Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Důležité rady pro pohodovou dovolenou

Důležité rady pro pohodovou dovolenou

Dobře si rozmyslete, co sebou
Nikdy nepodceňujte přípravu na dovolenou. Ušetříte se tak zbytečných starostí a stresů v době, kdy si naopak máte odpočinout. Je třeba mít též na paměti, že na každý druh dovolené je třeba se připravit jinak. Je totiž velký rozdíl, zda na dovolenou letíte letadlem s minimem zavazadel, máte na místě zajištěné ubytování, stravování a vše ostatní, nebo zda jedete individuálně vlastním automobilem a vyřídit si musíte skutečně všechno sami. Stejně tak je rozdíl, zda jedou dospělí lidé, nebo zda s nimi na dovolenou jedou i děti.

Základní vybavení: pasy, peníze: CZK, EUR/USD a lokální měnu, Poukaz (elektronická letenka), stvrzenka o zaplacení (potvrzení o rezervaci), vouchery, část katalogu CK (stránka), bedekr, Lonely Planet, peněženky (na každou měnu), taštička na doklady, poznámkový blok, průpiska, pláštěnky, mobil s nabíječkou, fotoaparát/kameru s nepromokavým obalem, menší batůžek, kapesní nůž, slunečšní brýle s pouzdrem, šití,

Lékárnička: krémy na opalování, panthenol po opalování, obinadlo, obvaz, fixační obinadlo, normální i voděodolné náplasti, antibiotikum, kapky na kašel, na nevolnost (kinedril), framykoin, fenystylgel na štípnutí, tablety na alergie, jelení lůj, vožky, Noretisteron, antikoncepce atd.

Pojištění je základ
Pojištění by měla být jedna z naprostých samozřejmostí před cestou. Lidé na ni ovšem často zapomínají. Podceňují riziko, že budou platit v případě nemoci či zranění velké částky v nemocnicích. Lze se pochopitelně pojistit i proti nejrůznějším krádežím či haváriím automobilu.  Cestovní připojištění vás navíc nijak výrazně nezatíží. Den pojištění můžete pořídit od 15 - 70,- Kč za den.
   Vyrážíte-li na svou dovolenou do exotických zemí, kde se často vyskytují infekční nemoci, nezapomeňte si vyřídit očkování na nejčastěji se vyskytující nemoci. Věřte, že riskovat cestu do tropické země a nenechat se očkovat, může být skutečně velkým hazardem, který se vám nemusí vyplatit

Jak se vyvarovat komplikacím v cizině 
Noste minimum šperků, jenom běžné oblečení a mějte fotoaparáty a kamery v nenápadném batohu. Snažte se vypadat, jako když tam, kam jste dojeli, odjakživa patříte. Ano, nebuďte vyjukaní a chovejte se sebevědomě, tvařte se, že vše dobře znáte.
   Myslete na svou bezpečnost zvláště tam, kde je mnoho lidí. Na místních slavnostech, trzích, přeplněných místech, na nádražích a autobusových stanicích a samozřejmě také ve vlastních dopravních prostředcích, zvláště autobusech. Někdy se vyplatí cestovat první třídou (samozřejmě, že to stojí více peněz) nebo si najmout i průvodce.
   Předem se naučte poznat a rozumět hodnotám různých místních bankovek. Důležité je to zejména v oblastech s vysokou inflací. Zjistěte si, kolik byste měli dostat, než jdete někam do směnárny. Noste s sebou kalkulačku a dejte se vidět, jak ji používáte při výměně peněz. Když už měníte na ulici, zásadně nedávejte peníze ze svých rukou. Při směně na černém trhu nejdřív inkasujte, přepočítejte, bezpečně uložte, a teprve pak vydejte svoje peníze.


Peníze ukrývejte na těle a pořiďte si zámek na kolo 
Vyhýbejte se náprsním taškám a peněženkám. Mějte dost peněz pro okamžitou potřebu ve své obrácené nebo zipem uzavřené kapse a zbytek ukrytý na těle nebo ještě lépe v uzavřeném zavazadle v bezpečnostní schránce v hotelu či na nádraží. Používejte různých forem platebních prostředků. Pozor, mějte na mysli, že vaše jízdenky a filmy jsou také cenné.
  Nikdy nenoste tašku přes rameno, i když je tak uzpůsobena. Při chůzi ji noste napříč před tělem nebo pod paží. Nedávejte ji z ruky. Když sedíte, jistěte ji, provlékněte ruku nebo nohu popruhem. Totéž platí pro fotoaparát. Při spaní v autobusu, vlaku nebo na místě, kde mohou být vaše zavazadla odcizena, je uzamkněte a pak připevněte zámkem k něčemu nepohyblivému. Vykrádači zavazadel nejsou ničím neobvyklým v Itálii, Španělsku, Portugalsku, Francii a Řecku, kromě obvyklejších míst, jako je Turecko, Peru, Brazílie či Jamajka. Na cesty se vám proto může hodit také lehký řetízek od jízdního kola a malý zámek, zvláště když trávíte mnoho času při cestě ve vlacích.
   Kromě toho, že to usnadňuje život v cizině, vám alespoň malá znalost jazyka pomůže navázat ochranné vztahy a získat jistou míru respektu ze strany drobných zlodějů. Pomůže vám to snáze splynout s prostředím. Je také chytré přečíst si před cestou něco o místní kultuře a tradicích.
   Cestujte ve dvojicích, je-li to možné. Jestliže nikoli, buďte obezřetní, ne však paranoidní vůči místním lidem. Vyhýbejte se například nabízeným potravinám a nápojům od neznámých lidí na ulici. Mohou obsahovat drogu, což je rostoucí zvyklost vyskytující se hlavně v Latinské Americe a jihovýchodní Asii.

Nedávejte z ruky doklady a buďte ve střehu před „rychlochňapaly“ 
Pozor na vypuštěné pneumatiky na vašem autě a ochotně pomáhající místní lidi. Rozptýlí vás rychlým mluvením o pomoci, zatímco společník pokradmu vykrádá vůz. Často se tak děje zejména kolem Barcelony a Madridu, ale i ve Francii či Mexiku. Naproti tomu v jižní Francii je hojnost lupičů, kteří rozbijí sklo, uchopí věc a ukradnou ji. Přitom často jezdí na motocyklech a skútrech. Ukládejte své cennosti ve schránce a uzamykejte ji. Kontrolujte často pneumatiky a nikdy nezastavujte nikomu, kromě policie. Musíte-li zastavit, udělejte to ve večerních hodinách na živém a dobře osvětleném místě, to platí i o parkování, předejdete tak nemilým překvapením. A vozte s sebou nejnutnější prostředky pro případnou rychlou opravu automobilu.
   V některých zemích, třeba Pákistánu či Rusku, se podvodníci občas vydávají za tajnou policii a žádají k nahlédnutí pasy a jiné dokumenty. Pak s nimi zmizí nebo vyžadují úplatek, za který doklady dostanete zpět. Zkontrolujte si proto i dokumenty policii, a to dříve, než je pustíte ke svým věcem. Uložte důležité cestovní údaje (čísla pasu, kreditních karet, cestovních šeků, telefonní čísla známých, atd.) na webovou stránku. Takže když přijdete o svůj vak či zavazadla, můžete znovu získat tato data v nejbližší internetové kavárně. Na níže uvedené internetové adrese jsou stránky eKno, které poskytují tuto bezplatnou službu.

  KV                                                         Ilustrační foto:photoxpress.com

Přihlášení