Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Dvě perly z historie létajících strojů

Létající stroje nad hlavou Ježíše Krista
   Dvě kabiny nápadně připomínající kosmickou loď se řítí oblohou, pod níž se rozkládá Jeruzalém a na kříži visí Ježíš Kristus. Freska z balkánského kláštera Dečani vzrušuje ufology už řadu desetiletí, zatímco skeptikové sbírají důkazy, proč o kosmické lodě nejde. Pravoslavný klášter Visoki Dečani se nachází v západní části provincie Kosovo pod horami Prokletije v údolí řeky Bistrica. Příkaz k jeho stavbě dal srbský car Stefan III. koncem 13. století. Roku 1327 se díla ujala skupina architektů a stavitelů pod vedením Vituse Kotorského. Hlavní objekty byly hotové roku 1335 a krátce po jejich dokončení se začalo s freskovou výzdobou. Jména většiny mistrů výzdoby se nezachovala - s výjimkou jakéhosi Sergiuse Sinfulského, který se na jeden obraz podepsal. Podle stylu odborníci soudí, že šlo o umělce z pobřeží tehdejšího Srbska pracující pod vlivem tzv. řecké školy (pictores graeci).
 
  V každém případě byly fresky hotové okolo roku 1350. Jejich umělecké kvality jsou natolik vysoké, že roku 2004 je organizace UNESCO zařadila do seznamu chráněného kulturního dědictví lidstva. Mnohem větší reklamu jim ale už dřív udělal Erich von Däniken známý hledač stop po pobytu mimozemšťanů na naší planetě. Ten totiž na jedné z nástěnných kreseb z Dečani našel něco, co velmi připomíná jednomístné kosmické kabiny, jakými byly kosmické lodě Vostok nebo Mercury z počátků kosmické éry. Díky milionovým nákladům Dänikenových knih se "UFO z Dečani" stalo slavné po celém světě.

  Freska se záhadnými objekty na obloze opravdu vypadá působivě. Zatímco v dolní části vidíme klasickou scénu ukřižování Ježíše Krista, nad jeho hlavou se prohánějí podivné věci. V pravé části obrazu vidíme na obloze kulovitý objekt s hrotitou přídí a třemi paprsky za zádí, které mohou někomu připomínat antény nebo oheň z trysek raketových motorů. Na trupu jsou dva znaky zářící hvězdy. Uvnitř sedí v těsném kokpitu muž, který se ohlíží za sebe - a zjevně má proč. Z levé části obrazu jej totiž pronásleduje další taková kabina. Člověk v ní dokonce má ruce v poloze naznačující držení jakési řídící páky, volantu či kniplu. Ze zádi opět vybíhá větší množství hrotitých výčnělků sugerujících antény či snad plameny z trysek.

Létající talíř z Japonska s krásnou a tajemnou pasažérkou
 Stalo se to v Japonsku roku 1803, dávno předtím, než se dostaly do módy létající talíře, Atlantida, mimozemšťané a podobné věci. Případ vstoupil do historie pod označením legenda Utsuro Bune - dutá loď. Oné zimy vyplavily vlny na pobřeží Harashagahama (dnešní prefektura Ibaraki) podivné diskovité plavidlo, zhotovené z kovu a santalového dřeva, podle dalších zpráv jej navíc místy pokrývala černá měkká hmota podobná asfaltu nebo pryskyřici. Dobové zprávy jeho tvar přirovnávají k nádobě kou-hako určené k pálení vonných látek. Bylo tu i několik skleněných průzorů a vstupní průlez krytý posuvným poklopem. V přepočtu na dnešní míry bylo těleso vysoké asi tři metry a mělo průměr přes pět metrů. Povrch zdobily nápisy v neznámém písmu a podobné našli místní rybáři i uvnitř podivného stroje. Není bez zajímavosti, že mezi těmito znaky je i obrazec silně připomínající schéma něčeho, co se velmi podobá elektromotoru.
   K svému velkému překvapení tam ale našli ještě něco. Z předmětu vystoupila krásná mladá žena s velmi bledou růžovou pletí, rudým obočím a rudými vlasy spadajícími až na záda. Měla na sobě drahocenné šaty z neznámé jemné látky a v rukou držela dřevěnou skříňku, od níž se nechtěla za žádnou cenu odloučit. Mluvila jazykem, kterému nikdo nerozuměl. Navzdory vší snaze se nepodařilo zjistit, odkud pochází a co jí přivedlo k japonským břehům. Když všechny pokusy o komunikaci selhaly, odvlekli rybáři plavidlo zpět do vody, žena do něj nastoupila a odplula do neznáma.

    Do konce éry Edo se příběh objevuje ještě v několika dalších japonských spisech, zejména těch, které se (na způsob našeho Karla Jaromíra Erbena) zabývají sbíráním lidových pověstí. Existuje také několik různých vyobrazení plavidla. Celé století před vypuknutím horečky UFO tedy měla "země vycházejícího slunce" svůj tajuplný případ o podivném stroji a návštěvnici z neznáma.

   Zatímco jedni tvrdí, že šlo o létající talíř z jiných světů, další soudí, že žena pocházela z budoucnosti, nebo z utajené podmořské civilizace. Nechybí ani názor, že šlo o civilizaci Atlantidy, která se ukryla do hlubin - někteří záhadologové soudí, že právě odtud pochází fenomén, kterému z nedostatku lepších výrazů říkáme UFO. Stejně dobře ale mohlo jít o nějaký nepovedený pokus s neznámým typem ponorky, jaké se tehdy už začínaly vyskytovat. Nemusíme ostatně trvat na tom, že ze stroje musela za každou cenu vystoupit podivná žena - ono se to vždy lépe poslouchá, když je v příběhu nějaká krasavice, než kdyby se zjevil jen zanedbaný potrhlý ponorkář...

KV

Přihlášení