Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

I jazykový kurz si můžete vybrat šití na míru

Vybírejte kurz, který se hodí právě pro vás
   Každá kvalitní škola by měla před přihlášením nabídnout zájemci vstupní rozřazovací test. Sebelepší kurz vám nebude nic platný, pokud budete stále jen opakovat, nebo budou vaši spolužáci mnohem pokročilejší. Každý kurz by měl mít také předem jasně daný výukový program. Na základě výsledku testu a výukového programu je pak snadné zvolit kurz, který vám skutečně přinese zlepšení. Tam, kde vaši pokročilost příliš neřeší a nabízí vzdělávací program, který bude teprve po zahájení výuky přizpůsoben potřebám posluchačů, pravděpodobně výuka velký smysl mít nebude.
   Určitě je velmi důležité, aby se kurz konal na dobře dostupném místě a v čas, který vám vyhovuje. Ve větších městech nabízejí jazykové školy často výběr z řady kurzů v několika lokalitách. Je tedy z čeho vybírat. Některé školy se ovšem snaží ohromit zájemce nesmírně širokým výběrem z kurzů, které v praxi ani nemohou otevřít. Jen velmi těžko totiž získají potřebný počet zájemců, nemluvě o tom, že někdy je nabízených kurzů dokonce více, než míst v učebnách, kterými škola skutečně disponuje. Je celkem nemilé překvapení, pokud se kurz, na který jste připraveni, nakonec neotevře. Co v takovém případě škola udělá? Nabídne vám slevu na jiný kurz, či dokonce náhradou jiný kurz zdarma? I to může být dobrým kritériem výběru.

Kolik studentů bude kurz navštěvovat?
   Na první pohled to sice nemusí tak vypadat, ale to, kolik lidí bude současně studovat na kurzu s Vámi je jedna z nejdůležitějších proměnných. Ideální je výuka ve skupinách s deseti až patnácti členy. Tím je zajištěn dostatečný kontakt mezi učitelem a vámi, což je při výuce jazyka velice důležité. Uvědomte si, že učitele nechcete jenom poslouchat, ale v rámci kurzu si i procvičit mluvené slovo a konverzace. Setkat se dá samozřejmě i s výukou ve větších skupinách okolo 30 členů. To samozřejmě není špatně, ale určitě se nedočkáte takového kontaktu s učitelem, jako ve skupině menší. Věkový průměr studentů ve třídě si zjistěte proto, abyste se při výuce se spoluúčastníky kurzu necítili příliš mladě nebo staře.
   Také počet učitelů střídajících se v průběhu jazykového kurzu přímo ovlivňuje jeho kvalitu. Lze se setkat s výukou pouze jednoho učitele, často se střídají dva učitelé po týdnu. Je potřeba si ale uvědomit, že nový učitel neznamená pouze novou osobu, ale zároveň i nový přízvuk, styl a organizaci výuky. Z tohoto pohledu není dobré, aby se učitelé příliš střídali. Nebudete si tak muset zvykat na nikoho nového a budete moci v klidu vstřebávat nové poznatky.

Jazyková škola by měla mít certifikát
   V České republice existuje nezávislé profesní sdružení, které se zabývá hodnocením a rozvojem kvality jazykového vzdělávání v souladu s osvědčenými evropskými principy. Je jím ACERT – Asociace certifikovaných jazykových škol. Každá škola s certifikátem ACERT musí pravidelně procházet inspekcí. Při inspekci mimo jiné prokazuje, že má vysoce kvalifikovaný lektorský sbor, pracuje s kvalitními výukovými programy a disponuje dostatečným odborným i technickým zázemím pro učitele i studenty. To vše jsou klíčové předpoklady spokojenosti zákazníka. Nelze samozřejmě tvrdit, že školy, které nejsou členy ACERT, neposkytují dobré služby. Jistě tomu tak v mnoha případech může být. Zejména ve větších městech, kde je spektrum škol širší, však volba některé z jazykovek, které se prokáží logem ACERT, bude velmi dobrým vodítkem.
Své úsilí zakončete mezinárodní zkouškou
Znalost cizího jazyka je určitě v první řadě výhodou na trhu práce. Ovšem to, že mluví anglicky, si může do životopisu napsat každý. Pokud máte z jazyka mezinárodní zkoušku, vaše hodnocení bude hned jiné. Spektrum dostupných mezinárodních zkoušek na českém trhu je dnes již velmi široké. Patří sem nejen cambridgeské zkoušky, ale také britské certifikáty City&Guilds či Pearson. Přípravu ke zkouškám vám nabídne téměř každá škola. Výhodou ovšem je, pokud zvolíte školu, která je přímo akreditovaným zkušebním centrem. Nejen, že zkoušky není třeba složitě organizovat jinde, ale i samotný fakt mezinárodní akreditace je jistou zárukou kvality.

Jak porovnat ceny za kurz?
Ceny za kurz porovnávejte dobře, jinak platíte zbytečně navíc. Nabídek typu: Kurzy již od 1499 Kč! uvidíte na internetu více než dost. Na první pohled ovšem nemusí být zřejmé, že se jedná pouze o jednodenní školení. Vždy si pečlivě zjistěte, za jaký rozsah výuky máte danou cenu zaplatit. Ne každá škola tuto informaci zveřejňuje dostatečně otevřeně. Díky tomu se může stát, že některý zájemce spokojeně zvolí kurz s intenzitou 1x2 hodiny týdně, za který zaplatí „jen“ 3500 Kč, zatímco alternativní nabídka byla 4500 Kč. Volba je zdánlivě jasná. Úsměv vás ovšem přejde, když zjistíte, že v prvním případě získáváte při podzimním zápisu kurz, který trvá do ledna, zatímco druhý až do června. Jazykový kurz samozřejmě plánujete na celý školní rok. Ano, v tomto případě je kurzovné 3500 Kč více než o polovinu dražší cena, než 4500 Kč. Vždy porovnávejte, jaký rozsah výuky za své peníze skutečně dostanete.

Co když vám nebude kurz vyhovovat
I v nejlepší škole se to může stát. Lektor vám není sympatický, spolužáci vám nesedí, nebo se ukáže, že z práce nestihnete být v kurzu včas. Co se stane poté? Umožní vám škola přestup do jiného kurzu? Nebo vám dokonce při odhlášení vrátí kurzovné? I o tom je dobré se informovat předem. Nabídka jazykových škol je široká a výběr kurzu nemusí být snadný. Pokud se budete řídit výše uvedenými poznámkami, chybu určitě neuděláte.

KV - Ilustrační foto:sxc.hu

Přihlášení