Nejnovější video
  • Spustit video
Anketa

Do čeho investovat v roce 2010?

Do čeho investovat v roce 2010?

   Měly by to být asijské země v čele s Čínou a Indií a jejich příběh rozvíjejících se trhů, který znovu nastartuje světový ekonomický růst. Z toho by měly těžit právě komodity, protože poptávka po nich v Asii neustále roste a nabídka se jí nedokáže dostatečně rychle přizpůsobovat. Cena ropy by se i v příštím roce měla držet kolem hranice 100$ za barel.

   Z investičních nástrojů se naopak investoři nejvíce obávají propadu cen dluhopisů a realit. Největší rozpor panuje u akcií, které řada investorů považuje za nejlepší investici, podobné množství se však bojí propadu jejich cen. Mnoho lidí bylo překvapeno tím, jak ceny akcií od března letošního roku prudce vyrostly. Jenže ceny nevylétly vzhůru, protože by se hodně nakupovalo, ale proto, že nikdo nechtěl prodávat. Takový růst, který způsobilo pár kupců, může být velmi riskantní.

   Podle agentury Bloomberg vyjádřeno v procentech pak tedy v příštím roce nejvyšší zisky přinesou komodity – 34%, akcie – 27%, investice do měn – 18%, dluhopisů – 9% a realit – 8%. Investoři přitom zároveň za nejrizikovější označují americký trh. Jsou skeptičtí vůči dalšímu efektu záchranných balíčků a bojí se růstu nezaměstnanosti či pádu dolaru. Největší perspektiva je podle nich naopak v Číně. Ale i ta se může ukázat jako místo rizika, protože státní regulace v této zemi je stále nevyzpytatelná. Země sice každoročně vykazuje 10% nárůst HDP, ale pravděpodobná je také různá manipulace s čísly a záměrné zkreslování tak, aby se to na „Západě“ líbilo. Velký rozdíl je také mezi růstem a zisky podniků státních a soukromých.

   Jistou investici představuje staré dobré zlato. V průběhu února tohoto roku se vyšplhalo k magické hranici 1000 $ za unci. Opakovaně tak potvrdilo známou pravdu, že žlutý kov patří v dobách nejistoty a paniky k vynikajícím investicím. V roce 2008, kdy většina komodit, akcií a nemovitostí zažívala volný pád, zlato zvýšilo svou hodnotu o 5,5 %. Od počátku letošního roku přidalo na své hodnotě dalších 6,3 %. Panická hrůza z poklesu cen zboží neboli deflace, která je mnohými démonizována, vede centrální bankéře a vlády po celém světě ke snížení úrokových sazeb a daní v rozsahu, který nemá v moderní ekonomické historii obdoby. Jelikož akce jde ruku v ruce s reakcí, mnozí investoři se na druhé straně obávají růstu cen, tedy inflace. Logicky tak upírají pozornost ke zlatu, které zůstává jediným všeobecně uznávaným platidlem, které nelze natisknout. Zvyšující se poptávka po něm pak přirozeně vede k růstu jeho ceny.

   Investici do zlata lze realizovat několika rozličnými způsoby. Nejčastější forma je pomocí takzvaných futures kontraktů, investičních certifikátů, podílových listů speciálních fondů nebo nákupem akcií těžebních společností. Všechny tyto speciální finanční nástroje mají vysokou likviditu. To znamená, že se jich lze, v případě potřeby, rychle zbavit a proměnit na hotovost. Méně likvidnější forma je přímý nákup fyzického zlata v podobě cihliček či mincí. Zde je nutné počítat často i s vyšší pořizovací cenou. Investor by měl zohlednit i otázku bezpečnosti a skladovacích nákladů.

   Obecně je způsobů, jak zhodnotit svoje peníze, celá řada. V zásadě ale můžeme vymezit dva typy investování. Prvním z nich je investice do peněz. Finanční domy nabízejí celou škálu produktů, do kterých lze uložit vydělané peníze. Nabízejí se podílové fondy, termínované vklady, dluhopisy, strukturované investiční produkty, nákup akcií, stavební spoření nebo třeba důchodové připojištění. Otevřené podílové fondy nabízejí možnost investice v různých měnách a vyplatí se hlavně při dlouhodobém zhodnocení financí. Výhodou je plná likvidita, tzn. že se můžete podílových listů okamžitě „zbavit“ a získat zpět hotovost. Přímý nákup akcií může být riskantní, vyžaduje totiž nějakou orientaci na akciovém trhu, a tak je pro začátek dobré nastudovat si, jak to na takovém trhu chodí. Lákadlo je však poměrně vysoké. Lze nakupovat i akcie, které se zhodnotí třeba o 100 %. Čím větší potenciální výdělek, tím větší je ale i potenciální ztráta. Neodzvonilo ani vkladním knížkám. Jednou z výhod je to, že na rozdíl od mnoha jiných bankovních produktů o svoje peníze téměř určitě nepřijdete. Vkladní knížky jsou totiž ze zákona pojištěné. Můžete si zařídit také výherní vkladní knížku, uložte na ni třeba jen tisíc korun a sledovat, jestli hlavní výhra půl milionu korun nepřipadne zrovna vám!

   Druhým typem investic jsou hodnotné předměty. Typickým příkladem je nákup uměleckých předmětů. Není nic příjemnějšího, než si koupit obraz oblíbeného autora a ještě mít velkou naději, že za deset let bude mít větší cenu než nyní. V takových chvílích investor myslí i na svoje potomstvo a na dědictví, které jim jednou zanechá. Právě nákup obrazů a jiných uměleckých děl už není výsadou pouze odborníků a skutečných fajnšmekrů oboru. Řada lidí si uvědomuje, že taková investice se jim jednoduše vyplatí. Stejně tak není doménou pouze velkých boháčů. Místo abyste jeli do Turecka, jeďte raději na týden do Chorvatska a ušetřených deset tisíc pak investujte třeba do nákupu grafiky od Josefa Čapka nebo Adrieny Šimotové. Koupě uměleckých předmětů je však pochopitelně dlouhodobou investicí se současně horší likviditou.

    KV                                             Ilustrační foto:freedigitalphotos.net

Přihlášení