Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Fígle pro surfování po Internetu na každý den

Jak ušetřit při surfování po Internetu?
   Jednou z možností je uložit si vybrané stránky na harddisk a prohlížet si je až po odpojení modemu neboli v tzv. off-line režimu. Stáhnout si jednotlinou stránku je nejjednodušší přímo ve webovém prohlížeči. Poslední verze Exploreru i Netscapu to umějí velmi dobře. Postup je následující: zobrazíte si příslušnou stránku, kliknete na horní liště na tlačítko FILE nebo SOUBOR a z menu vyberete položku SAVE AS neboli ULOŽIT JAKO. Typ souboru si vyberete podle toho, k jakému účelu si stránku stahujete – pokud vám jde jen o text, zvolte formát .TXT, pokud si chcete stáhnout celou stránku včetně grafiky a obrázků, vyberte si formát .HTML.
   Horší to je v případě, pokud si chcete stáhnout celý web. K tomu jsou určeny tzv. offlineové browsery. Než se pro některý z nich rozhodnete, je třeba zvážit, jestli pro vás má stažení celého webu smysl. Některé servery jsou velmi rozsáhlé a můžou mít velikost řádově desítek až stovek megabytů. Většina offlineových browserů proto aspoň dovoluje nastavit, do kolika úrovní si chcete web nahrát. Přeloženo do češtiny to znamená – pokud například zvolíte jednu úroveň, stáhne se první stránka a všechny ty, na něj jsou na této stránce uvedeny odkazy. Pokud zvolíte úroveň dvě, pak se stáhnou i stránky, na které směřují odkazy na těchto stránkách, a tak dále. Maximálně se doporučují tři úrovně, i tak ovšem musíte čekat, že budete stahovat řádově stovky souborů.
   Offlineových browserů je na trhu několik, velmi dobrých výsledků dosahuje například program WebCopier. Jde o freeware, takže si ho můžete stáhnout zadarmo. Velikost instalačního souboru je asi 1,6MB, samotná instalace je velmi jednoduchá. Program má celou řadu užitečných funkcí a ocení ho nejen náruživí surfaři, ale i ti, kteří se tvorbou stránek sami zabývají. Není nad to se občas podívat, jak na to při tvorbě webu jde konkurence.
maximumsoft.com

Jak zabránit stahování stránek s „nevhodným“ obsahem?
   Když si nainstalujete speciální programy, nebude možné některé zadané stránky otevřít – většinou jde o servery s pornografickým či jinak problematickým obsahem (například stránky propagující rasismus či fašismus, obhajující konzumaci drog atd.) Existují různé druhy filtrovacího softwaru a obvykle pracují s aktualizovanou databází konfliktních stránek. Některé programy také analyzují klíčová slova, a pokud z nich plyne, že obsah bude z různých hledisek nevhodný (tato hlediska lze obvykle přesně definovat), pak otevření stránky zakážou. Míra „inteligence“ jednotlivých programů je různá – nevýhodou je, že často nedokáží rozeznat stránku s fotografiemi „mladých prsatic“ od stránky s receptem na „kuřecí prsíčka“. Filtrovací programy nejsou zadarmo a je třeba si je koupit – to je (společně s jazykovou bariérou) asi hlavní důvod, proč se v Česku používají minimálně. Testovací verzi s omezenou platností si lze stáhnout zadarmo z Internetu.
solidoak.com/netnanny.com/spyglass.com

Jak brouzdat v práci na netu a být neviditelný
Co oko nevidí, to srdce nebolí. Čtete si občas při pracovní stránce zpravodajské servery? Nebo si dokonce prohlížíte obrázky nahotinek? Pak se vám bude hodit drobný a přitom vynikající prográmek, který jeho tvůrci pojmenovali Outtasight - „mimo dohled“. Program umí ukrýt některá okna ve Windows – a když je spěch, tak schová rychle třeba i všechny (stačí se naučit trojhmat Ctrl-Alt-X). Rozhodně tuto milou a sympatickou utilitku nepřehlédněte – myslete však na to, že pokud se v práci notoricky flákáte, stejně například své internetové výpravy neutajíte. Jedná se skutečně o jakousi první pomoc rosa.simplenet.com/software/oos

Dvojhmaty – klávesové zkratky
Takzvané klávesové zkratky jsou tím, co protřelé uživatele počítačů odlišuje od všech ostatních. Řeč není jen o slavném restartovacím trojhmatu CTRL+ALT+DEL, ale o desítkách dalších triků. Samozřejmě existují i pro usnadnění práce s Internetem. Zde jsou některé z nich:
CTRL + P – tisk webové stránky
CTRL + F – hledání na webové stránce
klávesnice space – rychlý „přesun“ na konec webové stránky
klávesnice tab – pohyb po internetových odkazech na stránce
CTRL+R – obnovení stránky
CTRL+N – otevření nového okna prohlížeče
CTRL+W – zavření okna
CTRL+D – automatické přidání adresy stránky do „oblíbených“

Rychlé hledání informací
Při hledání informací můžete vsadit na jeden vyhledávač, ale obvykle se vyplatí vyzkoušet víc zdrojů. Automaticky to dělá program zvaný Copernic. Lze si ho zadarmo stáhnout z Internetu – a pokud tak uděláte, odvede vám výbornou službu. Jak funguje? Copernic se po jednoduché instalaci stane součástí vašeho prohlížeče a spustí se vždy při poklepání na ikonku „search“ neboli hledání. Pak jen naťukáte hledaný termín a Copernic sám projede dvacet nejdůležitějších vyhledávačů. Program funguje i pro hledání e-mailových adres.
copernic.com

Jak zabít čas při stahování velkého souboru
   Asi to znáte: stahujete z Internetu nějaký velký soubor, ukazatel procenta stažených dat se skoro nehýbe a vy nemáte u počítače do čeho píchnout. Mohli byste jen tak surfovat, ale to by stahování ještě víc zpomalilo a za moc by nestálo ani načítání stránek. Takže co dělat, když nechcete necha draze připojený počítač k Internetu jen tak ladem?
   Dobrým tipem právě při stahování souborů jsou tzv. arkádové hry. Většinou fungují v javovském apletu, takže si je jednou stáhnete a pak už internetové spojení nijak nezatěžují. Většinou fungují i po odpojení ze sítě. A kde takové prográmky hledat? Navštivte britskou stránku FunPlanet, kde několik javovských her najdete. Doporučujeme Skategirl neboli Holčičku na skateboardu.
funplanet.co.uk/games

KV - Ilustrační foto:sxc.hu

Přihlášení