Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak mít bezbolestně krásné a bílé zuby

Jak mít bezbolestně krásné a bílé zuby

Bělící zubní pasty 
Jedná se o volně prodejné zubní pasty s bělícím účinkem, které navracejí přirozenou barvu zubu, eventuálně odstraňují skvrny na zubech(dle typu stojí 20-100 Kč). Jedná se o abrazivní metodu bělení, pasta s částicemi perlitu nebo silice jemně obrušuje usazeniny na zubech, ale nedokáže odbarvit pigmenty v zubu usazené. K opravdovému efektu vybělení zde bohužel nedochází.

Pudry s karbamid peroxidem
Také se jedná o volně prodejné zubní pasty, které však obsahují nízkou koncentraci účinné látky karbamid peroxid. Tyto zubní pasty mohou pomoci při dosažení lepší bělosti v případě častého použití, zpravidla několikrát za den. Zde je zapotřebí velká dávka trpělivosti, než se výsledek dostaví (pastu je třeba používat několik měsíců). Nejčastěji se tyto zubní pasty používají na udržení bělosti zubů po absolvování bělící kůry. Cena se pohybuje v rozmezí 200 – 400 Kč.
 
Bělící sety s pryžovým aplikátorem 
Domácí bělení zubů představuje nejjednodušší možnou metodu bělení zubů. Bělící sety jsou volně prodejné a lze je zakoupit v každé lékárně či drogerii. Jsou vhodně pro zdravé zuby, které nemají neléčené zubní kazy apod. Pacient si doma vytvaruje pryžové aplikátory, které přesně kopírují zuby a do nich nanáší bělící gel. Tyto gely odbarvují pigmenty usazené v zubu, nepůsobí mechanicky na zubní sklovinu, ale komplexně na celý zub. Po nasazení na zuby gel obklopí rovnoměrně celý chrup a nechá se působit cca. 30 minut. Tento postup se opakuje 2x denně. První viditelné výsledky se dostaví již za několik dní. Poté se pokračuje v bělení dále, kdy maximální výsledky jsou viditelné za cca 2-3 týdny v závislosti na způsobu a frekvenci bělení. Tato metoda umožňuje pacientovi dosažení kvalitních výsledků jako v případě ordinačního bělení(aplikátory) s možností vlastního dohledu nad požadovanou bělostí zubů. Navíc pryžové aplikátory je možné uschovat na pozdější použití. Cena je asi 450-600 Kč.

Bělící pásky
Bělící proužky obsahují účinnou látku karbamid peroxid, zpravidla v koncentraci 10%. Aplikují se nalepením na zuby a používají se cca. 2x 30minut denně. Nevýhodou této metody je to, že se proužek nedostane to mezizubních prostor a navíc se hůře nalepuje na zuby, které nejsou perfektně rovné, ale jsou křivější. Stojí okolo 1000 Kč, navíc 1 dílčí bělení tak stojí cca. 80 Kč, zatímco u domácího bělení s aplikátorem a gelem 1 dílčí bělení vyjde na 8 Kč a to při větší užitné hodnotě.

Ordinační bělení
Některé ordinace nabízejí rychlejší způsoby bělení ve kterých se nanese koncentrovaný peroxid (až 35%) na zub a poté je aktivován pomocí plazma lampy nebo pomocí laseru. Je zde snaha zrychlit bělící proces, avšak je nutné setrvat poměrně dlouho v ordinaci zubního lékaře a z tohoto důvodu se jedná o poměrně drahý způsob bělení - cca 4-16 000 Kč. Druhým způsobem ordinačního bělení je bělení na stejné principu jako domácí bělení s tím rozdílem, že stomatolog sejme otisk chrupu a poté vyrobí pryžový aplikátor v ordinaci. Zákazník tak dostane hotový aplikátor a bělící gel ve stříkačce, tzn. postup je téměř shodný s domácím bělením zubů. Tato metoda umožňuje pacientovi dosažení kvalitních výsledků s možností vlastního dohledu nad požadovanou bělostí zubů. Navíc pryžové aplikátory je možné uschovat na pozdější použití. Cena cca. 4 – 8 tisíc Kč.

Jste vhodným kandidátem pro bělení zubů?
Bělit je možné pouze naprosto zdravé nebo dokonale ošetřené zuby, nesmí mít obnažené krčky, popraskanou sklovinu či jiné defekty. Zdravé, tedy bez projevů zánětu, krvácivosti a jiných neduhů, musí být také dásně a veškeré měkké tkáně kolem zubů. Proto u lidí s parodontózou, vysokou kazivostí, s četnými plombami a korunkami nebo můstky je chemické bělení naprosto nevhodné. V případě že jste nenapravitelný kuřák nebo silný kafíčkář se můžete s myšlenkou na bělení zubů také rozloučit.
   V průběhu celé bělící procedury a několik týdnů až měsíců poté je vhodné odepřít si jídlo či pochutiny s obsahem výrazných barviv (tabák, červené víno, káva, čaj, červená řepa, kurkuma apod.). Vlivem bělícího prostředku je totiž povrch zubů náchylnější ke vstřebávání vnějších barviv a nežádoucí zabarvení zubů se při nedodržení této zásady rychle obnoví. Proto je také nutné dlouho před, během i po aplikaci bělícího prostředku dodržovat důslednou ústní hygienu. Pokud jste těhotná nebo kojící žena nebo vám ještě není minimálně 16let i když jde o relativně šetrný a bezpeční zákrok je vhodné vyčkat.
   Pokud jste již vyzkoušeli běžně dostupné prostředky pro bělení zubů a výsledek nepovažujete za uspokojivý nebo pokud požadujete radikálnější změnu odstínu vašich zubů, můžete být vhodným kandidátem pro profesionální bělení. Je třeba mít jasnou představu o barvě zubů, kterou chcete dosáhnout a mít realistická očekávání. Bělení může změnit barevnost vašich zubů o několik stupňů. Obvyklá je změna barvy o dva odstíny, výjimečně i o čtyři. Existuje ovšem i předem neodhadnutelná možnost, že bělení nebude mít žádný efekt.

  KV                                                          Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení