Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Freeskiing – nová škola lyžování

Drzost a skryté vítězství průkopníka na boulích OH 2002
   Pro usnadnění jízdy na switch bylo třeba vyvinout lyže, které ji maximálně usnadní. A stejně jako ostatní lyžařské disciplíny se ani newschool lyžování nevyhnulo určité diferenciaci, a tak vznikají nové disciplíny jako je big air, slopestyle, jibbing aj. V roce 1999 byl big air zařazen jako soutěžní disciplína na Winter X games – neoficiální olympiádu zimních adrenalinových sportů. Tím se newschool během velmi krátké doby zpopularizoval a je každým rokem více a více sledován širokou veřejností. V roce 2002 newschool styl zásadním způsobem ovlivnil vnímání freestyle disciplín. Na Olympijských hrách v Salt Lake City v roce 2002 předvedl Američan Johny Moseley trik, který svět dosud neviděl. Přihlásil se do závodu a šokoval celý svět. Do té doby se v boulích nesměly skákat triky „přes hlavu“, hlava se tedy nesměla dostat níž než nohy. Ale Moseley obešel pravidla a skočil trik pojmenovaný podle názvosloví akrobatů 720 off axes (tedy 720 naplocho, newschoolery označovaný jako cork 720). I přesto, že skončil až na 4. místě, stal se Moseley symbolem i morálním vítězem těchto zimních her. Rok poté se pravidla změnila v boulích se pak mohly skákat jakékoli triky.
   V první polovině devadesátých let dvacátého století zažíval lyžařský sport stagnaci. S příchodem snowboardingu se očekávalo, že lyžování bude na ústupu a že mladá generace má záme o jiný typ zábavy, než jakou nabízejí lyže. Ze zdánlivě bezvýchodné situace se lyžování probudilo díky uvedení tzv. „carvingové“ lyže na trh. Nový typ lyží, nová technika a vidina nových zážitků měla situaci ve světě lyžování vyřešit a opět zvýšit jeho popularitu. Prvotní boom „carvingové“ revoluce netrval dlouho a nová technika se usadila ve světě lyžování již jako standardní pojem. Newschool představuje ježdění ve snowparcích, na speciálně vytvořených překážkách, určených k provádění triků. Může se ovšem jezdit i ve volném terénu, s využitím přírodních překážek (backcoutry freestyle). Street jibbing představuje ježdění v ulicích měst, na překážkách jako jsou zábradlí, zídky a jiné. K takovému lyžování slouží speciální lyže, s TWINTIP technologií zvednuté patky, což umožňuje odrážet se a dopadat na switch (pozadu).

Big air
Big air (skok) je disciplína založená na skocích provedených ve vzduchu na speciálním můstku. Při závodech se hodnotí obtížkost skoku, kvalita jeho provedení, styl, celková výška a dopad (odjezd). Big air patří mezi tradiční freestylové disciplíny a velmi atraktivní a vyhledávané soutěže, jejichž charakter je mnohdy spíše exhibiční. Výhodou je poměrně nenáročná úprava a stavba skoku. Díky relativně nízké náročnosti na zázemí se časot sektáváme se soutěžemi či exhibicemi i přímo ve městech, kde se těší velkému zájmu diváků. U nás se mei takové závody ve městě řadí například City Air Cotest ve Zlíně. Z evropských akcí stojí za zmínku v první řadě Freestyle.ch v Zurichu ve Švýcarsku nebo americký Icer air v San Franciscu.
Half pipe
Half pipe (U-rampa) je jedinou disciplínou uznanou lyžařskou federací (FIS). Jezdec projíždí speciálně vytvořeným sněhovým korytem z jedné stran na druhou a zpět, na hranách U-rampy (coping) provádí různé triky tak, aby mohl vždy plynule navázat dalšími triky na opačné straně rampy. Klasická U-rampa má sklon 20-25 stupňů po spádnici, její délka se phybuje mezi 70-100 m a výška okolo 4-4,5 m. V nejkvalitnějších světových snowparcích se můžete setkat s vyššími a delšími U-rampami, kterým se někdy říká „superpipe“ (až 5,5 m vysoké a dlouhé až 150 m). Half pipe se upravuje speciálním zařízením na rolbu a její staba a údržba je výrazně náročnější, než je tomu například u big airu.
Jibbing
Jibbing je jízda – klouzání po čemkoli, může to být zábradlí ve snowparku nebo ve městě, kmen stromu, kámen, karoserie nebo prostě cokoliv, co vás napadne. Samotný jibbing je možné rozdělit na dvě oblasti, a to jibbing na uměle vytovřených překážkách ve snowparcích a na tzv. „street jibbing“, ježdění v ulicích měst po zábradlích apod. Bezpečnější a mnohem rozšířenější je samozřejmě jibbing ve snowparku, pro který je určen nespočet překážek různých tvarů a velikostí.
Backcountry
Backcountry je kombinace freestylu a freeridu. Při backcountryfreestylu se využívá přírodních překážek, jako jsou kmeny stromů, sněhové návěje a podobné k provádění newschool triků přenesených ze snowparků. Tento neupravený terén se také využívá ke stavbě skoků s přistáním přímo do neupraveného dopadu. Backcountry terény jsou často vhodné pro učení se novým trikům, právě díky měkkému dopadu. Skoků do neupravených terénů se pro jejich popularitu a diváckou atraktivitu často využívá při natáčení profesionálních freeski filmů.
Freeride
Freeride se označuje jako jízda volným terénem, pokud možno s využitím prachového sněhu. V závodní formě se jedná o sjíždění skalnatých vrcholků hor, v nezávodní formě freerideři jezdí jakýkoliv zajímavý terén, převážně mimo sjezdovky, v lesích a na všelijak zvlněných zasněžených pláních. Používá se při něm speciálních lyží, které jsou širší a dleší než lyže klasické, určené na sjezdovku.

KV - Ilustrační foto:Stock.XCHNG

Přihlášení