Otrávit se falešnou vodkou nebo se ošklivě osypat po imitaci značkového krému opravdu nestojí za to.
   Pokud rádi nakupujete na internetu, určitě jste již narazili na extrémně nízké a velmi lákavé ceny značkového zboží. V případě použitého secondhandového výrobku lze věřit, že se dá pořídit za zlomek ceny nového. U nových výrobků by se však ve vaší hlavě měl spustit výstražný majáček - výrazně nízká cena je hlavní známkou falzifikátu.
   Horší je, když imitaci značkového zboží za žádnou cenu nechcete, a přesto se necháte nalákat nižší cenou než nabízí autorizované obchody. Repliky kabelek jsou často velmi drahé, takže zaplatíte značnou sumu za obyčejnou kabelku vyrobenou v nějaké asijské továrně. Pokud se rozhlédnete po českých ulicích, zjistíte, že nejoblíbenější luxusní značkou u nás je Louis Vuitton, přičemž „faků“ této známé značky je u nás mnohem více než originálů. Snadná dostupnost těchto padělků způsobuje, že si luxusní značky, i když jen jejich napodobeniny, mohou dovolit i lidé, jejichž platy tomu zdaleka neodpovídají.
   Výroba a prodej padělků je obrovský byznys. Podle IACC - International AntiCounterfeiting Coalition (Mezinárodní koalice proti padělkům) zfalšují plagiátoři ročně v přepočtu téměř 15 000 miliard korun, což činí asi šest procent z celkového objemu světového obchodu.

Pět hlavních znaků padělku
1 – Cena
Hlavní znak padělku je paradoxně to, co vás na něm nejvíce naláká, a to je výrazně nižší cena oproti originálu. Nevěřte prodejci, pokud odůvodňuje nízkou cenu svého zboží výprodejovou akcí nebo outletovým kouskem, zvláště pokud se jedná o zboží luxusnějších značek jako je Chanel nebo Prada. Zboží těchto značek bývá ve slevě jen ojediněle u autorizovaných prodejců a v originálních obchodech a určitě není nikdy zlevněné o 50 a více procent.
2 – Místo prodeje
Pokud chcete zaručenou autenticitu zboží, o které máte zájem, nakupujte nejlépe v originálních obchodech a buticích vaší oblíbené značky. Mnoho renomovaných značek prodává i online, ne však na internetových aukcích typu Ebay nebo naše Aukro, ale přímo na svých webových stránkách jako je například Gucci.com, kde si také můžete pořádně prohlédnout originální zboží. Pokud narazíte na outlet, zeptejte se na webových stránkách inkriminované značky, zda je outlet autorizovaný. Nemusíme upozorňovat, že pouliční prodej a přehrabování se zaručeně pravými kabelkami v kufru auta někde ve skryté uličce vám prakticky zaručí nefalšovaný padělek.
3 – Autentická fotografie
Toto se týká především internetového prodeje. Nevěřte prodejci, který zboží nabízí pod promo fotografií stáhnutou z oficiálních webových stránek nebo módních časopisů. Vždy vyžadujte autentickou a nerozmazanou fotografii zboží, které prodejce nabízí. Bude pro vás pak jednoduší rozpoznat, zda se jedná o padělek či nikoli protože můžete fotografii porovnat s originálním zbožím. Pokud se prodejce zdráhá poskytnout autentickou fotografii, nejspíš prodává padělky.
4 – Počet kusů
S internetovými prodejci, kteří nabízejí zaručeně autentické zboží ve všech velikostech a barvách, se doslova roztrhl pytel. Neměli byste však věřit prodejcům, kteří nabízejí značkové zboží ve všech barvách a velikostech a mají k dispozici více kusů totožného zboží, to se týká hlavně značkové obuvi, džínsů a kabelek. Obvykle se jedná o padělky. Nákupy luxusního zboží jsou limitovány, aby se předešlo dalšímu prodeji. Ani originální obchody nenabízejí své zboží ve velkém, na některé typy kabelek dokonce existuje pořadník.
5 – Obal
Tento znak padělku bohužel většinou zjistíte, až když je vám imitace doručena domů. Drahé a kvalitní zboží světoznámých značek se neprodává v obyčejných plastových taškách ani šedivých krabicích, výrobce většinou klade velký důraz na prestiž svého zboží a ve stejném duchu ho i nabízí zákazníkovi. I když nakupujete přes internet, luxusní kousky by vám měly přijít v originálních obalech opatřených značkou a zboží by mělo být zabaleno v kvalitním protiprachovém sáčku. Bohužel dnes se ve velkém padělají i značkové obaly a krabice.

5 důvodů, proč nekupovat padělky
Ať už patříte mezi ty, co na „faky“ nedají dopustit a vietnamská tržnice je pro ně rájem, nebo si naopak potrpíte na osobní prestiž a padělky z důvodu ztrapnění se před známými zavrhujete, existují mnohem závažnější důvody, proč trh s padělky nepodporovat. Ačkoli není protizákonné koupit si padělek (jen ho prodávat), zabránit v jeho koupi by vám mohlo třeba vaše svědomí.
•Padělání není legální a koupí padělaných výrobků podporujete ilegální činnost.
•Padělatelé neplatí daně, což znamená méně peněz pro školy, nemocnice, parky a jiné sociální programy.
•Padělatelé neplatí svým zaměstnancům férovou mzdu, ti navíc mnohdy pracují ve velmi bídných podmínkách. Padělatelé často využívají dětské pracovníky.
•Výdělky z padělatelské činnosti jsou spojovány s podporou organizovaného zločinu, s obchodem s drogami a teroristickými aktivitami.
•Koupí padělku se stáváte součástí padělatelského cyklu a vaše peníze přímo podporují výše zmíněné činnosti, které pravděpodobně podporovat nechcete.

KV-Ilustrační foto:Stock.XCHNG

Přihlášení