Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Jak byly ukradeny nejslavnější obrazy

Jak byly ukradeny nejslavnější obrazy

   Muzeum podstoupilo 10 měsíční renovaci bezpečnostních systémů za 5 miliónů dolarů. Na její provedení dozírala poradenská společnost, která se zabývá zabezpečením letišť. Když muzeum znovu otevřelo, norští novináři je přejmenovali na Munchovu pevnost.
   22. 8. 2004 ráno, krátce po otevření, vtrhli dva norsky hovořící muži v černých lyžařských kuklách, ozbrojeni pistolemi, do Munchova muzea. Jednalo se o první ozbrojenou loupež umění v norské historii. Jeden z mužů namířil zbraň na dva hlídače, z nichž ani jeden nebyl ozbrojen, a donutil asi 70 návštěvníků lehnout na zem, zatímco druhý přestřihl tenké drátky, na kterých visel nejslavnější obraz Edvarda Muncha Výkřik a Madona.
   Zloději prokázali, že k tomu, abyste si úspěšně odnesli bohatou kořist, nepotřebujete eleganci ani vědomosti. Když odcházeli z muzea, narazili do skleněných dveří, vypadali, že přesně nevědí, kde mají obrazy hledat, a na útěku svůj úlovek dvakrát upustili. byli však rychlí a ozbrojení a měli komplice, který na ně čekal v Audi kombi u pozemku muzea. Zlámané rámy obrazů se našly 2 hodiny poté mezi skleněnými střepy. Odborníci na umění se obávali nejhoršího – ukradený obraz, to je špatný, ale ukradený a zničený obraz, to je tragédie.  
   Střízlivý odhad celkové hodnoty jejich kořisti říkal 44 miliónů dolarů, ale mohlo by to být také pětkrát tolik, protože jediný způsob, jak přesně určit hodnotu obrazu, je nabídnout jej k prodeji. Dnes by se jejich cena na černém trhu s obrazy mohla vyšplhat i přes 100 miliónů dolarů.
   Jedním z paradoxních důsledků krádeže bylo to, že se v prvních dnech po ní, návštěvnost Munchova muzea významně zvýšila. Ještě početnější davy sem však proudily, když se Výkřik na krátký čas vrátil po svém znovuobjevení v srpnu 2006.
   Norská policie postupně zatkla několik podezřelých osob; později byli tři muži odsouzeni k trestům od čtyř do osmi let vězení za podíl na loupeži a k vysoké finanční pokutě za způsobené škody. Šlo však údajně jen o pomocníky a nikoli vlastní lupiče. Při „záchranné“ akci nebylo zaplaceno žádné výkupné. Obrazy byly také naštěstí poškozeny méně, než se předpokládalo.

Mona Lisa

   Ve Francii se 21. srpen stal synonymem něčeho, o čem byli všichni přesvědčeni, že se nemůže nikdy stát. Ale stalo –  bylo srpnové pondělí roku 1911 a ze salónu Carré v pařížském Louvru zmizel světoznámý obraz Mona Lisy, dílo nevyčíslitelné hodnoty. Francie byla v šoku. Noviny denně přinášely pod palcovými titulky nejrůznější spekulace o tom, jak mohlo ke krádeži dojít a kdo ji provedl. Policie byla bezradná. Po slavném obraze Leonarda da Vinci se slehla zem. Stopa se objevila až po více jak 2 letech, v prosinci 1913, kdy majitel obchodu s uměleckými předměty Alfredo Geri v italské Florencii obdržel dopis z Paříže, v kterém mu jakýsi Vincenzo Leonardi zmizelou Monu Lisu nabízel. Pisatel o sobě uvedl, že je Ital a že obraz odcizil proto, aby ho mohl nabídnout do Itálie, do země, v níž se autor obrazu, stejně jako on sám, narodil a kam obraz podle jeho názoru patří. Obchodník to považoval za žert. Přesto dopis ukázal řediteli galerie Uffizi prof. Giovannimu Poggi. Ten se s pisatelem spojil. Leonardi přivezl obraz ve dvojitém dnu dřevěného kufru do Florencie, když ho předtím Poggi ujistil, že neuvědomí policii a že v případě, že obraz je pravý, jej koupí.
   Obraz byl pravý, Poggi však své slovo nedodržel. Zavolal policii. Leonardi se ve skutečnosti jmenoval Vincenzo Perugia, byl to 32letý Ital z provincie Como. Povoláním byl natěrač a tapetář. Svého času pracoval i v Louvru, takže se tam dokonale vyznal. Osudný den byl Louvre jako každé pondělí pro veřejnost uzavřen, protože se v něm prováděl úklid a různé řemeslné práce, a proto mohl Vincenzo obraz nepozorovaně vynést. Soud se k Perugiovi, snad z radosti, že je Mona Lisa opět na světě, zachoval kavalírsky: odsoudil jej pouze k jednomu roku a 15 dnům vězení.

Další velké krádeže

1969 - V Palermu se lupiči zmocnili Caravaggiova obrazu s motivem narození Krista s cenou odhadovanou na 20 milionů dolarů.
Listopad 1985 - Slavný obraz Východ slunce Claude Moneta, který dal vzniknout pojmu impresionismus, byl ukraden spolu s dalšími obrazy Moneta, Renoira a Morisota z pařížského muzea Marmottan. Po pětiletém pátrání byl nalezen v jedné vile na jihu Korsiky.

19. března 1990 - Při největší krádeži obrazů v USA zmizelo z bostonského Muzea Isabelly Gardnerové 11 pláten v ceně 300 milionů dolarů. Mezi nimi byly i obrazy Rembrandta, Degase, Vermeera a Maneta. Obrazy jsou dodnes pohřešovány.
14. dubna 1991 - Z Muzea Vincenta van Gogha v Amsterdamu ukradeno 5 obrazů van Gogha včetně známých Jedlíků brambor. Cena obrazů byla asi 500 milionů dolarů. Policie ale obrazy objevila nedlouho po loupeži v opuštěném automobilu u muzea.
22. prosince 2000 – 3 obrazy Renoira a Rembrandta (každý za miliony dolarů) byly uloupeny ze švédského Národního muzea ve Stockholmu. Později se je policii podařilo nalézt.
7. prosince 2002 - Z Muzea Vincenta van Gogha v Amsterdamu ukradeny obrazy van Gogha v ceně desítek milionů dolarů. Díla se najít zatím nepodařilo.
27. srpna 2003 - Dva muži přestrojení za turisty ukradli na skotském zámku Drumlanrig dílo Leonarda da Vinciho Madona s vřetenem. Hodnota obrazu se pohybuje mezi 40 až 80 miliony dolarů. Obraz nebyl dosud nalezen.
24. února 2006 - Lupiči se v muzeu v brazilském Riu de Janeiro zmocnili děl Picassa, Dalího, Matisse a Moneta. Loupež vyčíslena na 50 milionů dolarů.

    KV                                          Ilustrační foto:freedigitalphotos.net

Přihlášení